Premiership, 1. kolo, 20.08.2012, 21:00 h
Everton
Everton 1:0 Manchester United
Manchester United

Ante Zovko • ponedjeljak, 20.08.2012.

Everton je na domaćem terenu priredio prvo iznenađenje Premier lige pobijedivši 1:0 Manchester United pogotkom općenito sjajnog belgijskog reprezentativca Marouanea Fellainija.

Pred raspjevanim stadionom, nadahnuti igrači Evertona nadigrali su doprvake, uspjeli zabiti gol u drugom poluvremenu i u završnici obraniti prednost. Za United, koji je bio mnogo bolja momčad u drugom poluvremenu, ovo je prvi poraz na startu prvenstva nakon osam godina.

Nikica Jelavić morao je napustiti teren nekoliko minuta prije kraja zbog, činilo se, grčeva. Za United je u drugom poluvremenu, kad je jurio zaostatak, debitirao bivši kapetan Arsenala Robin van Persie koji nije imao mnogo prostora da bi se istaknuo pored odlične domaće obrane.

Scholes najstariji

S 37 godina i 278 dana Paul Scholes postao je najstariji igrač u polju u prvoj utakmici Premier lige u njezinoj povijesti. Menadžer ga je u siječnju vratio iz igračke mirovine kako zbog ozljeda nije imao dovoljno igrača s kojima bi iznio sezonu do kraja.

Alex Ferguson mogao je zahvaliti De Gei da njegova momčad nije otišla u svlačionicu nakon prvog dijela sa zaostatkom. Vragovi su igrali sporo, predvidljivo, dok su domaći vršili pritisak visoko i nisu dali gostima da se razmašu, prije svega veznjacima, pa Kagawa i Rooney nisu imali mnogo posla.

Fellaini je ostavio najbolji dojam u prvih 45 minuta počevši od pogađanja stative kad je pobjegao Valenciji i Carricku i pokušao iz mrtvog kuta dok je Jelavić čekao u sredini. Zatim su hrvatski napadač, Pienaar i Osman lijepo iskombinirali šansu, a Jelavić je izborio korner. Pienaar je poslije njega prisilio Španjolca na još jednu odličnu intervenciju.

Pienaar testira opet De Geu u 34., uzvraća Rooney, ali neprecizno. De Gea refleksno brani udarac Osmana u 41. minuti kad ga je Fellaini gurnuo u šansu, a španjolski vratar i u samoj završnici spašava United odličnom paradom poslije Bainesova slobodnog udarca iz kojeg je lopta putovala u gornji kut. Everton je mogao biti iznimno zadovoljan poluvremenom. Oduzeo je Unitedu prostor za igru, stvorio niz prilika, samo je gol nedostajao.

Umalo je postignut par minuta u drugom dijelu. Fellaini i Pienaar stvorili su prostor Hibbertu za nabačaj koji pronalazi Belgijca. Ovaj se diže iznad Vidića spušta za Osmanov volej koji odsjeda na prečki. United je zaprijetio u kontri Kagawe i Welbecka, a onda je primio gol.

Everton je konačno došao do zasluženog vodstva u 57. minuti kad je Fellaini jednostavno nadskočio čuvara i glavom zakucao ubačaj iz kuta. Ionako jako raspoloženi Goodison Park je eksplodirao.

Ferguson je čekao deset minuta prije uvođenja Van Persieja. Umalo mu se isplatilo jer je uoči toga Cleverley već svladao Howarda, ali je Jagielka očistio s gol-linije. Odnos snaga se promijenio. Everton se povukao na svoju polovicu i u posljednjih 15-ak minuta počeo je gostujući pritisak. Stoperi Davida Moyesa napravli su odličan posao, ali suigrači im nisu radili uslugu stajanjem na svojoj polovici. Međutim, izdržali su sve nalete i zasluženo odnijeli veliki skalp na otvaranju sezone.

• Obrisan korisnik21.08.2012. u 23:08
    Stvarno su smješna ova svršavanja navijača Arsnala i Livpoola što je United izgubio. Kao da je prvenstvo rješeno u prvom kolu. United je izgubio od odlično organizirane momčadi, na Goodisonu nikom neće biti lako. Pogledajte prvo, "svoje" mediokritetne klubove, pa onda... [više na forumu]
  • The Phantom21.08.2012. u 14:38
    Znan da nije,ali bolje njima nego nama To je ka da navijaš da Čičerova sruši letvicu ili da neka ženska ne baci više od Perkovičke Mislin da nam se ne sprema lipo gostovanje u Belgiji,poraz bi nas odma bacija u lošiju poziciju
    The Phantom
  • Obrisan korisnik21.08.2012. u 14:20
    Sasvim zasluzena pobjeda Evertona, a Unitedu predviđam borbu za 3. poziciju s Arsenalom jer za nesto vise od toga jednostavno nemaju kvalitetu.
  • Obrisan korisnik21.08.2012. u 12:32
    haha a jeste se glatko smijali porazu liverpoola eto vam ga naa bravo za everton bez pomoci vise sile
  • Mithrandir21.08.2012. u 11:52
    Nikakvo iznenađenje nije pobjeda Evertona. Imaju odlićnu momčad, pokrivenu na svim pozicijama, koja dugo igra zajedno. Sasvim je realno da se uključe u borbu za 4 mjesto i ligu prvaka. Pogotovo sa oslabljenim arsenalom i tottenhamom i liverpoolom koji izgleda nije ništa "pametniji". No... [više na forumu]