Šestica Athletica, sigurna pobjeda Intera, Liverpool minimalno u Škotskoj

Ante Dubravac • četvrtak, 23.08.2012.

Odigrani su prvi susreti četvrtog pretkola Europske lige nakon kojih su neke stvari postale jasnije. Favoriti su uglavnom opravdali svoju ulogu te se može reći da su Liverpool, Inter, Levante, PSV, Lazio i Athletic Bilbao na pragu Europske lige.

Dobar posao u prvom susretu odradili su nogometaši Hapoela iz Tel Aviva koji su s 3:1 slavili na gostovanju kod Dudelangea. Stvari za domaćine krenule su krivo već u četvrtoj minuti kada gosti dolaze u vodstvo autogolom Cailleta, a samo 15 minuta kasnije na 2:0 povisuje Ben Chaim. Do poluvremena obje momčadi postižu po jedan pogodak pa se na odmor odlazi s 3:1, a to se na kraju pokazalo i konačnim rezultatom.

Iako su primili gol u posljednjim sekundama kući se zadovoljni vraćaju i nogometaši Sparte koji su gostovali u Nizozemskoj te odigrali 2:2 protiv Feyenoorda. Junak susreta bio je Kadlec koji je s dva brza pogotka u 22. i 27. minuti osigurao veliku prednost gostima. Međutim u 60. minuti na 2:1 smanjuje Nelom da bi u sudačkoj nadoknadi za 2:2 zabio Achahbar.

Ulogu favorita opravdali su nogometaši Club Bruggea koji su s 3:0 pobijedili Debrecen. Domaćini su u 45. minuti ostali s igračem manje i to je ujedno bio i početak njihovog kraja. Miran uzvrat gostima su osigurali Blondel, Rafaelov i Bacca.

Do sigurnih pobjeda došli su španjolski predstavnici Levante i Athletic Bilbao koji je u prošlom pretkolu izbacio Slaven Belupo. Levante je pogocima Juanlua i El Zhara s 2:0 pobijedio Motherwell u Škotskoj dok je Bilbao bio uvjerljiv na domaćem terenu te s 6:0 deklasirao HJK iz Finske. Po dva pogotka postigli su Susaeta i Aduriz dok su po jedan pridodali Iraola i Perez.

Do minimalnih pobjeda došli su Liverpool na gostovanju kod Heartsa te Maritimo koji je na svom terenu savladao Dila Gori. Englezi su se dugo mučili u Škotskoj, a jedini pogodak djelo je Webstera koji je savladao vlastitog vratara.

Ljepoticu večeri odigrali su Slask i Hannover. u 25. minuti gosti su već imali veliku prednost od dva pogotka prednosti, a na odmor se otišlo vodstvom Hannovera 3:1. Međutim u nastavak susreta Slask odlično ulazi te u 61. minuti dolazi do izjednačenja 3:3. Ipak takav ritam Poljaci nisu mogli držati pa pogocima u 82. i 85. minuti Hannover dolazi do konačnih 5:3.

Nakon što su izbacili Hajduk nogometaši Intera gostovali su kod Vasluija te pobijedili s 2:0. U 800. susretu koji je u dresu Intera odigrao Javier Zanetti gosti su poveli u 23. minuti preko Cambiassa, a priču je zaključio Palacio 17 minuta prije kraja susreta. Do pobjede je došao i drugi talijanski predstavnik Lazio koji je s 2:0 savladao Muru.

Nakon što je na klupi Crvene zvezde naslijedio Roberta Prosinečkog Aleksandar Janković uspio je ostati neporažen od Bordeauxa, ali konačnih 0:0 sugerira da će zvezda u uzvratu u Francuskoj imati težak posao ako se želi plasirati u Europsku ligu.