Steaua, Metalist i CSKA "jednom nogom" u grupnoj fazi Europske lige

Mišo Gulić • četvrtak, 23.08.2012.

U susretima Europske lige koji su svoj početak imali u 18 i zaključno s 19 sati i 30 minuta, odigrano je nekoliko vrlo uzbudljivih susreta, a dio klubova već može planirati europsku jesen zbog dobrih rezultata ostvarenih u prvim susretima...

Najviše pažnje plijenio je susret ruskog bogataša Anži Mahačkale i nizozemskog AZ Alkmaara koji je na kraju s minimalnom pobjedom riješen u korist ruske momčadi. Strijelac za 1:0 bio je Lacina Traore u 51. minuti, stoga nema sumnje da će i u uzvratu biti izuzetno zanimljivo.

Efikasan susret u kojem je postignuto pet zgoditaka zato su odigrali norveški Tromso i srpski prvak Partizan. Domaći su imali 1:0 i 3:1, ali šest minuta prije kraja Srbi su smanjili na konačnih 3:2 i tako bitno popravili svoje izglede za plasman u neku od skupina Europske lige.

Azerbajdžanski Neftči na domaćem je terenu protiv standardno dobrih Ciprana, APOELA, uspio izvući remi (1:1) u susretu u kojem su oba gola postignuta u samoj završnici i to u razmaku od jedne minute. Odličan posao napravila je bukureštanska Steaua koja s gostovanja iz Litve nosi dva gola viška (2:0), čime se praktički jednom nogom već nalaze u grupnoj fazi natjecanja.

Šerif, "žrtva" hrvatskog prvaka Dinama, svoj je domaći ogled s Olympiqueom iz Marseillesa je zaključio novim porazom, ovaj put bilo je 2:1 za Francuze, čime su šanse Moldavaca o prolasku u grupnu fazu svedene na minimum.

Uspješan je bio i drugi norveški predstavnik, Molde, koji je na domaćem terenu ostvario prednost od 2:0 protiv nizozemskog Heerenveena, dok je treći norveški predstavnik Rosenborg izvukao također poticajnih 1:1 u Poljskoj kod Legije iz Varšave.

Grčki predstavnik Atromitos na atenskom je stadionu ostvario remi (1:1) protiv mnogo uglednijeg Newcastle Uniteda, a konačan rezultat postavljen je već u prvom dijelu, dok je u Švedskoj dobar dio posla, što se tiče prolaska dalje, obavio CSKA pobjedom od 1:0 nad AIK-om.

Iako je Dnipro, hrvatskog reprezentativca Ivana Strinića koji je igrao svih 90 minuta, u gostima kod Slovan Libereca imao vodstvo od 2:0, na kraju se morao zadovoljiti remijem (2:2), stoga će prolazak dalje morati potražiti na svom stadionu u Dnipropetrovsku. Drugi ukrajinski predstavnik Metalist nije imao problema u gostima kod bukureštanskog Dinama, a pobjedom od 2:0 uvelike je riješio sve nedoumice o tome tko će u grupnu fazu Europske lige.

Do pobjeda na domaćim travnjacima su stigli Bursaspor i Luzern koji su bili bolji od Twentea (3:1), odnosno Genka (2:1), no za konačan prolazak u narednu fazu natjecanja će trebati jednaku formu i umijeće pokazati na neugodnim gostovanjima u Nizozemskoj i Belgiji.