Josip Piršljin • subota, 20.10.2012.

Svoj sedmi prvenstveni pogodak Mario Mandžukić postigao je na gostovanju Bayerna u Düsseldorfu. Hrvatski napadač i dalje se nalazi na čelu ljestvice strijelaca, a njegov je klub s 5:0 "pregazio" Fortunu. U velikom ruhrskom derbiju Schalke je iznenadio Borussiju u Dortmundu i slavio s 2:1, a do pobjede su još došli Freiburg i Eintracht, dok su Bayer i Mainz remizirali.

U jednom od najvećih njemačkih nogometnih derbija Schalke je uspio pobijediti velikog rivala iz Dortmunda. Na Signal Iduna Parku momčad Huuba Stevensa nadigrala je igrače Jürgena Kloppa s 2:1 i pobjegla im na pet bodova. Ivan Perišić je započeo utakmicu za Borussiju, ali Klopp ga je stavio na desnu stranu gdje se nije najbolje snašao, te je izašao već u 53. minuti.

Na početku utakmice velika se borba vodila na sredini terena, a iz prve ozbiljnije prilike u 14. minuti Schalke je uspio povesti. Jedan ubačaj s desne strane domaći je branič uspio glavom izbiti, ali lopta se odbila točno na nogu Ibrahima Afellaya koji snažnim udarcem i uz pomoć vratnice uspijeva pogoditi mrežu Romana Weidenfellera.

Borussia je nakon primljenog pogotka izgledala dosta izgubljeno, te se nije mogla približiti golu Schalkea. Gosti su bili smireniji i češće su dolazili u prilike, a jednu dobru propustio je u 29. minuti realizirati Klaas-Jan Huntelaar kada je glavom pucao preko vratnice. Žuto-crni su počeli prijetiti tek pred kraj prvog dijela, a dobar pokušaj imao je Marco Reus.

Nade Borussijinih navijača da će se stvari preokrenuti u nastavku utakmice doživjele su veliki udarac u 48. minuti. Schalke je odigrao savršeni kontranapad, Lewis Holtby je uputio odličnu loptu za Marca Högera koji se sjurio prema Weidenfelleru i poslao loptu pored njega i u mrežu za 2:0. Aktualni prvak se ipak uspio vratiti u utakmicu sedam minuta kasnije kada je na ubačaj Reusa iz slobodnog udarca glavom gol zabio poljski reprezentativac Robert Lewandowski.

Žuto-crni su nakon toga ohrabreno krenuli po izjednačenje što je ostavljalo dosta prostora za nove kontranapade plavih. Jedan takav je poveo Afellay u 71. minuti i odlučio ga završiti sam, no ovog je puta odlično reagirao Weidenfeller i zaustavio njegov udarac. Unatoč velikim naporima, dortmundska ekipa nije došla do poravnanja rezultata.

Bayern je i nakon osam kola zadržao maksimalan učinak. Bavarci su gostovali u Düsseldorfu kod Fortune i upisali uvjerljivu pobjedu 5:0. Još jednom je odličnu utakmicu odigrao hrvatski reprezentativac Mario Mandžukić koji je donio vodstvo sastavu Juppa Heynckesa te sedmim prvenstvenim pogotkom i dalje drži čelno mjesto na ljestvici strijelaca. U 77. minuti zamijenio ga je David Alaba, a za Fortunu nije nastupio Ivan Paurević.

Vodeća momčad prvenstva od početka utakmice je krenula napadački kod novog prvoligaša, a nakon dva dobra pokušaja Tonija Kroosa zaprijetio je i Mandžukić. Najbolji strijelac Bundeslige do novog je pogotka došao u 28. minuti kada je iskoristio ubačaj Francka Riberyja i doveo svoju momčad u vodstvo.

Hrvatski reprezentativac imao je još nekoliko dobrih prilika, a mogao je povisiti na 2:0 u 34. minuti kada mu je udarac glavom obranio domaći vratar Fabian Giefer. Ipak, Bavarci su do drugog gola došli samo dvije minute kasnije. Luiz Gustavo je iskoristio gužvu u šesnaestercu i uz pomoć domaćeg vratara poentirao za 2:0. S tim se rezultatom otišlo na predah.

U nastavku se nije mnogo toga promijenilo. Bayern je i dalje djelovao suvereno na terenu, a vrlo dobru utakmicu igrao je Ribery. Francuz je namjestio i treći gol gostiju koji je pao u 55. minuti, a u strijelce se upisao Thomas Müller. Isti je igrač povisio na 4:0 u 86. minuti, a treća asistencija Riberyja na utakmici Rafinhi donijela je konačan rezultat.

U Leverkusenu su snage odmjerili Bayer i Mainz, no nakon 90 minuta igre nije bilo pobjednika. Susret je završio remijem 2:2, a obje momčadi su bile u vodstvu. Za "punim plijenom" više mogu žaliti gosti koji su imali prednost sve do 87. minute, ali na kraju su odnijeli bod i tako i dalje zaostaju na tablici za današnjim suparnicima. Ivan Klasnić zbog ozljede nije konkurirao za Mainz.

Na BayAreni Mainz je držao "nulu" sve do 43. minute, ali tada je Bayer uspio povesti. Taman pred kraj prvog poluvremena Apotekari su golom Stefana Kiesslinga zabili za 1:0. Kada se očekivalo da će tu prednost povećati, igrači Thomasa Tuchela su izjednačili. Za 1:1 precizan je u 58. minuti bio Mađar Adam Szalai na asistenciju Čeha Zdeneka Pospecha. Marcel Risse je preokrenuo rezultat u korist Mainza, ali Bayer se spašava u 87. minuti kada gol postiže Gonzalo Castro.

Eintracht je nastavio oduševljavati svoje navijače. Na svom su stadionu igrači iz Frankfurta pobijedili Hannover 96 s 3:1 i tako zadržali drugo mjesto i priključak za vodećim Bayernom. Razlika između prve dvije momčadi na tablici ostala je pet bodova.

Domaća je momčad povela veoma rano što je bitno usmjerilo utakmicu. Već u petoj minuti za 1:0 precizan je bio Alžirac Karim Matmour, a sastav Armina Veha do povećanja prednosti došao je u 18. minuti. Tada je gol postigao Sebastian Jung, no pred sami kraj prvog poluvremena Hannover je smanjio preko Mohammeda Abdellaouea. Ipak, snage za preokret nije imao, već je Eintracht zabio novi gol preko Alexandera Meiera.

Wolfsburg je nastavio s lošim igrama te je u osmom kolu upisao peti poraz. Na Volkswagen Areni slavio je Freiburg s 2:0 jednim pogotkom u svakom poluvremenu. Ivica Olić je odigrao cijelu utakmicu za Vukove, a Srđan Lakić je ušao u 68. minuti. S druge strane Ivan Santini se nije dizao s klupe. Gosti su poveli u 40. minuti uspješno realiziranim jedanaestercem Daniela Caligiurija, a pitanje pobjednika riješili u 84. preko Juliana Schustera.