Dinamo Moskva 1:1 Stuttgart
Stuttgart

Ibišević još jednom zabio moskovskom Dinamu i odveo Stuttgart u skupine Europske lige

Igor Šestak • utorak, 28.08.2012.

Nogometaši Stuttgarta izborili su nastup u grupnoj fazi natjecanja Europske lige. Nakon što su ruski Dinamo iz Moskve na domaćem terenu svladali s 2:0, na gostovanju su remizirali 1:1 i osigurali mjesto u ždrijebu skupina koji je na rasporedu u petak. Za Dinamovu obranu je još jednom koban bio Vedad Ibišević, dok je jedini gol za rusku momčad zabio Kokorin. Hrvatski reprezentativac Gordon Schildenfeld odigrao je svih 90 minuta u oproštaju svog kluba od europskih natjecanja za ovu sezonu.

Dinamo Moskva - Stuttgart 1:1 (0:0)

Khimki, Arena Khimki
Europska liga, uzvratna utakmica 4. pretkola
Suci: Firat Aydinus, Serkan Ok, Aleks Tascioglu (Turska)

Strijelci: Ibišević 64', Kokorin 78'

Dinamo Moskva:Šunin, Čičerin, Fernandez, Schildenfeld, Granat, Dzsudzsak (od 68' Nekhaychik), Sapeta (od 61' Semšov), Noboa, Lomić, Kuranyi (od 68' Misimović), Kokorin
Trener: Dan Petrescu

Stuttgart: Ulreich, Sakai, Maza, Tasci, Boka (od 74' Molinaro), Gentner, Kvist, Harnik (od 68' Torun), Hajnal, Okazaki, Ibišević (od 78' Cacau)
Trener: Bruno Labbadia

Stuttgart je u Rusiju donio prednost od 2:0 iz prve utakmice, koju mu je s dva pogotka osigurao Vedad Ibišević. Trener njemačkog kluba Bruno Labbadia napravio je samo jednu izmjenu u odnosu na prvi dvoboj. Zbog ozljede za nastup nije bio spreman Tim Hoogland pa je njegovo mjesto u obrani zauzeo Japanac Gotoku Sakai. Napad je tako još jednom predvodio Ibišević, dok su mu podršku iz drugog plana pružali ofenzivni vezni igrači Harnik, Hajnal i Okazaki.

Dinamo je proteklog vikenda napokon prekinuo crni rezultatski niz pobjedom nad Bilićevim Lokomotivom. Domaći trener Dan Petrescu ovog se puta odlučio za igru s dva napadača te je u velikoj mjeri promijenio svoj sastav u odnosu na utakmicu u Stuttgartu. Momčad je postavio u formaciju 4-4-2, a u napadu je Kevinu Kuranyiju pridružio Aleksandra Kokorina. Svoje je mjesto na stoperskoj poziciji ponovno pronašao Gordon Schildenfeld.

Ofenzivnije postavljena momčad rumunjskog trenera odlučno je krenula u utakmicu tražeći rani pogodak. U prvih 17 minuta uputili su čak pet opasnih udaraca prema Stuttgartovim vratima, ali su svi bili zamalo neprecizni. Dva puta je pucao Kokorin, pokušavali su još Kuranyi, Noboa i Dzsudzsak, ali gostujući vratar Ulreich nijednom nije morao intervenirati.

Stuttgart je prvi put zaprijetio iz kontranapada u 23. minuti. Akciju je udarcem završio Japanac Okazaki, ali je vratar Šunin uspio nogom odbiti loptu u korner. Još bliže pogotku gosti su bili četiri minute kasnije kada je Harnik iz blizine pogodio stativu nakon odlične asistencije Okazakija. U posljednjih 15 minuta prvog dijela nogometaši Stuttgarta su uspjeli umiriti utakmicu i kontrolirati zbivanja pa novih prilika nije bilo.

Već nakon dvadesetak sekundi nastavka veliku priliku za Dinamo nije uspio realizirati Ekvadorac Christian Noboa. Iz obećavajuće pozicije je pokušao prebaciti Ulreicha, ali je lopta odsjela na gredi. Nogometaši Dinama na sve su načine pokušavali doći do pogotka koji bi im produžio nadu u plasman u skupine Europske lige, ali u 64. minuti poveo je Stuttgart.

Christian Gentner je odličnom dubinskom loptom pronašao Ibiševića, koji je pravovremeno utrčao iza leđa Dinamove obrane te silovitim udarcem zatresao mrežu Dinamovog vratara Šunina. Treći je to pogodak bosanskohercegovačkog napadača u dvobojima protiv moskovskog Dinama, kojem su nakon primljenog gola za prolaz trebala čak četiri pogotka.

Do jednog su uspjeli doći u 78. minuti. Zvjezdan Misimović, koji je ušao u igru u deset minuta ranije, se izborio za jednu loptu na lijevoj strani napada. Ubacio je u kazneni prostor, a lopta je otišla na drugu stranu do Nekhaychika, koji je iz prve uposlio Kokorina. Napadač Dinama nije imao težak posao te je sa svega nekoliko metara od gol linije svladao Ulreicha.

Ipak, za nešto više od toga Dinamovi igrači nisu imali snage ni znanja pa se u skupine Europske lige s ukupnih 3:1 plasirao Stuttgart.