Zadar sjajnom predstavom "potopio" Crvenu zvezdu na Višnjiku

Mišo Gulić • utorak, 02.10.2012.

Nakon što su u Pioniru propustili šokirati Partizan, Zadrani su u domaćoj ABA premijeri, nakon godine pauze od regionalne košarke, briljantnom predstavom u potpunosti "razmontirali" skup zvijezda u Crvenoj zvezdi koja očito mora još mnogo raditi da bi postala i momčad.

Crvena zvezda sasvim sigurno neće po dobrom pamtiti jadransku turneju, jer je nakon poraza u Splitu, u Zadru doživjela pravi potop. No, možda je i poštenije reći da su Beograđani odigrali točno onoliko koliko im je raspoloženi domaćin dopustio u dvorani koja nosi ime velikoga Kreše Ćosića.

Domaći su u susret krenuli silno hendikepirani, nedostajali su Kaštropil i Ivanov, čime je njihova visoka linija bila osuđena na Brkića, ali s druge strane debitirao je novi zadarski razigravač Allen koji se predstavio u vrlo dobrom svjetlu. Ipak, junak domaćih bio je odlični Vrbanc čiji su koševi bili ključni u jednom od dva trenutka kada se susret lomio te konačno i prelomio u korist domaće momčadi.

Vrlo dobru košarkašku predstavu pružili su gledateljima igrači Zadra i Crvene zvezde u prvoj četvrtini, igralo se većinom koš za koš uz nekoliko izmjena u vodstvu, ali i dosta rotacija s obje strane. Zadrane je u početku nosio raspoloženi Vrbanc, dok su se Beograđani u napadu sasvim razumljivo orijentirali na svoje visoke igrače, a na prvi dvominutni odmor s minimalnom prednošću je ipak otišla Zvezda (22:23).

U nastavku susreta uz Savovića se razigrao i Rakočević koji je povezao nekoliko šuteva, međutim, odgovorio je s druge strane Krasić s dva ubačaja za tri, stoga se utakmica nastavila razvijati po uvodnom egal scenariju.

Zadar je potom primijenio recept iz prvog kola kada je Partizanu dosta problema radio zonom, nije se Zvezda najbolje snašla, stoga je vrlo brzo došla u rezultatski minus od šest koševa (41:35). Na tricu Rakočevića, koja je uslijedila nakon minute odmora koju su pozvali gosti u 18. minuti, odmah je istom mjerom uzvratio Batur pa su Zadrani nedugo potom upisali i plus sedam (46:39).

Sama završnica bila je izuzetno burna, tehničku je zaradio Mikulić, zatim i trener Nazor, ali unatoč velikoj prilici gostiju za povratak u egal, sjajna zadarska obrana i odlični Vrbanc u napadu, uspjeli su izdržati sve nalete i na odmor odnijeti vrlo poticajnih plus osam (52:44) koje je postavio Batur sekundu prije kraja.

Ubačajima Vrbanca s linije za slobodna bacanja na otvaranju drugog dijela, Zadar je došao do plus deset (54:44), a poslije nekoliko novih sjajnih domaćih minuta semafor je u 24. minuti pokazivao 64:50, što je bio i početak gostujućeg kraja.

Zonsku obranu Zvezde Zadrani su neumoljivo kažnjavali iz vana te ubačajima s poludistance, "nestalo" je s parketa udarnog dvojca gostiju Savovića i Rakočevića, dok se s druge strane pucačka lepeza domaćih konstantno širila pa je tako proradio i Travis, nadovezao se i Krasić (trice 4/4), da bi u 30. minuti semafor pokazivao velikih 20 koševa viška (76:56), rezultat s kojim se ušlo u posljednjih deset minuta.

Domaćin je u posljednjoj četvrtini imao čisto odrađivanje posla, na svaku mini seriju gostiju, Zadar je odgovarao s vanjskih pozicija, stoga realne opasnosti po neku "čupavu" završnicu nije ni bilo. Završne minute utakmice dobro raspoloženih preko 5000 gledatelja u dvorani Kreše Ćosića provelo je na nogama, slaveći veliku pobjedu domaćih u prvoj povratničkoj utakmici u okviru ABA lige.

Prvo zadarsko ime bio je Vrbanc koji je zabio 22 koša, Travis je dodao 19, većinu od toga u nastavku, a odličnu utakmicu odigrali su i Krasić čiji se učinak zaustavio na 15 te Batur s ubačenim košem manje. S druge strane jedini raspoloženi u gostujućim redovima bili su Rakočević s 23 koša te Savović i Almond koji su zabili po 15.

• interreg04.10.2012. u 10:51
    Zadar ima samo dva amera a pobijedili? Pa kako je to moguce? ;-) Bravo Zadar!
    interreg
  • interreg04.10.2012. u 10:47
    Je Roger, i ja ne kuzim sto se ovdje motaju i komentiraju osim ako ne zele provocirati. To rade i na ostalim HR portalima. Vjerovatno ima i hrvata koji isto rade na srpskim portalima, ne znam. Ja jos nikada nisam isao na neki srpski portal niti citam njihove novine, niti me zanima njihovo... [više na forumu]
    interreg
  • Obrisan korisnik04.10.2012. u 01:37
    slusaj stari moj cilj nije bio uvrijediti tebe ili bilo koga drugog iznoseci cinjenice koje su tocne ... nemoj mi molim te govoriti da mi mozes biti prof iz povijesti jer ne mozes ... ti sad opet prodajes neku maglu o tvojoj nekoj verziji povijesti koja nema veze sa nikakvom objektivnoscu ili... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik04.10.2012. u 01:03
    Roger Federer 1Brate kome ti pricas o istoriji, pa mogu ti profesor biti iz te oblasti. Ako lazes sebe nemoj lagati druge u javnosti, moze ti neki naivac povjerovati. Da budem iskren vise bih volio da niste od nas postali ali sta je tu je. Citaj brate istinu a ne ono sto tebi pase. Citaj malo... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik03.10.2012. u 11:59
    Daj kanite se političkih, vjerskih, rasnih i tko zna kakvih prepucavanja, ovo je sportski portal, a što se tiče Zadra : Zadar je najbolji, Zadar je slavan, niko u Europi njemu nije ravan !!!