Josip Tolić • utorak, 15.10.2013.

U posljednjem kolu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u skupinama D, E i F tražio se još jedan putnik koji izravno ide u Brazil te tri sudionika dodatnih kvalifikacija. Karta za mundijal očekivano je pripala Rusiji koja je remizirala s Azerbajdžanom, dok se Portugalci i treći put zaredom moraju zadovoljiti razigravanjem prije odlaska na veliko natjecanje. Uspjeh je ostvarila selekcija Islanda remijem kod Norveške koji im je bio dovoljan za zadržanje drugog mjesta u skupini E jer je Slovenija izgubila u Švicarskoj 1:0. Preostalo mjesto u play-offu pripalo je Rumunjskoj koja je svladala Estoniju 2:0, što je bilo nedovoljno Mađarskoj, ali i Turskoj koja nije naišla na milost stopostotnih Nizozemaca te je na svom terenu poražena 0:2.

Skupina D

Da Nizozemska odlično igra kvalifikacije za velika natjecanja, nije nikakva novost. To su, međutim, potvrdili i na vatrenom terenu Şükrü Saracoglu u Istanbulu gdje je Turska tražila tri boda koja bi ih odvela u dodatne kvalifikacije. Oranje si nisu dopustili opuštanje te su poveli već u sedmoj minuti iz ubačaja Arjena Robbena koji je iznenadio tursku obranu i završio iza leđa Volkana Demirela. Definitivan kraj priče za domaći sastav bio je očigledan početkom nastavka kada je na dodavanje Kuyta smireno pogodio Sneijder i nizozemske kvalifikacije zaključio na nevjerojatnih 34 gola i 28 bodova iz deset odigranih susreta.

Kiks Turske najviše je razveselio reprezentaciju Rumunjske koja je meč-loptu za nastavak borbe za Brazil imala u Bukureštu protiv Estonije. Susret koji je vodio hrvatski sudac Marijo Strahonja pripao je domaćinima zahvaljujući dvama golovima Cipriana Marice. Napadač Getafea pogodio je iz jedanaesterca u 31. minuti te potom iz igre devet minuta prije kraja za veliko slavlje domaćih navijača.

Mađarsku, koja je iz prikrajka vrebala moguću senzaciju i slavljem nad Andorom dobiti šansu proći u dodatne kvalifikacije, tako nije mogla zadovoljiti pobjeda nad slabašnim Pirenejcima. Do nje su došli tek u nastavku dvoboja preko Nemanje Nikolića koji je pogodio u 51. i 76. minuti, a Andorci su završnicu dvoboja dočekali s desetoricom jer je na prerano hlađenje morao San Nicolas Moises.

Skupina E

Dok je posljednje kolo kvalifikacija bilo sretno za naše jugoistočne susjede iz Bosne i Hercegovine, za one zapadne nikako nije. Slovenija je na gostovanju u Švicarskoj izgubila 1:0 te tako izgubila šansu preko drugog mjesta u skupini tražiti nastavak borbe za mundijal. Iako su cijelu utakmicu držali Švicarce na nuli, domaćini su 16 minuta prije kraja zabili pobjednički pogodak. Bilo je to djelo Granita Xhake koji je s 20-ak metara sjajno pogodio lijevi gornji kut vrata Samira Handanovića.

Slovenci tako nisu uspjeli ponoviti uspjeh iz kvalifikacija za prošlo SP u Južnoafričkoj Republici iako im je drugi rezultat išao na ruku. Island je, naime, remizirao u gostima kod Norveške 1:1 i dobar dio vremena visio o koncu. Europskim nogometnim patuljcima i takav je rezultat, međutim, bio dovoljan za dodatne kvalifikacije. Gosti su poveli u 12. minuti preko Sigthorssona, dok je stvari na početak vratio Braaten po isteku pola sata igre, no daljnjih promjena nije bilo i Islanđani su osigurali dodatne kvalifikacije.

U ranije odigranom dvoboju koji nije imao nikakvog značaja po vrh ljestvice Cipar i Albanija odigrali su susret bez pogodaka. Jedino što valja istaknuti jest da je dvoboj sudila hrvatska četvorka prevođena Riječaninom Ivanom Bebekom.

Skupina F

Iako već praktički sigurni u izravan plasman na Svjetsko prvenstvo, Rusi su vizu za Brazil morali potvrditi u posljednjem kolu na gostovanju u Azerbajdžanu. Ključni trenutak dogodio se u 16. minuti susreta kada je Roman Širokov sjajno iskoristio dubinsku loptu Fajzulina i smireno pogodio za 0:1.

Iako su igrali samo za prestiž, kao i u prošlim kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo kada su ugostili Hrvatsku, Azerbajdžanci se nisu predavali. Prevelika agresivnost urodila je crvenim kartonom Medvedjeva 17 minuta prije kraja, no i s igračem manje uspjeli su poravnati na 1:1 golom Javadova u 90. minuti. Razlog za veće slavlje, međutim, zasigurno su imali Rusi.

U drugom bitnom susretu skupine F Portugal je znao da mu samo vrlo visoka pobjeda nad Luksemburgom te poraz Rusije može donijeti izravan plasman u Brazil, a svu su neizvjesnost riješili još prije kraja prvog dijela. Varela je u 30. minuti sve napravio sam i pogodio praznu mrežu za prvi, a svega sedam minuta potom udvostručenje vodstva domaćinima donio je Nani na fantastičnu asistenciju petom Joaa Moutinha.

U nastavku previše ritma nije bilo, a točku na "i" stavio je Hélder Postiga na ubačaj Almeide s desnog boka. Treba reći i kako su Luksemburžani više od sat vremena igrali s igračem manje jer im je u 29. minuti isključen Joachim.

U rezultatski nebitnoj utakmici Izrael je kvalifikacije zaključio remijem protiv Sjeverne Irske na domaćem terenu. Izraelci su poveli pred sam kraj prvog poluvremena kada je precizan bio Ben Basat, dok je vrijedan bod Otočanima donio Davis 18 minuta prije kraja. Izrael je završio treći, Azerbajdžan četvrti, a Sjeverni Irci peti su u ovoj skupini.