Robin van Persie hat-trickom spasio United i "ukrao" bodove Southamptonu

Marin Vuković • nedjelja, 02.09.2012.

Nogometaši Manchester Uniteda su usprkos još jednoj mlakoj predstavi uspjeli odnijeti bodove iz Southamptona, a na tome u potpunosti mogu zahvaliti iznimno raspoloženom Robinu van Persieju, koji je hat-trickom srušio Saintse i u posljednjih pet minuta režirao preokret. Newcastle i Aston Villa u drugoj su poslijepodnevnoj utakmici podijelili bodove, odigravši 1:1 na St. James Parku.

U sjajnoj utakmici na stadionu St. Mary's u Southamptonu nogometaši Manchester Uniteda izborili su pobjedu od 3:2, preokrenuvši vodstvo domaćina u dramatičnoj završnici utakmice. Čovjek odluke bio je Robin van Persie, koji je postigao sva tri pogotka Uniteda, a usput uspio izboriti te promašiti i jedanaesterac.

100/1000

Robin van Persie u današnju je utakmicu ušao s 97 premierligaških pogodaka i današnjim je hat-trickom zaokružio tu impresivnu brojku na točno stotinu.

Još impresivnije pak zvuči 1000 utakmica na klupi Manchester Uniteda, koliko je večeras proslavio menadžer Alex Ferguson, koji je uoči utakmice kazao: "Bio je to fantastičan period i jedno fantastično putovanje.".

Southampton je odigrao hrabru, mušku utakmicu protiv engleskog viceprvaka i nakon početnih petnaestak minuta pritiska gostiju iz praktički prve prigode došao do vodećeg pogotka. Jason Puncheon je u 16. minuti preciznim ubačajem uposlio Rickyja Lamberta, a najbolji strijelac Svetaca nadvisio Rafaela i glavom svladao Andersa Lindegaarda.

Vodstvo domaćina trajalo je ipak samo osam minuta, a tada je Valencia ubacio za Van Persieja, a Nizozemac kontrolirao loptu prsima i volejem pogodio "malu mrežicu" u trenucima kada je Southampton bio bolja momčad na travnjaku.

Neodlučenim rezultatom otišlo se na odmor, a tromi, mlaki i bezidejni United niti u nastavku nije djelovao poput sastava koji se namjerava boriti za naslov. Desetak su minuta pokušavali pronaći pukotinu u redovima Southamptona, a potom primili drugi pogodak.

Igrala se 56. minuta kada je ubačaj u šesnaesterac ponovno bio koban za goste, Patrice Evra se pokliznuo u presudnom trenutku i dozvolio Morganu Schneiderlinu da glavom bez problema pogodi za posve zasluženo vodstvo od 2:1.

Alex Ferguson u igru je ubacio Nanija i Paula Scholesa i osvježio svoje redove, što se na kraju pokazalo presudnim. United je počeo igrati povezanije, češće prijetiti i u 69. minuti dobio je prvu priliku za izjednačenje. Robin van Persie izborio je jedanaesterac, a potom mlako pucao i vratar Kelvin Davies spasio je vodstvo domaćina.

Kao da se želio iskupiti za promašaj, Van Persie je u završnici ipak donio potpuni preokret. Prvo je u 87. minuti nakon vratnice Rija Ferdinanda ubacio loptu u mrežu za 2:2, a potom u drugoj minuti sudačke nadoknade glavom preusmjerio korner Nanija i postavio konačnih 3:2, što je ujedno i njegov stoti pogodak u engleskoj Premier ligi.

Dugo će nogometaši Southamptona razmišljati o dvije utakmice s klubovima iz Manchestera, u obje su imali prednost od 2:1 i na kraju travnjak završili praznih ruku. Momčad Nigela Adkinsa danas je nadigrala United i možda zaslužila i sva tri boda, no pritisak u završnici nisu izdržali i sljedeće će kolo dočekati na samom dnu ljestvice, bez bodova.

Svrake još uvijek u nižoj brzini

Baš poput Manchester Uniteda, niti hit prošlosezonskog izdanja Premier lige još uvijek nije ušao u pravu formu. Newcastle je pred svojim navijačima osvojio tek bod u ogledu s Aston Villom, bio prisiljen četrdesetak minuta hvatati zaostatak, a tada se ukazao Hatem Ben Arfa i fantastičnim pogotkom osigurao bod.

Gosti su bolje otvorili utakmicu i u 22. minuti preko Ciarana Clarka došli do vodstva i prilike da svom novom menadžeru Paulu Lambertu podare prvu pobjedu na klupi, ali i prvu nakon lošeg početka sezone u prva dva kola.

Minimalno vodstvo ipak nisu uspjeli zadržati do kraja utakmice, u 59. minuti loptu je na rubu šesnaesterca primio Hatem Ben Arfa, prebacio je na desnu nogu i briljantnim je udarcem zakucao pod gredu za konačnih 1:1.

• Obrisan korisnik02.09.2012. u 22:38
    Trpili smo ga godinama, a kad je pokazao koja je zvijer, onda je otisao u Man Utd. Ali svjedeno RVP je jeebena igračina.
  • Obrisan korisnik02.09.2012. u 21:57
    southampton je odigrao jednu odličnu utakmicu na visokoj razini,ali kaj ćeš kad van persiju tako malo prostora treba
  • Hrvoje199002.09.2012. u 20:18
    di su sad oni mudraci sta su govorili da van persie ne moze ponovit sezonu iz arsenala, da je gotov igrač?????