Ante Zovko • subota, 25.08.2012.

Everton je u Birminghamu s 3:1 upisao drugu pobjedu u drugom kolu Premier lige, a svoj prvi gol postigao je hrvatski reprezentativac Nikica Jelavić. Blizu je bio i Mladen Petrić čiji je Fulham poražen na Old Traffordu 2:3 uz pogotke prinova Alexa Fergusona. Tottenham nema pobjede na kontu ni nakon domaćeg ogleda s West Browmich Albionom.

Robin van Persie i Shinji Kagawa predstavili su se pogocima u svojem debiju na Old Traffordu u dresu Uniteda. I to golovima za preokret protiv odličnog Fulhama u kojem je Mladen Petrić odigrao 72 minute. Bio je blizu pogotka, a bio je dijelom zaslužan za autogol kapetana domaćih. Napustio je travnjak uz ovacije.

Gosti su poveli nakon tri minute kad je Carrick, koji je igrao stopera, napravio prekršaj, Ruiz prizemnom loptom pronašao Duffa koji je u trku napucao loptu u mrežu. Odgovor je trebalo čekati sedam minuta kad je Anderson proigrao Evru na lijevom krilu, a Francuz nabacuje Van Persieju negdje na visini jedanesterca. Nizozemac je to spremno dočekao na prekrasan volej koji je odsjeo u suprotnom kutu.

Odgoda u Sunderlandu

Zbog obilne kiše odgođena je utakmica Sunderlanda i Readinga. Domaći klub objavio je u priopćenju da će novi datum odigravanja susreta biti naknadno poznat.

Izjednačenje je donijelo mirnoću Unitedu koji je potpuno preuzeo kontrolu nad događajima na terenu. Kagawa i Young su mogli zabiti ranije za vodstvo, a De Gea se opasno poigravao u svojem šesnaestercu uspijevši spretno maknuti loptu pred Petrićevim naletom.

Japanac je uspio upisati u strijelce kad je poslije kornera Cleverley s ruba šesnaesterca uputio snažan udarac prema Schwarzeru kojem se lopta odbija, a drugo pojačanje Manchestera na pravom je mjestu za odbijanac.

Kad mu je u 38. poništen gol zbog zaleđa, Rafael je u 41. minuti uspio povećati prednost. Young mu je nabacio, a Brazilčev udarac glavom bio je neobranjiv. Petrić dvije minute poslije puca u De Geu koji odbija loptu u prečku.

Kiša je dobro došla Crvenim vragovima koji su iskoristili sklizak teren za glatkiju pas-igru, no i propustili nekoliko dobrih prilika. Kazna za to stigla je u 65. minuti. De Gea nije uspio uhvatiti nabačaj s lijeve strane, a pod Petrićevim pritiskom, od Vidićeve pete se lopta se odbija u gol za 3:2.

Sve neopreznija postala je domaća momčad koja je umalo ponovno popustila. Dembeleu u 69. De Gea dobro brani udarac s 25 metara, a poslije kornera koji je uslijedio, isti igrač, prošavši Andersona, ponovno tjera Španjolca na intervenciju. Kad se činilo da United mirno privodi utakmicu kraju, De Gea je u sedmoj minuti sudačke nadoknade opet morao intervenirati ispred Dembelea. Na sreću domaćih navijača, uspješno.

Everton je nadogradio pobjedu protiv Manchester Uniteda slavljem u Birminghamu protiv Aston Ville 3:1 u kojem je svoj prvi gol sezone postigao hrvatski reprezentativac Nikica Jelavić. Momčad Davida Moyesa potpuno je nadigrala domaće koji su veći dio drugog poluvremena igrali s igračem manje. Evertonu je ovo bila prva pobjeda na Villa Parku nakon sedam godina. Prošli put kad se to dogodilo završio je prvenstvo na četvrtoj poziciji.

Pienaar je donio vodstvo gostima u njihovom prvom napadu sjajnim udarcem s 25 metara. Jagielka je u 30. minuti s desne strane pronašao Fellainija koji zabija svoj drugi gol pored nesigurnog Givena.

Kad je Jelavić snažnim udarcem pospremio u 44. povratnu loptu Bainesa, prolomili su se zvižduci Villa Parkom na račun domaće momčadi. Everton pak pokazuje da mu početak sezone neće biti tradicionalno slabiji dio prvenstva.

