Primera División, 12. kolo, 17.11.2012, 22:00 h
Real Madrid
Real Madrid 5:1 Athletic Bilbao
Athletic Bilbao

Ivan Dominik • nedjelja, 18.11.2012.

Madridski Real priuštio je lijep san svojim navijačima nakon izuzetno lijepe i monstruozno dominantne partije na Santiago Bernabeuu, koja je rezultirala pobjedom nad Athleticom iz Bilbaa. Kraljevi su deklasirali momčad Marcela Bielse rezultatom 5:1 uz fantastičnu partiju Karima Benzeme, ali i sjajnu predstavu Luke Modrića, koji je uknjižio i jednu vrlo lijepu asistenciju...

Real Madrid - Athletic Bilbao 5:1 (3:1)

Madrid, stadion - Santiago Bernabeu
Prva španjolska nogometna liga - Primera, 12. kolo
Sudac: Fernando Teixeira Vitienes

Strijelci: Aurtenetxe ag. 12', 32', Sergio Ramos 30', Özil 56', Khedira 72'/ Ibai Gomez 42'

Real Madrid: Casillas - Coentrao, Sergio Ramos, Pepe, Arbeloa - Xabi Alonso, Modrić - Cristiano Ronaldo, Özil (od 61' Khedira), Callejon (od 69' Di Maria) - Benzema (od 73' Morata)
Trener: Jose Mourinho

Athletic Bilbao: Iraizoz - Aurtenetxe, Ekiza, San Jose, Iraola - Gurpegi (od 79' Castillo) - Ibai Gomez, Muniain (od 46' Llorente), Iturraspe, Susaeta - Aduriz (od 67' Toquero)
Trener: Marcelo Bielsa

Žuti kartoni: Sergio Ramos 75'/ Aduriz 45', Iturraspe 48', Gurpegi 73', Susaeta 86'

Od samog početka posljednje subotnje utakmice 12. kola, između Reala iz Madrida i Athletica iz Bilbaa, domaći je madridski klub bio dominantan, bolji i kvalitetniji te je pokazao izrazitu želju za pobjedom nad Baskima. Real je jurnuo na gol gostiju počevši s prvim zviždukom Fernanda Teixeire Vitienesa, a odmah je u prvih pet minuta dva solidna udarca na Iraizozova vrata uputio uvijek opasni Cristiano Ronaldo.

Athletic se u uvodnim minutama susreta uglavnom branio, premda je znao nešto opasnije i konkretnije doći do gola Kraljevskog kluba. Međutim, gol je bio u zraku, a domaći su Los Blancosi konstantno napadali te pokušavali zabiti, unatoč grčevitom branjenju baskijske ekipe. No, kapitulacija Athletica nije se ipak čekala dugo te je stigla već u 12. minuti dvoboja.

Luka Modrić, hrvatski reprezentativac koji je započeo za Real od prve minute zajedno s Xabijem Alonsom u paru na poziciji zadnjeg veznog Mourinhovoj 4-2-3-1 formaciji, inicirao je akciju za 1:0 domaćih. Modrić je fantastičnom dugom 50 metarskom paraboličnom loptom pronašao Francuza Karima Benzemu, koji se najbolje snašao utrčavši između dva stopera Athletica te je potom, činilo se, krasnim lobom prebacio istrčalog Iraizoza. No, pogodak je ipak postigao gostujući branič Aurtenetxe, kojem je upisan autogol.

Real je i nakon vodećeg pogotka nastavio prijetiti i biti bolji, a najkonkretniji su i najopasniji bili Ronaldo i Jose Callejon, koji su stvarali najviše problema momčadi Marcela Bielse. Nijemac Mesut Özil bio je opasan iz kornera te iz ostalih prekida, dok je po lijevom boku nerijetko prodirao Fabio Coentrao. Athletic je bio potpuno podređen te je jedinu priliku u prvih pola sata imao preko Markela Susaete, no njegov je udarac bio blokiran i bezopasan.

Stoga je Real vrlo brzo stigao i do udvostručenja vodstva; s desne je strane lijevom nogom sjajno ubacio Özil izvodeći slobodan udarac, a njegovu je loptu dočekao Sergio Ramos, koji ju je glavom zakucao u mrežu gostujućeg sastava.

Samo dvije minute potom, u 32., Kraljevski je klub potvrdio nadmoć te je napokon prvim golom utakmice Karima Benzeme praktički već u prvom poluvremenu riješio pitanje pobjednika. Real ove sezone kod kuće neporažen kada je imao vodstvo od 1:0, a nakon Callejonova kratkog dodavanja i fenomenalnog udarca Benzeme - ljevicom iz okreta kroz "šumu" igrača - Madriđani su imali prednost od tri zgoditka.

