Europska liga: Autogol vratara Skendera i drama za Rosenborg

Mišo Gulić • četvrtak, 26.07.2012.

U prvim utakmicama odigranim u okviru drugog pretkola Europske lige kao jedino iznenađenje može se tretirati ispadanje danskog Aarhusa od gruzijskog Dila Gorija, a najzanimljiviji detalj s te utakmice je djelo hrvatskog vratara Marina Skendera koji je zabio autogol i tako domaće doveo u deficit kojeg su na njihovu sreću uspjeli preokrenuti do kraja utakmice. Od ostalih susreta najdramatičnije je bilo u kazahstanskom Almatyju gdje je Rosenborg s dva igrača manje, u 94. minuti, uspio zabiti za pobjedu i prolaz.

Europski četvrtak donio je oglede u pretkolima Europske lige, a prvi ogledi startali su već u 16 sati, dok je onaj posljednji obrađen u ovom pregledu krenuo u 18 sati, a u tom razdoblju odigrano je ukupno 11 zanimljivih ili manje zanimljivih susreta.

Ordabasy - Rosenborg 1:2 (2:2 prvi susret)
(Gueye 32'; Holm 67', Dočkal 94')

Najdramatičnije je bilo kazahstanskom Almatyju gdje je domaći Ordabasy u nevjerojatnoj završnici propustio kreirati senzaciju i tako izbaciti kudikamo ugledniji norveški Rosenborg. Kazahstanci su u prvom dvoboju odigrali 2:2 te tako stvorili vrlo opipljivu podlogu za uzvrat, a sve je bilo po planu do 94. minute druge utakmice.

Ono što je zanimljivo u cijeloj priči jest činjenica da su domaćini imali vodstvo od 1:0 (32. minuta), nakon čega su gosti u 67. izjednačili na 1:1, a nedugo potom, u razmaku od pet minuta, ostali su s čak dva igrača manje. No, niti brojčano deficitarni Norvežani nisu posustali, a nagrada za trud stigla je doslovno u zadnjim sekundama (94. minuta) kada im je pobjedu i prolaz donio Dočkal.

Širak - Bnei Yehuda 0:1 (0:2)
(Menashe 31')

Izraelski Bnei Yehuda na uzvrat u Armeniju je donio prednost od 2:0, a veću kvalitetu potvrdio je i u uzvratnom susretu. Sve dvojbe riješene su u 31. minuti kada je Menashe zabio za prednost gostiju, što je značilo da domaći moraju zabiti čak četiri zgoditka za prolazak, što se nije dogodilo, a isti rezultat ostao je i do kraja utakmice.

Dila Gori - Aarhus 3:1 (2:1)
(Vašadze 62', 83', Šašiašvili 74', ; Skender 34' (ag))

Gruzijska Dila je je uspjela napraviti malo iznenađenje te izbaciti danski Aarhus i to slaveći u obje utakmice. U prvoj su Gruzijci su slavili s 2:1, a tu pobjedu potvrdili su na domaćem travnjaku s 3:1.

No, ono što je bilo vrlo zanimljivo jest autogol kojim su Danci poveli, a čiji je autor bio Marin Skender, inače bivši vratar Osijeka. Ipak, na njegovu sreću, domaći su do kraja preokrenuli rezultat u svoju korist, stoga hrvatski vratar ovu nesvakidašnju "zgodu" neće pamtiti isključivo po zlu.

Metalurg - Ruch 0:3 (1:3)
(Janoška 9', Straka 15', Piech 62')

Makedonci su u uzvratu imali zadatak nadoknaditi dva gola manjka iz prve utakmice odigrane u Poljskoj, međutim, Ruch se pokazao kao previsoka prepreka te s uvjerljivih 3:0 prošao u narednu fazu natjecanja. Već nakon 15. minuta gosti su imali dva gola prednosti, dok je teći postignut u drugom dijelu.

Gandzasar - Servette 1:3 (0:2)
(Avagyan 91' ;Azevedo 46', Pont 65', 68')

Ulogu favorita u dvoboju Servettea i Gandzasara, Švicarci su potvrdili i u uzvratu te s uvjerljivih 3:1, ukupno 5:1, došli do trećeg pretkola Europske lige. Mreže su u prvom dijelu mirovale, no zato se otvorilo u nastavku, Servette je u svega 15-ak minuta tri puta pogodio, što je domaćima ubilo svaku nadu u prolazak.

