Josip Piršljin • nedjelja, 11.11.2012.

Veliki rimski derbi završio je pobjedom Lazija koji se bolje snašao od Rome po jakoj kiši na Olimpicu. Uzbuđenja nije nedostajalo, palo je pet pogodaka i dosuđena su dva crvena kartona, a Petkovićeva momčad je na kraju slavila s 3:2. Zanimljivo je bilo i na San Siru gdje je Fiorentina uzela "puni plijen".

Derby della Capitale treći put zaredom u talijanskom prvenstvu pripao je Laziju. Nebesko-plavi su rano pali u zaostatak, ali dobrom igrom nakon toga uspjeli su preokrenuti rezultat. Crveni karton De Rossija pomogao im je da sačuvaju vodstvo, a krajnji rezultat glasio je 3:2 za Biancoceleste.

Vladimir Petković je na teren poslao igrače u formaciji 4-3-3 s tim da su Mauri i Candreva bili na bokovima, dok je u samoj špici napada igrao Klose. U sličnom sustavu igrala je i Roma s nešto ofenzivnijim ambicijama, prednju liniju činili su Lamela, Osvaldo iTotti.

Po jakoj kiši koja je natopila travnjak Olimpica bolji start imali su nogometaši Rome. Giallorossi su pritisnuli obranu Lazija i počeli kombinirati, a bolju igru okrunili su pogotkom već u devetoj minuti. Totti je ubacio u sredinu šesnaesterca iz kornera gdje se za dobru poziciju izborio Lamela, možda i prekršajem, te pogodio glavom za 0:1.

Biancocelesti su se potom "probudili" i počeli više prijetiti vratima Goicoecheje, dok se Roma malo povukla. Dobru je priliku imao Konko kada je u 32. minuti opasno glavom pucao, a samo par minuta kasnije Lazio je uspio izjednačiti.

Nebesko-plavi su imali slobodan udarac na dvadesetak metara od suparničkih vrata, a odlučio ga je izvesti Candreva. Snažno je opalio po lopti koja je išla po sredini gola, a Goicoechea je loše reagirao i nije uspio ukrotiti sklisku loptu, te je rezultat poravnan. Unatoč lošem početku Lazio se uspio "dignuti" i u prvom je poluvremenu bio bolja momčad.

To je potvrdio Klose u posljednjoj minuti prvog dijela kada je postigao pogodak za preokret. Hernanes je uputio loptu s lijeve strane u sredinu kaznenog prostora Rome, a Nijemac je lijepo prihvaća i šalje u mrežu. Zbog udaranja Maurija prije isteka 45. minute crveni karton zaradio je De Rossi.

Odmah početkom nastavka Lazio je izazvao novi šok za navijače Rome. Piris je vrlo loše reagirao u obrani i glavom spustio loptu na noge Mauriju koji iskorištava poklon i pogađa za 3:1 i veliku prednost nebesko-plavih.

Nakon toga igra se dosta primirila, nije bilo toliko uzbuđenja kao u prvom poluvremenu, a Roma je s igračem manje bila u nemogućnosti ozbiljnije zaprijetiti Marchettiju. Dobru priliku jedino je imao Osvaldo u 66. minuti kada je pucao glavom, ali previsoko. U 86. minuti Pjanić je prevario Marchettija, no Roma nije imala snage za izjednačenje. Prije toga je Mauri zaradio drugi žuti karton.

U Milanu su domaći Rossoneri pokušali nadograditi visoku pobjedu nad Chievom u prošlom kolu, ali još jednom su pokazali da će ovo biti sezona oscilacija. Fiorentina je prikazala bolji nogomet i zasluženo slavila s 3:1.

Fiorentina je vrlo rano došla do prednosti na San Siru, već u desetoj minuti. Cuadrado je sa strane ubacio loptu u šesnaesterac Milana, a ona je nekako došla do Aquilanija koji je "zakucava" u mrežu, no taj pogodak nije htio slaviti jer je prošle sezone nastupao za Rossonere.

Bolju igru Fiorentina je "naplatila" u 38. minuti novim pogotkom i povećanjem prednosti nakon što je Pato promašio jedanaesterac. Borja Valero je primio loptu u kutu kaznenog prostora i krenuo prema Abbiatiju. Na putu mu se našao Mexes kojeg je Španjolac učinio smiješnim prešavši ga i tada je poslao loptu u mrežu.

Nadu Milanu da može izvući nešto više od poraza u ovoj utakmici pružio je Pazzini pogotkom u 60. minuti, no ta nada se pokazala lažnom. Pred kraj susreta pobjedu Viola potvrdio je El Hamdaoui čime je Fiorentina nastavila put prema vrhu, a Milan je nastavio pružati razočaravajuće predstave.

Chievo je imao dva puta vodstvo protiv Udinesea, no na kraju je morao biti zadovoljan remijem. Andreolli je doveo žute u prednost prije nego što je Angella izjednačio. Tada je uslijedila napeta završnica u kojoj je Chievo iz jedanaesterca preko Paloschija poveo u 89. minuti, no Udinese se spasio drugim golom Angelle.

Efikasnu utakmicu odigrali su Genoa i Napoli u kojoj su na kraju slavili gosti. Genoa je dva puta vodila, golovima Immobilea i Bertolaccija, no i napuljski igrači su bili raspoloženi. Za očuvanje trećeg mjesta precizni su redom bili Mesto, Cavani, Hamšik i Insigne.

Torino je ostavio Bolognu na pretposljednjem mjestu minimalnom pobjedom koju je osigurao D'Ambrosio u 66. minuti, a u susretu Parme i Siene nije bilo golova čime su crno-bijeli zadržali dno ljestvice.

U svojevrsnom derbiju začelja Palermo je na svom terenu ugostio Sampdoriju i uspio odnijeti sva tri boda. U prvom poluvremenu nije bilo golova, no u nastavku je za domaće proradio Argentinac Dybala. Najprije je za početno vodstvo zabio u 52. minuti, a 20 minuta kasnije bio je strijelac i drugog gola čime je Palermo riješio pitanje pobjednika. U sudačkoj nadoknadi zamijenio ga je hrvatski napadač Igor Budan.