Ante Dubravac • subota, 20.10.2012.

U posljednjim subotnjim susretima osmog kola španjolskog nogometnog prvenstva Valencia je preokretom u samoj završnici susreta došla do pobjede protiv Athletic Bilbaa dok je Barcelona u izuzetno efikasnoj utakmici slavila rezultatom 5:4.

Nakon što su u prošlom kolu u El Clasicu odigrali 2:2 protiv Real Madrida nogometaši Barcelone su svoj hod po primeri nastavili na gostovanju kod Deportiva.

Nešto manje od tri minute igre bile su dovoljne gostima da dođu u vodstvo. Fabregas je proigrao Jordija Albu koji se lijepo ubacio iza domaće obrane i smireno pogodio za početnu prednost Barcelone.

Nekoliko dodavanja među gostujućim igračima i domaći vratar je opet kapitulirao. Messi je pronašao Tella koji lomi svoje čuvare i zbija za 2:0. Igrala se tek osma minuta i po svemu sudeći bio je to samo početak muka za Deportivo.

U 18. minuti Fabregas je petom ostavio loptu za Messija koji s ruba šesnaesterca neobranjivo zakucava loptu za velikih 3:0. Nakon toga su se i igrači Deportiva malo trgnuli te su pokušali zaprijetiti gostima, što im je i uspjelo u 26. minuti kada je nakon Mascheranovog prekršaja sudac pokazao na bijelu točku, a za 3:1 pogađa Pizzi.

Nevjerojatno prvo poluvrijeme nastavilo se u 37. minuti kada nakon kornera lopta dolazi do Bergantinosa na čiji udarac Valdes loše reagira pa mu lopta odlazi u mrežu. Kada se stvari počnu komplicirati za Barcelonu na scenu stupa Messi i donosi mir. Bilo je tako u 43. minuti kada je iskoristio još jednu Fabregasovu asistenciju i zabio za 4:2 te omogućio svojoj momčadi spokojan odlazak na odmor.

Ludilo iz prvih 45 minuta se nastavilo odmah na otvaranju nastavka. U 47. minuti Pizzi je odlično izveo slobodan udarac i još jednom na spavanju uhvatio Valdesa te smanjio na 4:3. Dvije minute kasnije Mascherano zarađuje drugi žuti, isključujući crveni te Barcelona ostaje s igračem manje na poziciji gdje trener Vilanova ima najviše problema s ozljedama.

Gotovo u idućem napadu Messi izvodi slobodan udarac s 25 metara i pogađa vratnicu koja spašava Deportivo. Unatoč brojčanoj prednosti domaćini nisu uspijevali zagospodariti terenom. Kazna je stigla u 77. minuti kada Messi još jednom prolazi kroz domaću obranu i postiže svoj treći pogodak.

Čim su domaćini krenuli s centra nova nespretna reakcija gostujuće obrane opet je vratila vjeru na Riazor u pozitivan rezultat. Alba loše reagira u svom šesnaestercu i u želji da otkloni opasnost prebacuje Valdesa pa se u posljednjih deset minuta ušlo s rezultatom 5:4.

Iako su domaćini pokušavali doći do izjednačenja Barcelona je bez većih problema izdržavala sve napade te je na kraju zasluženo došla do tri boda.

U drugom susretu Valencia je dočekala Athletic Bilbao. Prvu opasnost na susretu kreirali su gosti kada je nakon kornera glavom pokušao Fernando Amorebieta, ali njegov udarac odlazi pokraj gola. Već u idućem napadu uzvraća Valencia. Roberto Soldado je izašao sam pred gostujućeg vratara, međutim njegov pokušaj zaustavlja vratnica.

U 15. minuti glavom puca Rami čiji udarac uz dosta muke zaustavlja Iraizoz. Kada se činilo da domaćini preuzimaju inicijativu hladan tuš za sve navijače. Na rubu šesnaesterca loptu je primio Aritz Aduriz i lijepim, odmjerenim udarcem osigurao vodstvo Athletic Bilbau.

U 26. minuti Borja Ekiza neoprezno je igrao rukom u vlastitom šesnaestercu pa je sudac pokazao na bijelu točku. najstrožu kaznu u izjednačenje sigurno pretvara Soldado. Međutim vrlo brzo gosti su opet došli do vodstva. U gužvi koja je nastala nakon kornera najbolje reagira Aaduriz i svojim drugim pogotkom vraća prednost gostima.

Priliku za izjednačenje imao je Soldado u 54. minuti međutim ipak je ostao malo prekratak i nije uspio skrenuti loptu u mrežu. Ipak u nastavku drugog poluvremena susret se uglavnom odvijao na sredini terena i domaćini nikako nisu mogli stvoriti neki ozbiljniji pritisak kojim bi eventualno došli do izjednačenja.

Tračak nade za domaćine pojavio se u 68. minuti kada je zbog udaranja protivnika izravan crveni karton zaradio Ander Herrera. Valencia je potpuno preuzela inicijativu na terenu, iz daljine je prijetio Costa, ali rezultatske promijene nije bilo.

Kada se činilo da će gosti otići kući s tri boda dogodio se veliki preokret. prvo u 88. minuti Costa izjednačava na 2:2 da bi samo dvije minute kasnije veliko slavlje na Mestallu donio Nelson Valdez koji domaćinima osigurava važna tri boda.

• Obrisan korisnik23.10.2012. u 11:22
    Ne može obrana toliko golova primiti koliko Messi može zabiti... :)
  • Obrisan korisnik22.10.2012. u 11:01
    jbm vam sunce, kada će te konačno kiksati?! 4 gola prime i opet pobijede....
  • Obrisan korisnik21.10.2012. u 20:39
    Čak i sa Pujolom i Pikeom obrana ne izgleda baš nešto posebno sigurno
  • Obrisan korisnik21.10.2012. u 11:49
    Lijepo sam govorio da su se olako riješili Caceresa... Nije ni dobio pravu šansu, a s njim bi im obrana bila itekako bolja... Što je tu je, sad zato rješava derbije za Juventus!
  • Kockasti121.10.2012. u 11:43
    Najveći problem u obrani Barce su ozljede Piquea i Puyola, pa obranu igraju Mascherano, Song, Busquets i Adriano, koji su ipak zadnji vezni, odnosno bočni (adriano). Naravno, ne treba spominjati koliko je uz Piquea i Puyola i Valdes sigurniji.Uz navedeno, treba navesti da nije bilo i Alvesa... [više na forumu]