12 pogodaka Hrvata u pobjedi Kielcea, prvi europski bodovi za Partizan

Zvonka Keliš • subota, 13.10.2012.

Momčad Kielcea u sklopu trećeg je kola natjecanja za prvaka Europe nastavila s dominacijom u skupini C te je pobjedu osigurala i protiv slovenskog Gorenja Velenja, dok su rukometaši Partizana na svom terenu ostvarili odličan uspjeh svladavši Ademar Leon čime su osvojili svoje prve bodove u Ligi prvaka.

Natjecanje za prvaka Europe stiglo je do svog trećeg kola grupne faze natjecanja u sklopu kojeg su ove subote snage odmjerile momčadi poljskog Kielcea i slovenskog Gorenja Velenja, kao i srpskog Partizana te španjolskog Ademar Leon. Zanimljivo je bilo u Kielceu gdje je domaćin stigao do svoje treće uzastopne pobjede u Ligi prvaka kojom je zadržao vrh tablice skupine C, dok su rukometaši Partizana nakon dva dosadašnja poraza na domaćem terenu stigli do svog prvog europskog slavlja.

Vive Targi Kielce - Gorenje Velenje 30:24 (13:12)

Momčad poljskog Kielcea potpomognuta hrvatskim snagama nastavila je s odličnim igrama u natjecanju za prvaka Europe te je nakon uvjerljivih slavlja nad Bjerringbro-Silkeborgom te St. Petersburgom pobjedu ostvarila i u svom trećem europskom nastupu ove sezone. Na domaćem je terenu, pred svojim navijačima, nakon zanimljivih 60 minuta osigurala slavlje nad gostima iz slovenskog Velenja. Novi europski bodovi tako su potvrdili dominaciju Poljaka u skupini C Lige prvaka, a samim time osigurali su bivšoj ekipi trofejnog hrvatskog desnog krila, Mirze Džombe, sam vrh ljestvice.

Susret u Kielceu otvara Cehte Klemen pogotkom za uvodno vodstvo gostiju, no na drugoj strani odmah uzvraća Krzysztof Lijewski . Od samoga starta ogleda raspoloženi su bili i Hrvati u poljskom dresu te su tako Željko Musa, Ivan Čupić i Manuel Štrlek svojim pogocima odveli Kielce do vodstva 6:5, a potom, doduše uz pomoć Michaela Jureckija, prvi puta i do +2 (10:8). Gostujuća momčad u narednim trenucima dobro drži korak sa svojim suparnikom te se stoga na predah ide s minimalnom domaćom prednošću 13:12.

Čupić najbolji strijelac, Horvat 11.

Nakon tri odigrana kola Lige prvaka vrh ljestvice najboljih strijelaca i dalje drži hrvatsko desno krilo Ivan Čupić. U dresu poljskog Kielcea popularni Čupko do sada je postigao 24 pogotka, a slijedi ga s jednim manje član Ademar Leona, Carlos Ruesga Pasarin. Prošlogodišnji treći strijelac, kapetan hrvatskog prvaka CO Zagreba, Zlatko Horvat, trenutno se nalazi na 11. mjestu sa 16 postignutih pogodaka.

Nastavak ogleda u potpunosti je pripao domaćoj momčadi koja pri rezultatu 14:14 serijom od šest uzastopnih pogodaka, među kojima se našao i jedan hrvatskog reprezentativca Denisa Buntića, odlazi na osjetnijih i tada velikih 20:14. Trudili su se potom gostujući rukometaši smanjiti svoj zaostatak te u potpunosti uhvatiti priključak, no Poljaci to ne dopuštaju, upravo suprotno, u samu završnicu ulaze s prednošću od sedam pogodaka (30:23). Ipak, konačnih 30:24 pet sekundi prije kraja postavlja Slovenac Matej Gaber.

Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Michael Jurecki s osam postignutih pogodaka, dok su se svi hrvatski rukometaši u dresu Kielcea po tri puta upisali u strijelce. Odličan je kod Gorenja bio Melica Fahrudin sa stopostotnim učinkom od devet golova, dok su po četiri dodali Marko Bezjak i Cehte Klemen.

Partizan - Reale Ademar Leon 33:31 (17:15)

U sklopu trećeg kola elitnog klupskog natjecanja momčad Partizana u niškom je Čairu dočekala rukometaše španjolskog Ademar Leona. Nakon dva dosadašnja poraza, od Čehovskih Medveda te Flensburga, crno-bijeli su pred svojih tri tisuće navijača pod posebnom kontrolom EHF-a nakon zahtjevnih 60 minuta upisali svoju prvu pobjedu. Španjolski Ademar Leon, unatoč raspoloženom Camposu te nošen slavljem nad Montpellierom iz prethodnog kola ovoga puta ipak nije uspio do novih europskih bodova.

Već nakon sedam minuta igre domaćin je osigurao tri pogotka prednosti (4:1), posebice zahvaljujući svom vrataru Mihailu Radovanoviću koji je dobro raspoložen bio od samoga starta. Međutim, dva isključenja domaćih igrača potom dobro iskorištavaju gosti koji stižu na svega pogodak zaostatka (4:5), no Partizanova krila ubrzo vraćaju domaću ekipu na +3. Iako je potom hrvatski vratar Matej Ašanin uspio spriječiti povećanje domaćeg vodstva, uslijedila je igra gol za gol zahvaljujući kojoj Partizan na predah odlazi s dva pogotka prednosti (17:15).

Nešto lošije domaći su rukometaši ušli u drugo poluvrijeme dvoboja što Španjolci koriste za poravnanje rezultata na 17:17, no među srpskim se vratnicama tada ponovno ukazuje Radovanović koji s dva obranjena zicera sprječava goste da preokrenu rezultat u svoju korist. Nakon desetak minuta igre u nastavku domaći se rukometaši vračaju u vodstvo (23:21) te ga čuvaju do uzbudljive završnice u koju se ulazi s gostujućih minus jedan. Partizan ne biva uspješan u napadu, Ivošević odlazi na dvije minute na klupu, no nervoza hvata i igrače Ademar Leona koji također ne koriste svoj napad, dok Nenad Maksić na koncu postavlja 33:31 te potvrđuje prvu pobjedu Partizana u Ligi prvaka.

U pobjedu svoje momčadi Nemanja Ilić ugradio je osam pogodaka, dok je njih sedam dodao Miloš Kostadinović. Najbolji kod Ademara bio je, pak, Raul Campos s deset golova. Vrlo dobro raspoloženi bili su i domaći vratari, Radovanović je sakupio ukupno devet obrana, a Dejan Vasić njih osam, dok je Ašanin na drugoj stranici obranio tri lopte, a Inaki Malumbres osam.