Ivan Dominik • četvrtak, 19.07.2012.

U ranijem popodnevnom terminu odigrano je čak 14 utakmica u sklopu kvalifikacijskog ciklusa za Europsku ligu. Diljem Starog kontinenta, a najviše na njegovu krajnjem istoku, igrane su prve utakmice drugih pretkola kvalifikacija, a na kraju su svih susreta zadovoljniji ipak mogli biti gosti. Odličan rezultat zabilježio je i Robert Prosinečki na klupi Crvene zvezde, što se ne može reći i za momčad Anžija koju vodi Guus Hiddink, a većih iznenađenja u svim utakmicama nije bilo...

Klub ruskog multimilijardera Sulejmana Kerimova, Anži Mahačkala, drugi je put u 21-godišnjoj povijesti nastupio u drugom pretkolu Europske lige (Kup Uefe 2001. godine), a za protivnika je na domaćem stadionu Saturn dobio "mađarsku vojsku" Honved. Iako je Honved bio u pobjedničkom nizu od tri utakmice te je bolje otvorio utakmicu u kojoj je u uvodnim minutama imao nekoliko izglednih šansi te pogođenu stativu, Anži je uspio prvi pogoditi mrežu i usmjeriti susret. U 22 je minuti strijelac za Ruse bio Jucilei nakon dodavanja Olega Šatova, a premda je domaćin i do kraja susreta bio neuvjerljiv, uspio je nakon posljednja sučeva zvižduka slaviti 1:0 i odnijeti kakvu-takvu prednost u Mađarsku.

Najopasniji igrač na utakmici bio je po očekivanjima kamerunski internacionalac Samuel Eto'o, dok druga Kerimovljeva najveća zvijezda, Jurij Žirkov, nije bio raspoložen te je uspio samo zaraditi žuti karton. Na kraju su zadovoljniji mogli biti Rusi koji su upisali pobjedu, iako su bili bolja momčad tek u drugom poluvremenu, a pobjedu su dostigli i na pomalo sretan način.

Nekadašnji protivnik zagrebačkog Dinama u kvalifikacijama za Ligu prvaka, azerbejdžanski Hazar iz Lenkorana, kod kuće je odigrao 1:1 protiv četvrto plasirane momčadi prošlogodišnjeg poljskog prvenstva, Lecha iz Poznana. Hazar je poveo na samom startu susreta golom naturaliziranog Beograđanina Branislava Subašića, no za Poljake je ubrzo zabio Mozdzen te je utakmice završena remijem od 1:1. Latvijski viceprvak Liepajas remizirao je na domaćem travnjaku 2:2 s još jednim poljskim predstavnikom - Legijom. Latvijci su dvaput gubili jer su za ekipu iz Varšave zabijali Kucharczyk i Kosecki, međutim, čak i unatoč isključenju Zirnisa, Latvijci su do ipak pozitivnog rezultata uspjeli stići preko Leliuge i Klave koji je na 2:2 postavio s 11 metara deset minuta prije kraja utakmice.

Odličan start u europsku sezonu imao je Robert Prosinečki na klupi Crvene zvezde jer je njegova ekipa u gostima kod bjeloruskog Naftana slavila s 4:3, a ni u jednom trenutku pobjeda beogradske ekipe nije došla u pitanje jer je na poluvremenu bilo i 3:0 za Zvezdu. Po dva gola za "crveno-bele" zabili su Milunović i Kasalica, dok je isto toliko za Bjeloruse zabio Gavrijuško, od čega jedan iz penala, a konačnih 4:3 za Zvezdu postavio je Žukovski.

Osim u Bjelorusiji, golijade su "padale" i u Moldaviji te Bugarskoj. Na samom istoku kontinenta Milsami je s 4:2 nadjačao kazahstanski Aktobe, s dva se pogotka istaknuo Boghiu, po jedan su zabili Wellington i Gheti, dok su za Aktobe precizni bili Kapadze i Smakov. Također, u Bugarskoj, točnije Plovdivu, domaći je Lokomotiv odigrao 4:4 s bivšim klubom mladog hrvatskog vratara Mateja Delača, Vitesseom. Lazarov je bio dvaput precizan za domaće, a pogađali su još Todorov i Tassio, dok je za Nizozemce dva zgoditka dao Van Ginkel, a po jedan su dodali Bony i Reis.

Drugi bjeloruski predstavnik u kvalifikacijama za El, Gomel, bio je uspješniji od Naftana te je s makedonskog tla odnio vrijednu pobjedu od 2:0. Stradala je Renova, a za slavlje gostiju pobrinuli su se Demidovich i Nowak u ranoj fazi utakmice. Ciparski Anorthosis, svojedobno najveće iznenađenje LP, slavio je u Estoniji protiv Levadije 3:1. Pobjedu su osigurali Spadacio, Laborde i Calvo, a počasni je pogodak za ponajbolju ekipu Estonije postigao Rus Morozov. Istim je rezultatom, također u gostima, češka Viktoria iz Plzena pobijedila gruzijski klub Rustavi, pogotke su za pobjednike zabili Horvath te Kolar i ponovno Horvath nakon izjednačenja kojeg je donio Tatanashvili.

Ljubljanska Olimpija svoj je nastup pred domaćim gledateljstvom okončala remijem bez pogodaka protiv norveškog Tromsa, a finska Jyväskylä odličnom se partijom protiv crnogorske Zete provukla do pobjede od 3:2. Crnogorci su golovima Došljaka i Radulovića dvaput vodili u prvom dijelu, ali je oba izjednačenja pa kasnije i pobjedu hat-trickom Fincima donio Gruborovics. Belgijski je Gent imao lak posao protiv luksemburškog Differdangea te je golom Arza u 27. minuti osigurao trijumf od 1:0, a u tomu mu je pomoglo i isključenje Kettenmeyera već devet minuta nakon vodstva gostiju. Neodlučeno 1:1 odigrali su Soligorsk i austrijski Ried. Za bjelorusku momčad zabio je Osipenko, da bi priču pozitivno po Austrijance zaključio Hadžić i osigurao relativno miran uzvrat na Keine-Sorgen Areni.

• Obrisan korisnik20.07.2012. u 10:00
    Naftan ozbiljna ekipa?? hahaha 10. ekipa bjeloruskog prvenstva i jos su im cisti gol ponistili ...joj kako bi htio da na DInamo naletitie da vas razvalimo ko Partizana
  • Obrisan korisnik19.07.2012. u 23:04
    Uopće nisu jadni. Naftan je ozbiljna ekipa, i nisam očekivao ovako dobar rezultat Prosinečkog. Prosinečki radi dobar posao.
  • Obrisan korisnik19.07.2012. u 21:53