Ivan Dominik • nedjelja, 18.11.2012.

Posljednje četiri utakmice nedjeljnog programa Prve španjolske nogometne lige obilježene su gradskim derbijem u Sevilli, u kojem je domaća ekipa na stadionu Ramon Sanchez Pizjuan deklasirala Betis rezultatom 5:1. U pobjedi Seville sudjelovao je i Ivan Rakitić pogotkom i asistencijom te je odigrao svih 90 minuta. Nešto ranije Atletico je minimalno slavio u Granadi, Getafe je preokretom svladao Valladolid, dok su Celta i Mallorca u Vigu podijelili bodove...

Poslije rano popodnevnog dvoboja Prve španjolske nogometne lige, u kojem je nedjeljno natjecanje 12. kola otvorio Levante pobjedom protiv Deportiva u La Coruni, tijekom dana i večeri odigrana su još četiri susreta La Lige.

U prvom, u kojem su igrali Celta i Mallorca u Vigu, nije bilo pobjednika te su ekipe podijelile bodove uz rezultat 1:1. Gostujući sastav s Mallorce bolje je otvorio susret te je došao do vodstva kada je Tomas Pina uposlio strijelca vodećeg zgoditka za Crvene, Tomera Hemeda.

S pogotkom iz 22. minute Mallorca je uspjela završiti prvo poluvrijeme vodstvom 1:0, međutim, ono nije potrajalo u nastavku. Nakon samo 11 minuta igre u drugom dijelu Južnokorejac Park Chu-Young zabio je za 1:1 Nebeskoplavih na izvrsnu asistenciju Iaga Aspasa. Do kraja susreta više pogodaka nije bilo pa je sasvim zasluženo utakmica završena remijem, jer su ekipe u ovom ogledu igrački bile podjednake.

Okršaj Getafea i Valladolida, za razliku od utakmice Celte i Mallorce, polučio je pobjednika i to domaćina. U vrlo sadržajnom prvom poluvremenu, koje je bilo bogato dobrim nogometom, otvorenom napadačkom igrom i brojnim šansama za gol na obje strane, bolje se snašao gostujući sastav, koji je krajem istog uspio i povesti. Gol kojim je Valladolid na odmor odnio minimalnu prednost postigao je Óscar González u posljednjim sekundama prvog dijela na dodavanje Manucha Gonçalvesa.

Međutim, u drugom se poluvremenu probudio domaćin iz predgrađa Madrida te je u 74. minuti stigao do izjednačenja zahvaljujući zgoditku Alexisa, koji je najbolje reagirao na loptu odličnog Pedra Leona. Četiri minute kasnije Getafe je upotpunio svoj povratak i preokret te je pogotkom Angela Lafite na asistenciju Manea poveo 2:1. Premda je Valladolid tijekom cijele utakmice bio vrlo opasan i dobar te je njegov igrač Omar uzdrmao i prečku domaćih vrata u 65. minuti, nije uspio doći do pozitivnog rezultata te je poražen minimalnom razlikom.

Večer je otvorio sjajni Atletico Madrid svojim gostovanjem u Granadi kod istoimenog kluba. Favoriziranim Madriđanima, suprotno očekivanjima, nije bilo lako protiv nominalno slabe Granade, koja je bila bolja momčad u prvom poluvremenu i koja je konstantno napadala i održavala pritisak.

Najbolju šansu za domaće imao je Rumunj Gabriel Torje u 35. minuti kada je pogodio stativu gostujućeg gola. No, u prvom dijelu pogodaka nije bilo, usprkos svim brojnim i kvalitetnim pokušajima Granade. Atletico se napokon probudio startom drugog poluvremena te su njegove sve češće i izglednije prilike urodile plodom pola sata prije kraja.

Tada je lijepo izgrađenu akciju gostiju završio Turčin Arda Turan, koji je u naletu s lijevog krila natrčao i najbolje reagirao na ubačaj Kokea s desne strane. Vratar domaćih Tono pogriješio je stranu te se Turčinova lopta zakoprcala u mreži Granade. Deset minuta kasnije, u 71., kod Atletica je isključen Mario Suarez dobivši drugi žuti karton, no to nije promijenilo tijek utakmice te je momčad Diega Simeonea na kraju upisala trobod.

