Ante Zovko • subota, 18.08.2012.

Prva utakmica u Premier ligi Mladenu Petriću ostat će u lijepom sjećanju. Postigao je dva gola i jednu asistenciju za Fulham u gaženju Norwich Cityja. Na početku sezone Liverpool je doživio težak poraz kod West Bromwich Albiona, dok Arsenal sada već tradicionalno nije uspio pobijediti.

Za Mladena Petrića debi u dresu Fulhama protiv Norwicha bio je kao iz snova. Otvorilo mu se mjesto u napadu nakon izostavljanja nezadovoljnog Clinta Dempseyja, a povjerenje Martina Jola je uzvratio na sjajan način u pobjedi 5:0.

Londončani su letjeli terenom protiv Kanarinaca i mogli su im samo u prvom poluvremenu uvaliti pet pogodaka. Uspjeli su dva, od toga jedan hrvatski napadač. Prvu je loptu u mrežu poslao Duff primivši dugu dijagonalu Riisea. Udarac "iz prve" Ruddy nije mogao obraniti.

Duff u 42. nabacuje iz kornera, a Petrić se nalazi na pravom mjestu i glavom je šalje preko crte. Norwichov branič uspio ju je izbaciti iz gola, ali prekasno. Bivšem napadaču HSV-a pripao je i potez utakmice kad je u 54. primio Luizovu loptu i s 25 metara neobranjivo je zakucao u mrežu.

Da dodatno popravi dojam, Petrić je sudjelovao i u akciji za četvrti gol u 66. minuti. Sjajno je petom proslijedio loptu Kačanikliću nakon što je Dembele sve započeo. Odmah nakon toga Petrić je na izlasku zaradio ovacije Craven Cottagea. Sidwell je zabio za Fulham iz jedanaesterca u 87. minuti poslije Dawsonova starta na Rodallegi.

Kao i Brian Hughton na klupi Norwicha, ni Brendan Rodgers nije imao lagan početak u debiju za kormilom Liverpoola na gostovanju kod West Browmich Albiona. Uz isključenje Aggera i promašeni jedanaesterac domaćina, Redsi su zasluženo poraženi 0:3.

Počelo je dobro za goste s nekoliko akcija koje nije uspio završiti Suarez. Najveću priliku propustio je nakon pola sata igre kad je iz blizine glavom prebacio okvir. Gera je sve to kaznio fantastičnim pogotkom u 43. primivši loptu na prsa i zakucavši u lijevi gornji kut.

Da stvar bude gora za Liverpool, pobrinuo se Agger zaradivši isključenje u 58. minuti zbog rušenja Longa kao posljednji čovjek obrane. No, Long je katastrofalno izveo kazneni udarac, ravno u Reinu. Ni tri minute nisu prošle, a Španjolac se opet pripremao za obranu penala kad je Škrtel zaustavio Longa. Ovaj put Reina je pogodio stranu, ali je udarac Odemwingieja bio nezaustavljiv.

Lukaku, belgijski reprezentativac na posudbi iz Chelseaja, dovršio je posao u 77. minuti glavom na Ridgewellov ubačaj.

Dok se Robin van Persie priprema za debi u Manchester Unitedu, Arsenal je počeo eru bez svojeg prošlosezonskog kapetana. Treći put u nizu na otvaranju prvenstva odigrao je neriješeno, ovaj put "nulu" s izrazito defenzivno postavljenim Sunderlandom na Emiratesu uz prve nastupe Cazorle, Girouda i Podolskog u Premier ligi.

Bivši veznjak Villarreala ostavio je daleko najbolji dojam u redovima Topnika pripremajući suigračima prilike, pogotovo u prvom dijelu, ali i promašujući svoje. Gurao je u sjajne prilike Gervinha, Walcotta, Podolskog i Girouda, no ni sam nije bio dovoljno precizan u nekoliko navrata.

Giroud je promašio ponajveću priliku u 81. minuti kad s desetak metara nije uspio pogoditi gol iako je trebao svladati samo dotad odličnog vratara Mignoleta.

Kevin Nolan zabio je za West Ham u povratničkoj pobjedi protiv Aston Ville na Upton Parku. Trenutak odluke u 38. minuti izazvao je kontroverze jer je glavni sudac poništio odluku pomoćnika o zaleđu Vaz Tea koji je projurio prema Givenu i gurnuo loptu strijelcu koji je imao lakši zadatak.

Michael Laudrup nije mogao zamisliti bolji start na čelu Swanseaja od pobjede 5:0 u Londonu kod Queens Park Rangersa. Michu je zabio za vodstvo poslije osam minuta, a Velšani su do poluvremena dva puta zatresli okvir gola. Swansea je u drugom dijelu pomeo domaće koji su se još dobro držali u prvom. Michu zabija ponovno nakon osam minuta, Dyer s dva precizna udarca osigurava bodove, a Sinclair zabija peti gol.

Jedanaesterac u završnici susreta donio je novom premierligašu Readingu bod na Madejski Stadiumu protiv Stoke Cityja. Domaći vratar Federici nespretno je spremio loptu u donji kut u 34. minuti nakon odbijenog udarca Knightleyja. Whitehead je kasnije skrivio jedanaesterac na zamjeni McClearyju, a Le Fondre je bio miran s bijele točke.