Čelik - Metalurg Doneck 2:4 (0:7)
(Jovović 23', Zorić 50'; Danilo 15', Moraes 54', Volovik 72', Soares 84')

Ukrajinci su Crnogorcima u dvije utakmice "uvalili" čak 11 zgoditaka te im tako očitali pravu nogometnu lekciju. Nakon 7:0 u prvoj utakmici, Metalurg iz Donecka je bio nešto "milostiviji", stoga je slavio sa "svega" 4:2, no ovakvu blamažu domaći sigurno nisu niti sanjali pa će za neke nove pokušaje morati drastično promijeniti svoje radne navike.

KUPS - Maccabi Netanya 0:1 (2:1)
(Saba'a 40')

Izraelski sastav je slavio na gostovanju u Finskoj, međutim, potpuno zadovoljstvo je ipak izostalo jer to nije bilo dovoljno za prolazak. S obzirom da su na svom travnjaku poraženi rezultatom 2:1, zbog dva gola u gostima dalje idu Finci. Izraelci su zgoditak zabili u 40. minuti, a unatoč nizu prilika, domaća mreža se do kraja nije tresla.

Gomel - Renova 0:1 (2:0)
(Asani 56')

Drugi makedonski predstavnik također nije imao uspješan euro izlet, stoga je treća kvalifikacijska runda i njima ostala tek kao pusta želja. Iako su u prvom dvoboju na svom terenu poraženi s 2:0, Makedonci u Bjelorusiju nisu došli s izvješenom bijelom zastavom, a hrabra igra isplatila im se u 56. minuti kada su došli i do vodstva, no na njihovu žalost bio je to i jedini zgoditak na utakmici.

Aktobe - Milsami 3:0 (2:4)
(Khayrullin 39', Geynrikh 50', Furdui (ag) 93'))

Zanimljiva utakmica viđena je i u Kazahstanu gdje je Aktobe lovio dva gola zaostatka iz prve utakmice koju je odigrao protiv moldavskog Milsamija. Domaći su prvu loptu iza leđa gostujućeg vratara poslali u 39. minuti, a drugu u 50., što je u tom trenutku bio rezultat koji ih je vodio dalje. Točka na i stavljena je tek u sudačkoj nadoknadi, čime je postalo jasno tko će proći u narednu fazu natjecanja.

Inter Turku - Twente 0:5 (1:1)
(Fer 4', 37', Plet 7', Chadli 77', 89')

Nizozemci su put Finske otišli s dosta strepnje s obzirom da su na domaćem travnjaku odigrali tek 1:1, no u drugom srazu napad je proradio, a pet zgoditaka u domaćoj mreži im je bilo i više nego dovoljno za siguran prolazak. Sedam minuta igre bilo potrebno gostima da ostvare dva zgoditka prednosti, što je silno demoraliziralo domaće koji su do kraja primili još tri gola te tako neslavno završili svoj europski put.

Elfsborg - Dacia 2:0 (0:1)
(Nilsson 9', 40')

Prolaz dalje ostvario je i švedski predstavnik Elfsborg, no za taj uspjeh morali su strepiti do samog kraja. Naime, u prvom susretu slavili su Moldavci rezultatom 1:0, što su, istina, Šveđani anulirali nakon 40 minuta igre. Do kraja susreta gosti su imali nekoliko prilika za zgoditak koji bi ih odveo dalje, no u ključnim trenutcima nije bio dovoljno umješnosti, a to je pak značilo i oproštaj u drugom pretkolu.

• Obrisan korisnik27.07.2012. u 09:32
    Mene. Osobno me uopće ne zanimaju lige petice ili Liga prvaka. Dosadna je. Najveći mi je doživljaj pratiti ova pretkola i iznenađenja malih klubova. Ako tebe ne zanima no problem, ali nemaš šta komentirat. Mene boli kita hoće li dobiti Chelsea, Bayern ili Real.
  • Zdren26.07.2012. u 23:52
    kog boli kita za bugare
    Zdren
  • Obrisan korisnik26.07.2012. u 23:51
    nije se Čelik toliko osramotio s obzirom da su u sezoni 11/12 bili drugoligaši..a Metalurg je vrlo moćna momčad
  • Obrisan korisnik26.07.2012. u 23:01
    Dosta iznenađenja, recimo ispadanje AGF-a, Rosenborg jedva preživio, pobjeda Renove, ispadanje Maccabija, preokret Aktobea. Iako u ovom komentaru tekstu nisu komentirani, debakl Bugara, ispadoše im sva 4 kluba, i to dva kao nositelji ...
  • Obrisan korisnik26.07.2012. u 22:34
    Osijek je sam sebe pobijedil i kod kuće i u gostima!