Ivan Dominik • utorak, 28.08.2012.

Drugo kolo španjolske Primere kompletirano je dvjema utakmicama odigranim u ponedjeljak navečer. U obje su utakmice slavile domaće momčadi, Valladolid i Atletico Madrid, koje su novim bodovima ostvarile značajan pomak prema gore na ligaškom poretku...

Ekipa Valladolida je lakše od očekivanog došla do druge uzastopne pobjede, šestog boda u prvenstvu i bodovnog izjednačenja na vrhu ljestvice s Barcelonom i Rayo Vallecanom, dok su Madriđani u reprizi prošlosezonskog finala Europske lige ponovno bili bolji od Athletica iz Bilbaa.

Dva penala i isključenje dovoljni Valladolidu za trijumf

Ranija večernja utakmica priuštila je nogometni zaljubljenicima okršaj Real Valladolida i Levantea na sjeveru Španjolske. Domaćin je bolje otvorio vrlo grub i nervozan dvoboj dvaju rivala i u prvim je minutama utakmice prijetio preko bokova, ponajviše desnog na kojem je vrlo aktivan bio Srbin Antonio Rukavina. No, na početku nije bilo velikih prilika, a redali su se žuti kartoni, koji su na kraju praktički i odlučili utakmicu.

U razmaku od samo pet minuta stoper gostiju iz Valencije, David Navarro dobio je dva žuta kartona te je isključen već u 37. minuti. Drugu javnu opomenu Navarro je dobio skrivivši jedanaesterac pa je ujedno Valladolid tada i poveo, nakon što je najstrožu kaznu realizirao Victor Perez. Do odmora više nije bilo uzbuđenja i na poluvremenu je ostao rezultat 1:0 za domaćina.

U nastavku je trener gostiju probao mijenjati i uveo je odmah nakon pauze nove igrače na teren te je promijenio taktiku, međutim, ti mu se potezi nisu isplatili, dapače, obili su mu se o glavu. Nakon samo tri minute igre u drugom dijelu, prednost Valladolida udvostručio je Perez, strijelac prvog gola, koji je zabio i iz drugog suđenog penala u korist njegova kluba. Zavladalo je oduševljenje na stadionu Jose Zorilla, a potom se igra primirila na obje strane.

Uslijedila je jednolična igra s obje strane s naglaskom na obranu, žuti su se kartoni nastavili nizati uslijed grube i nervozne igre oba sastava, pogotovo gostiju, a izmjene u obje momčadi nisu dali konkretnijeg ploda. Najbolju priliku za pogodak gostiju i smanjenje vodstva Valladolida propustio je iskoristiti Iborra, koji je u 73. minuti glavom pogodio prečku. Vratari su do kraja susreta bili još malo zaposleni, ali je ona ušla u svoju najtišu fazu. Stoga više nije bilo većih šansi i uzbuđenja, a Valladolid je prilično lako stigao do nova tri boda, dok je Levante ostao pri dnu ljestvice Primere.

Falcao hat-trickom "torpedirao" Baske na Vicente Calderonu

Druga i mnogo zanimljivija, a ujedno i posljednja utakmica drugog kola prve španjolske nogometne lige, igrana u Madridu između Atletica i Athletic Bilbaa, bila je rezervirana za Kolumbijca Radamela Falcaa. Napadač je definitivno imao svoju večer koju je nagovijestio vrlo rano nakon starta u susret. Nakon što je sudac označio početak utakmice, Madriđani su furiozno i silovito jurnuli u ofenzivu, stisnuli Baske na njihovu polovicu i strašno dobrom i brzom igrom redali prilike jednu za drugom.

Momčad Marcela Bielse nije se snašla u takvoj situaciji i našla se pred zidom. Los Colchonerosi igrali su mnogo bolje i prijetili sa svih strana te su stoga nakon samo 20 minuta igre uspjeli doći do vodstva. Raspoloženi Falcao riješio se lako braniča Athletica, potom se sjurio sam na golmana i laganim lobom pogodio mrežu gostiju, a asistent kod pogotka bio je Inigo Perez te je tada krenuo tonuti baskijski brod.

Nastavljena je panika u obrani Athletica dok su domaćini nastavili fanatično napadati i tražiti drugi zgoditak. Momčad iz Bilbaa nije imala doslovno niti jednu ozbiljniju priliku u prvom poluvremenu, igrala je kaotično, a na taj je način samo olakšala posao Atleticu koji je u 42. minuti došao i do udvostručenja vodstva, naravno preko Falcaa koji je sjajan ubačaj Diega Godina pretvorio u zgoditak. Prednošću od 2:0 za ekipu Diega Simeonea završio je prvi dio utakmice.

Ljuti i razočarani argentinski stručnjak na klupi baskijskog kluba napravio je dvije izmjene odmah na početku drugog dijela, Ibai Gomez je ušao umjesto Mikela San Josea, a Iker Muniain umjesto Markela Susaete. Međutim, to nije donijelo promjenu u igri i stanju na terenu Vicente Calderona jer je Atletico nastavio biti bolji. Falcao je opet bio prava napast za gol Iraizoza nekoliko je puta opasno prijetio bez rezultata, a onda je u 58. minuti, nakon dosuđena jedanaesterca za njegovu momčad, sam i realizirao najstrožu kaznu za 3:0 svog kluba.

Athletic je već nakon sat vremena igre obavio i treću izmjenu te je novi čovjek na travnjaku umjesto Andera Herrere bio Inigo Ruiz, ali niti on nije bio od velike pomoći indisponiranom gostujućem sastavu. Falcao je nastavio gladno tražiti i četvrti zgoditak na utakmici nakon što je kompletirao svoj prvi hat-trick u novoj sezoni, a sjajnu je priliku izuzev njega imao i Mario Suarez koji je glavom pogodio prečku Iraizozova gola sredinom drugog poluvremena.

Takva je igra nastavljena do samog finiša dvoboja, a Falcao je u 81. minuti zamijenjen Tiagom te je dobio pljesak i ovacije prepunog stadiona u španjolskoj metropoli. Njegovu je ulogu naslijedio Koke koji je u napadu domaćih nastavio biti izuzetno opasan te je u nekoliko navrata gotovo zabio. No, nije mu to uspjelo, ali zato jest novom igraču na terenu, Tiagu, koji je nakon samo tri minute na travnjaku zabio za 4:0, a uspjelo mu je to nakon kornera iz kojeg je centrirao baš sveprisutni Koke.

Do kraja susreta više nije bilo pogodaka ni prilika za postizanje istih pa je dvoboj dvaju rivala završen velikom pobjedom Madriđana, koji su novim bodovima stigli među najboljih pet ekipa La Lige, dok je osramoćeni baskijski klub ostao pri dnu ligaške ljestvice te za sada ima dva poraza u isto toliko kola najvišeg razreda španjolskog nogometa.

• Obrisan korisnik28.08.2012. u 02:24
    steta sto ovakav igrac sa 26 godina jos uvijek ne igra u top klubu i bori se za trofeje...ali ne sumnjam da ce i u atleticu i ove sezone ici preko 30 golova...jedan od 5 najboljih napadaca u europi, a kostao je otprilike kao andy caroll, haha
  • Obrisan korisnik28.08.2012. u 01:48
    ubrzo ce neki jaci klub pokupit Falcaa..
  • Obrisan korisnik28.08.2012. u 00:31