Branimir Korać • četvrtak, 30.08.2012.

Moskovski CSKA je najuglednije ime koje se nije uspjelo plasirati u Europsku ligu. Moskovljani su prokockali prednost s gostovanja iz Švedske i uz odličnu partiju Ivana Turine AIK je prošao dalje. Najefikasniji bio je PSV koji je s čak devet golova u mreži ispratio Zetu...

Među neočekivane rezultate četvrtog pretkola spada i ispadanje Apoela iz Nicosije protiv Neftčija. Iz Bakua su Ciprani donijeli obećavajućih 1:1, međutim u uzvratu su na svom travnjaku poraženi 3:1 i oprostili su se od Europe. Neftči je već nakon pola sata igre vodio 2:0 pogocima Sadigova i Wobaya da bi u završnici prvog dijela Benachour smanjio na 2:1. Krenuli su Ciprani po izjednačenje od samog starta drugog dijela, no presjekao ih je novi pogodak gostiju i to Flavinha u 60. minuti za konačnih 3:1. Gosti su posljednjih sedam minuta odradili bez isključenog Yunuszadea, no to nije promijenilo ništa u konačnom skoru. U domaćem sastavu svih 90 minuta odradio je Mario Budimir.

Ivan Turina bio je junak AIK-a u pobjedu u gostima kod moskovskog CSKA. Šveđani su slavili 2:0 i tako napravili čudo nakon što su u prvom susretu na svom travnjaku poraženi s 1:0. CSKA je vršio konstantan pritisak prema vratima hrvatskog vratara, međutim i obrana AIK-a kao i sam Turina bili su na visokoj razini i prilike do kojih su Moskovljani dolazili, ostale su neiskorištene. Moskovljani su imali čak 31 udarac prema vratima, posebno su se ispromašivali Musa i Honda koji su uz Turinu i strijelce Karikarija i Lorentzona proglašeni glavnim krivcima što CSKA neočekivano završava svoj put. Sudbinu CSKA zapečatili su pogocima u šestoj minuti Karikari te u sudačkoj nadoknadi Lorentzon.

Heerenveen je upisao poraz i u drugom susretu protiv norveškog Moldea. Nakon poraza u Norveškoj 2:0, poraženi su i na svom travnjaku s 2:1. Jo Inge Berget je doveo Norvežane u vodstvo u 54. minuti da bi 20 minuta kasnije Pape Pate Diouf golom za 2:0 i potpuno završio priču. Sve što su Nizozemci uspjeli napraviti je stići do počasnog gola preko Arsenija Valpoorta u sudačkoj nadoknadi.

Nakon pobjede u prvom susretu čak 6:0, Athletic Bilbao je mirno doputovao na gostovanje u Helsinkiju. Na Soneri ih je ugostio domaćin svjestan da ne može proći dalje, ali željan skidanja skalpa Primera ligaša. Motivirani domaćini nakon sat vremena su imali 2:0 zahvaljujući golovima Schullera i Perovuoa. Bilbao je u 67. minuti preko Mikela San Josea smanjio na 2:1, no praktički već u sljedećem napadu Helsinki ponovno odlazi na dva gola prednosti preko Pohjanpala. Ipak, u završnici susreta Toquero i Martinez poravnavaju na 3:3 i spašavaju čast Athletica.

Lagan posao imao je Hapoel iz Tel Aviva koji je na svom stadionu ugostio luksemburški Dudelange. Već u Luksemburgu je sve bilo poznato, tamo su Izraelci slavili 3:1 i bilo je iluzorno za očekivati da bi Dudelange mogao do čuda u Tel Avivu. Domaćin je ovdje bio još uvjerljiviji i slavio je 4:0 uz pogotke Mamana (dva), Mare i Toame.