Pomalo paradoksalno, Villa je počela igrati nešto bolje poslije isključenja Clarka koji je sapleo hrvatskog napadača u čistoj prilici za gol. El Ahmadi je uspio smanjiti u 74. minuti opalivši s više od 30 metara, a Howardu je lopta proletjela kroz ruke.

No, nije to moglo sakriti poraznu statistiku Aston Ville koja je imala pet udaraca naprama 17 Evertonovih odnosno 4 u okvir gola naprama devet gostujućih..

Brojni promašaji u prvom poluvremenu osvetili su se Tottenhamu koji je odigrao 1:1 s West Browmich Albionom na White Hart Laneu, ponovno bez Luke Modrića. Nakon poraza u Newcastleu 1:2 u prvom kolu, Andre Villas-Boas još će neko vrijeme tražiti prvu pobjedu u Premier ligi na klupi svoje nove momčadi.

Spursi su bili u potpunosti dominantni u prvom dijelu, ali gola nije bilo ni za lijeka. Villas-Boas opet je odlučio početi s jednim napadačem, Defoeom, ostavivši Adebayora na klupi.

Vatromet promašaja otvorio je Van der Vaart, slijedio je Lennonov katastrofalan pokušaj kad je bilo lakše pogoditi gol. Preko krila Tottenham je radio najviše nereda u WBA-ovoj obrani, no realizacija je bila nepoznanica u domaćim redovima.

Foster je u 53. morao preko prečke izbaciti udarac Assou-Ekotta, a Friedel u 65. sprječava Lukakua u poentiranju kontre. Baleov pokušaj nakon solo prodora (73.) Foster opet izbacuje u korner.

Iz njega Londončani su konačno došli do vodstva. Lopta je izbačena samo do Assou-Ekotta, a njegov prizemni udarac odbija se o Dorransa i vara nemoćnog vratara.

Gol je probudio goste koji su jurnuli po izjednačenje i uspjeli. Prvo je Lukakuov udarac blokiran, zatim je McAuleyjev pokušaj glavom završio preko prečke, a u 91. minuti WBA koristi paniku u domaćem kaznenom prostoru. Gallas izbija s linije glavom, ali samo do Morrisona koji hladnokrvno zabija za 1:1.

Wigan je pobjedom 2:0 upisao važne gostujuće bodove u Southamptonu koji još uvijek ima nulu na kontu. Di Santo udarcem u rašlje u kontri donio je vodstvo Laticsima, dok je posao dovršio Kone. Drugi je to poraz Svetaca koji su se junački borili protiv Manchester Cityja (2:3), dok je Wigan krenuo u prvenstvo porazom 0:2 od Chelseaja na domaćem terenu.

Norwich i Queens Park Rangersi upisali su prve bodove, ali i ostali na identičnoj gol-razlici. Naime, odigrali su 1:1 nakon što su prošlog tjedna i jedni i drugi poraženi 0:5. Kanarinci su okrunili bolji početak golom iz blizine Jacksona u 12. minuti, da bi u 19. napravili jedanaesterac.

Zanimljivo, nitko od Londončana ga nije ni tražio kad je Cisse pao, ali je Mark Clattenburg smatrao drugačije. Cisseov udarac Ruddy je odbio u stativu, no Zamora je bio najbrži u reakciji.

• Obrisan korisnik26.08.2012. u 15:54
    nije on kriminalan vec ne razmislja opet je izabrao krivi klub a rekao je nakon chelsea da se nece zalicati,u tottenhamu ne cvatu ruze daleko od toga zato je redknap i otisao
  • Obrisan korisnik26.08.2012. u 11:12
    Ajmoooooo Hrvatska....
  • Obrisan korisnik26.08.2012. u 03:14
    Ma koji Eduardo,realno čovik ne igra u svom klubu,a imamo Mandžu,Jelavića i Petrića koji redovito buše protivnike u najjačim ligama svita
  • Obrisan korisnik25.08.2012. u 22:33
    Još čekamo da Ferguson gurne mladog Nicka Powella u ekipu.
  • Obrisan korisnik25.08.2012. u 21:58