Josip Piršljin • utorak, 11.09.2012.

U skupini D nije bilo iznenađenja u drugom kolu. Nizozemska je prošla gostovanje u Mađarskoj, a visoke pobjede upisali su i Rumunjska i Turska. U skupini E Švicarska se nametnula kao glavni favorit novim slavljem, dok je Slovenija upala u tešku situaciju.

Skupina D

Nizozemska je odnijela i drugu pobjedu u skupini nakon slavlja protiv Turske u Amsterdamu. Oranje je gostovao u Budimpešti na stadionu Ferenc Puskas i lakše od očekivanog pobijedio Mađarsku s 4:1. Istaknuo se Jeremain Lens s dva pogotka, a zabio je i Rolando Martins Indi u svom drugom nastupu za reprezentaciju.

Tulipani su poveli već u trećoj minuti kada je na ubačaj Luciana Narsingha odlično glavom reagirao Lens. Ipak, to vodstvo nisu dugo držali pošto su Mađari izjednačili četiri minute kasnije kada je precizan s bijele točke bio Balasz Dzsudzsak.

Nizozemska vraća prednost u 19. minuti nakon slobodnog udarca kojeg je izveo Wesley Sneijder, a na čiji ubačaj dobro reagira Martins Indi i glavom pogađa suparničku mrežu. Do značajnih 3:1 gosti su došli početkom nastavka kada je lopta uz dosta sreće došla do Lensa koji odmjerenim udarcem zabija. U 74. minuti gol je postigao Klaas-Jan Huntelaar nakon kontre s Lensom.

Turska se uspjela oporaviti od poraza od Nizozemske rutinskom pobjedom protiv Estonije pred svojim navijačima u Istanbulu na stadionu Sukru Saracoglu. To je bio drugi poraz Estonaca u istom broju utakmica uz pet primljenih pogodaka i niti jedan postignuti.

Turski napadi su "urodili plodom" tek pred sami kraj prvog poluvremena, u 44. minuti. Tada je vratara Sergeja Pareika svladao Emre Belozoglu. Drugi gol u mreži gosti su primili u 60. minuti kada je precizan bio Umut Bulut, a za konačnih 3:0 strijelac je Selcuk Inan.

Rumunjska je bez problema odradila utakmicu protiv slabašne Andore. Izabranici Victora Piturce na taj su način potvrdili dobar posao u Estoniji u prošlom kolu i s maksimalnih šest bodova ušli u kvalifikacije. Četiri različita strijelca osigurala su pobjedu od 4:0.

Na Nacionalnom stadionu u Bukureštu Andora je držala nulu sve do 29. minute, no tada je domaće u vodstvo doveo Gabriel Torje koji je zabio i Estoniji. Pred kraj prvog dijela na 2:0 je povisio Constantin Lazar, a gosti su se u nastavku dobro držali, no pali su u posljednjim trenucima. Rumunjska je u sudačkoj nadoknadi zabila dva gola, a precizni su bili Valeric Gaman i Alexandru Maxim.

Skupina E

Slovenija je upisala i drugi poraz zaredom i situacija na početku kvalifikacija ne izgleda dobro za izabranike Slaviše Stojanovića. Njegovi igrači su izgubili od Norveške u gostima pogotkom u zadnjoj minuti susreta.

Sve je dobro počelo za Slovence koji su poveli u 17. minuti. Slobodan udarac izveo je Jasmin Kurtić, obranio je Rune Jarstein, no na odbijancu se našao Marko Šuler i pogodio za 1:0. Ipak, slovenski reprezentativci se nisu dugo veselili.

Deset minuta kasnije Norvežani izjednačuju preko Markusa Henriksena kojem je to bio prvijenac za reprezentaciju. Do novog pogotka moralo se čekati skroz do 93. minute kada je domaći sastav uspio odnijeti sva tri boda. Dejan Kelhar je u svom šesnaestercu srušio Alexandra Soderlunda i sudac je pokazao na jedanaesterac kojeg je uspješno izveo John Arne Riise.

Švicarska je preuzela vodstvo u skupini E sa šest bodova i dvije pobjede iz isto toliko susreta. Igrači Ottmara Hitzfelda nakon Slovenije bili su bolji i od Albanije istovjetnim rezultatom 2:0. U 23. minuti prednost je donio Xherdan Shaquiri, a u nastavku susreta jedanaesterac je realizirao Gokhan Inler.

Island nije uspio spojiti dva dobra rezultata. Nakon što je u prvom kolu pomalo iznenađujuće pobijedio Norvešku na svom terenu, izgubio je od Cipra na gostovanju. Domaći su time upisali svoje prve bodove pošto ih je Albanija svladala prošlog petka s 3:1.

U prvom poluvremenu nije bilo pogodaka niti na jednoj strani, a u nastavku je Cipranima bio dovoljan gol Konstantinosa Makridisa u 57. minuti da upišu pobjedu. Island nije uspio izjednačiti do kraja utakmice u Larnaci, a još je Skandinavcima isključen i Solvi Ottesen u 87. minuti.

• Obrisan korisnik12.09.2012. u 10:10
    "Rumunjska je bez problema odradila gostovanje kod slabašne Andore-Na Nacionalnom stadionu u Bukureštu" Daj se dogovorite ko je bil domacin :)
  • Obrisan korisnik11.09.2012. u 23:48