Posljednji nedjeljni susret, a ujedno i pretposljednji dvoboj 12. kola Primere odigrale su ekipe Seville i Betisa u gradskom derbiju na Ramon Sanchez Pizjuanu. Domaća Sevilla startala je u formaciji 4-1-4-1 s hrvatskim reprezentativcem Ivanom Rakitićem na poziciji lijevog veznog od prve minute. A baš u toj prvoj minuti Sevilla je povela golom prekaljenog španjolskog internacionalca koji se vratio u svoj klub, Jose Antonia Reyesa.

Furiozan početak domaćina niti tu nije stao te je nakon udarca Garyja Medela, koji je zaustavljen, Sevilla došla do udvostručenja vodstva. Za 2:0 zabio je glavom u petoj minuti Talijan Federico Fazio reagirajući najbolje na ubačaj Hrvata u domaćoj ekipi, Ivana Rakitića, koji se upisao u asistente.

Igrač utakmice

Premda je hrvatski veznjak Ivan Rakitić odigrao fenomenalnu i dominantnu rolu u veznoj liniji svoje Seville koja je s 5:1 deklasirala Betis u gradskom derbiju, titula igrača utakmice ipak pripada Jose Antoniju Reyesu. Raketa je asistirao i zabio, dok je Reyes poentirao dvaput uz to što je asistirao te je u tomu bila glavna razlika između španjolskog napadača i hrvatskog veznjaka, iako su obojica bili izvrsni.

Utakmica se potom za nijansu smirila, ali je i dalje vladala potpuna dominacija domaćina i opsada Betisovih vrata. Alvaro Negredo je nakon pola sata igre pogodio i prečku Adrianovih vrata, a u 33. minuti Reyes ponovo pogađa mrežu istog gola te donosi 3:0 vodstvo svojoj momčadi. Do kraja poluvremena Sevilla je još jednom povećala svoje vodstvo, a za 4:0 na odmoru pobrinuli su se dvije minute prije kraja poluvremena asistent Reyes i strijelac Fazio, koji je odigrao jednu od svojih najboljih utakmica u karijeri.

Drugo je poluvrijeme bilo još gore za Betis jer im je pola sata prije kraja zbog dvije javne opomene isključen Ruben Perez, ali ni Sevilla nije nastavila u svom "luđačkom" ritmu iz prvog dijela. Ipak, domaća andaluzijska momčad uspjela je još jednom poentirati, ali nakon što je to učinio Betis. U 66. minuti smanjenje vodstva Seville "zeleno-bijelima" donio je Ruben Castro nakon što ga je fino uposlio Juan Carlos.

Posljednji pogodak na utakmici bio je djelo fantastičnog Ivana Rakitića, kojem je u prvoj minuti sudačke nadoknade asistirao Jesus Navas. Postavivši konačnih 5:1 za Sevillu u gradskom derbiju te jednom od najvećih derbija španjolskog nogometa uopće, Rakitić je otišao u svlačionicu jer je glavni sudac utakmice Fernando Teixeira Vitienes označio kraj dvoboja.

• Obrisan korisnik19.11.2012. u 22:56
    Golman Betisa je kao da su ga napravili Subašić i Radošević iz najboljih predstava u Hajduka.
  • Vugi719.11.2012. u 10:49
    Reyes podsjetio na one dane kad je igrao za Arsenal.
    Vugi7
  • Obrisan korisnik19.11.2012. u 07:57
    kakva igra seville, doslovno su ih pregazili. rakitić vrhunski, baš je našao klub po svojoj mjeri. u svakom trenutku se vidi da je to ''njegova'' momčad, sve ide preko njega, a ta njegova duga lopta je fantastična, nalazi navasa i negreda preko pola igrališta bez gledanja. gledao sam na canal+... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik19.11.2012. u 01:28
    Dinamo dobije Cibaliju 1:0, Split dobije Dinamo 1:0, Cibalija dobije Split 2:1, sve u 4 kola. Ajmo o logici...
  • Obrisan korisnik19.11.2012. u 00:34
    bravos ovaj betis bolje nije ni zasluzio,samo pitam se kakva je ona malagak oja doma izgubi od tog istog betisa a sevilla ih nabije ko zadnju kantu, eto sto ti je nogomet