PSV nije imao nimalo milosti prema Zeti. Momčad iz Crne Gore je vrlo loše otvorila i prvenstvo, a nakon teškog poraza u Eindhovenu prijeti joj upadanje u još težu krizu. Nizozemci su slavili s čak 9:0 uz hat-trickove Matavža i Wijnalduma dok su se među strijelce upisali i Van Ooijen dvaput te Zanka

Rosenborg je uspio u samom finišu utakmice doći do pogotka za prolazak dalje protiv varšavske Legije. Prvi susret u Varšavi je završen 1:1, a isti rezultat stajao je na semaforu i u uzvratu sve do 87. minute. Tada Diskerud pogađa za vodstvo Rosenborga i prolazak u skupine Europske lige. Inače, Legia je povela preko Ljuboje da bi zaostatak anulirao pogotkom u 69. minuti Reginiussen.

Sparta je u Pragu izborila pobjedu 2:0 protiv Feyenoorda i osigurala nastup u Europskoj ligi. U Rotterdamu je bilo 2:2, vodila je Sparta i u gostima dugo, no u Pragu nije ispustila vodstvo i otišla je dalje. Manuel Pamić je odradio svih 90 minuta u dresu pobjednika za koje su pogotke postigli Kadlec u 61. i Jarošik u 70. minuti.

Steaua je rutinski na svom travnjaku odradila posao protiv Ekranasa. U Litvi je slavila 2:0, a u Bukureštu je pogocima Adija Roche (dva) i Dumitrasa bila i uvjerljivija pobijedivši 3:0.

Young Boysi su također donijeli komotnu prednost s gostovanja, ali su opasno živjeli u uzvratu. U Danskoj su protiv Midtjyllanda slavili 3:0, ali nisu bili na toj razini i na svom travnjaku gdje su ih Danci porazili 2:0 golovima Igbouna i Baka Nielsena. Sve je krenulo nizbrdo za Švicarce kada je Nef u 74. minuti skrivio jedanaesterac i dobio crveni karton, a Danci su u posljednjih 15 minuta s dva pogotka domaćinu stvorili paniku.

Genk je pobjedom 2:0 na svom travnjaku protiv Luzerna izborio skupine Europske lige. U Švicarskoj je bilo 2:1 za Luzern, a kada je gostima u 37. minuti isključen Rangelov, dionice Genka su dodatno porasle. U 56. minuti Fernandez je doveo Belgijce u vodstvo da bi na 2:0 u finišu susreta povisio Masika. U dresu Luzerna svih 90 minuta odigrao je Tomislav Puljić.

Europsku ligu je izborio i Metalist iz Harkiva koji je na svom travnjaku s 2:1 svladao Dinamo iz Bukurešta. Ukrajinci su bili bolji i u prvom dvoboju s 2:0 i tako su s ukupnih 4:1 prošli dalje. Blanco i Cristaldo su pogodili za domaćina, a za Dinamo Curtean.

• Obrisan korisnik31.08.2012. u 10:01
    Nego, jel vidite koji klubovi su prošli, a koji su ispali. Neftci i ekipa... A kad ih Dinamo prođe onda su to amateri. Jedan APOEL (hit LP prošle godine) je ispao od koga?? Svaka pobjeda i prolaz u EU kupovima je uspjeh i ne treba podcjenjivati nikoga. Pobjeda je pobjeda, i prolaz je... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik31.08.2012. u 09:57
    Pletikosa je dobar golman i trenutno za reprezentaciju najbolji. Ali ne treba pretjerivati. Bio je u više klubova a jedino u Hajduku i sad u Rostovu je broj 1 i brani konstantno...
  • Obrisan korisnik31.08.2012. u 09:14
  • Obrisan korisnik31.08.2012. u 08:02
    ako je Pletikosa najbolji golman na svijetu, zasto onda igra u Rostovu? U Tottenhamu je bio cetvrti golman, a branili su neki 40-godisnjaci Pletikosa je alibi golman, korektan, ali gotovo nikad ne obrani ono sto ne mora. Ima prenapuhani imidz najvise samo zato jer je uzorno splitsko dite.