Europska liga, Kvalifikacije, 2. pretkolo, 26.07.2012, 20:45 h, Shamrock Park, Portadown, Sjeverna Irska
Suci: Ján Valášek, Peter Chladek, Dusan Kubacka (Slovačka)

Ivana Strahija • četvrtak, 26.07.2012.

U Sjevernu Irsku je Roy Ferenčina poveo Slavenovu mladost, a vratit će se i s drugom uvjerljivom pobjedom, od 4:2, i pravom da u miru čeka spektakl i susret protiv renomiranog Athletic Bilbaa.

Darren Murray
81'

Roy Ferenčina

Sad je i službeno, Slaven Belupo prošao je u treće pretkolo Europske lige, gdje ga čeka Athletic Bilbao. Doduše, teško je bilo strepiti za prolazak Koprivničana, koji su posao protiv Portadowna obavili već u prvoj utakmici pobjedom od 6:0.

U uzvratu u Shamrock Parku Koprivničani su poveli već u 10. minuti, kad je pogodio obrambeni igrač Bubnjić, a odmah se na njega nadovezao Brlek. Prije odlaska na odmor malo nervoze, jer je Lecky pogodio za 1:2, no u drugom dijelu je u 62. i 64. minuti Šaban dvaput postigao pogodak za visokih 1:4.

Ni tada se Portadown nije predao, već je do kraja susreta rezultat još jednom promijenjen, na 2:4, autorstvo McCaffertyja.

Iako je najavio da će u Sjevernoj Irskoj na travnjak izvesti mnogo mlađu ekipu, pa sa sobom nije ni poveo primjerice Davora Vugrinca, Roy Ferenčina je tu najavu i ostvario te je u prvoj postavi bilo igrača koji još nikad nisu započeli utakmicu u prvih 11, poput Marina Šestaka, Peje Kuprešaka i Filipa Takača te 18-godišnjeg Petra Brleka, koji je do tad imao tri utakmice.

Međutim, nije bilo potrebe za strahovanjem, jer je već u 10. minuti sudac Valašek dosudio slobodni udarac za Slaven nakon prekršaja nad Takačem, a na najbolji je način prekid iskoristio Bubnjić, koji loptu posprema u donji lijevi kut mreže.

2:0 nije trebalo dugo čekati, a prvi je svoj pogodak u dresu Slavena postigao Varaždinac Brlek, nakon što je prije toga pokušao Delić, no lopta se odbila, što je Brlek znao iskoristiti. Bilo bi međutim pogrešno kazati da je Portadown pogotke primao skršenih ruku, jer je i Slavenov vratar Rodić imao posla. Obranio je pokušaj McNeilla, no u 45. minuti nije uspio osujetiti Leckyja, koji pogađa za smanjenje na 1:2. Pogodak ide više na dušu koprivničkoj obrani, koja nije reagirala najbolje na slobodni udarac protivnika.

Osokoljeni smanjenjem rezultata, Sjeverni Irci su aktivno krenuli u drugi dio susreta, pa Rodić brani mrežu od dobrih šuteva Braniffa i Leckyja. Koprivničanima kao da je trebalo dvadesetak minuta da dođu na radnu temperaturu, ali kad ih je krenulo, za Portadown više nije bilo povratka.

U dvije je minute naime pitanje pobjednika riješio Šaban, koji je u Slaven Belupo stigao kao najbolji strijelac 2. HNL u prethodnoj sezoni. U 62. minuti je 25-godišnji Zagrepčanin dobro iskoristio asistenciju Brleka i pogodio za 1:3, a u 64. je imao pomoć Delića, koji je loptu poslao u pet metara Portadowna.

Tri minute kasnije, rezultat se mijenja i po posljednji puta, a za konačnih 2:4 s bijele je točke bio precizan McCafferty, nakon što je Šestak igrao rukom.

• Obrisan korisnik27.07.2012. u 18:51
    a po meni je Slaven trenutno bolja momčad nego Hajduk isto kao što je i Athletic bolja momčad nego Inter...
  • Obrisan korisnik27.07.2012. u 12:54
    bit će vraga... prva utakmica se dijelom poklapa sa hajdukom... a naravno da će hajduk imati prednost... eventualno će se uključit kod golova i možda ispratit zadnjih pola sata nakon što hajduk završi svoju utakmicu
  • Obrisan korisnik27.07.2012. u 10:33