Ipak, da ne bi Athletic u prvom poluvremenu ostao bez "ispaljenog metka" pobrinuo se Ibai Gomez, strijelac jedinog zgoditka momčadi čileanskog stručnjaka u prvom poluvremenu utakmice na Santiago Bernabeuu. Tri minute prije kraja prvog dijela Bilbao je brzo izveo jedan prekid nakon prekršaja na sredini terena, lopta je ubrzo finom akcijom došla na desni bok do Markela Susaete koji je šalje prizemno i paralelno s golom Reala na drugu stranu. Tamo ju je na povratnoj dočekao Gomez koji smireno i odmjereno jakim i prizemnim udarcem svladava Ikera Casillasa te smanjuje vodstvo domaćina s kojim je nešto kasnije madridski klub otišao i na odmor.

Igrač utakmice

Francuski reprezentativac Karim Benzema, bio je bez konkurencije igrač susreta te najvažniji nogometaš Mourinhove ekipe, koji je i srušio baskijsku momčad. Unatoč tomu što je izašao u 73. minuti, Benzema je besprijekorno odradio svoj posao te je uz rano zabijeni zgoditak natjerao Aurtenetxea na autogol i još stigao jednom i asistirati. Najviše zahvaljujući njemu Real je rano poveo i održavao visoku prednost, čime je kasnije samo "samljeo" gostujuću ekipu. Uz njega valja spomenuti i fantastične partije Cristiana Ronalda i Xabija Alonsa, koje su ostale bez učinka, zbog čega je Benzema, zasluženo, stavljen u prvi plan.

U nastavku je Bielsa odmah na rezultatski deficit odgovorio uvođenjem Fernanda Llorentea umjesto Ikera Muniaina, promjenom formacije i bacanjem ekipe u napad. No, kroz drugo poluvrijeme se njegov plan i nije baš ostvario jer je Realova vezna linija kontrolirala utakmicu, krila i napadači bili su ubojiti, dok je obrana praktički igrala besprijekorno. Domaćin je opet bio bolja momčad te su prijetili Alonso, Ronaldo i Benzema u više navrata, Ramos i ini.

Athletic se nije mogao obraniti od tolike navale igrača u bijelim dresovima te je njegova obrana na čelu s vratarom Iraizozom u 56. minuti još jednom kapitulirala. Benzema je ovaj put bio asistent, dok je loptu u mrežu gostiju iz Baskije spremio Realov entuzijast - Mesut Özil. Bila je tu kruna vrhunski odigrane i milimetarski precizne "trokut" akcije Ronalda, Benzeme i strijelca Özila.

Nedugo nakon svog zgoditka Özil je zamijenjen sunarodnjakom tuniskog podrijetla, Samijem Khedirom, koji je zauzeo mjesto zadnjeg veznog, dok je Modrić gurnut na poziciju srednje polušpice i playmakera. Zadranin se odmah odlično snašao na tom mjestu te je uputio jedan opasan udarac na gol, koji je ipak bio zaustavljen. Uz to, Modrić je od Turčina s njemačkim državljanstvom preuzeo i izvođenje prekida iz kojih je također bio jako opasan.

Madriđani nisu posustajali ni nakon četvrtog zgoditka, a Mourinho je pogodio i sa zamjenama. Jer, u 72. minuti Real je stigao i do petog zgoditka, kojeg je postigao Sami Khedira, dok se među asistente upisao i španjolski bek s desne strane domaće obrambene linije, Alvaro Arbeloa. Do kraja susreta madridski je klub i dalje pokušavao stići do uvjerljivije pobjede, Athletic se odavno već bio raspao, a Luka Modrić upotpunio je nastavku odličnom igrom svoju lijepu večer. Jedino uporni Ronaldo i Alonso, unatoč mnogim šansama, do kraja ogleda nisu stigli do pogotka, međutim, mogli su biti zadovoljni svojim predstavama kao i velikom - petom uzastopnom prvenstvenom pobjedom svoga kluba.

• Vugi719.11.2012. u 10:57
    Po tebi je svaki penal za Real dvojben vidim.Samo da komentiram Deportivo su dobili 5:1 sa 13 udaraca u okvir gola (Deportivo samo 2), a ako tebi u toj utakmici ono nije bio penal, onda oprosti, ali ne vidiš baš dobro (ili se praviš da ne vidiš).A da nije bilo tamo tog penala, sigurno bi Deportivo... [više na forumu]
    Vugi7
  • Obrisan korisnik18.11.2012. u 19:19
    Ma da, to stoji, Real je i ove sezone već u nekoliko utakmica imao pristranost sudaca i na kraju slavio. Deportivo je vodio 1-0 pa je suđen penal za Real koji nema veze s vezom, što je usmjerilo dalji tok utakmice. Takođe kazneni sa Celtom pri 1-0 Reala, smiješan kazneni, al Real je opuštenije... [više na forumu]
  • Cantera18.11.2012. u 18:26
    Uopće nije upitno je li i koliko je Real kvalitetniji od Athletica, ali da je sudac dosudio penal kod očitog igranja rukom u šesnaestercu Coentraa prije 4 gola Reala, tko zna kako bi ispalo. Vjerojano bi Real dobio, ali je baš zato nepotrebna još i sudačka greška na svu tu razliku u kvaliteti.