Katastrofalan poraz Žana Tabaka u debiju na klupi Caje Laboral, Španjolci pred ispadanjem

Branimir Korać • petak, 23.11.2012.

Prvu utakmicu na klupi Caje Laboral Žan Tabak neće pamtiti po dobrom. Caja je gostovala u Kaunasu kod Žalgirisa i doživjela pravu katastrofu, upisala je poraz 82:45, a Žalgiris je tako osigurao prolaz u Top 16 dok je Caja na korak od ispadanja...

Žalgiris je u svojem najboljem euroligaškom startu u povijesti osigurao plasman u Top 16 već nakon sedmog kola. Osigurao ga je u velikom stilu pred više od 15 tisuća navijača na svom parketu protiv Caje Laboral.

Caja je nakon poraza u španjolskom prvenstvu od Obradoira otpustila Duška Ivanovića, a na njegovo mjesto je došao Žan Tabak koji će željeti što prije zaboraviti svoj euroligaški debi. Hrvatski stručnjak je u svojoj prvoj utakmici kao euroligaški trener ubilježio katastrofalan poraz 82:45.

Konačan rezultat sve govori, Žalgiris je briljirao dok je s druge strane Caja bila katastrofalna. Ovaj put se nije dogodilo da su gosti iz Vitorije dobro odradili barem jedno poluvrijeme, ovaj put su u oba bili užasni, posebno napadački.

Od samog početka susreta sve je govorilo kako će utakmica otići u jednom smjeru. Žalgiris je već krajem prve četvrtine stigao do dvoznamenkaste prednosti povevši 22:12.

Na početku druge četvrtine gosti iz Vitorije su se trgnuli i uspjeli smanjiti na 24:20, no onda je uslijedila nova crna rupa. Stiglo je vrijeme za Marka Popovića koji je odradio odlično naredne minute i Caja je do kraja prvog poluvremena ponovno završila u visokom zaostatku. Na odmor se otišlo s vodstvom Žalgirisa 43:24 što znači da su domaćini napravili seriju čak 19:4.

U drugom dijelu ništa novoga. Caja Laboral je pokušavala ubrzati igru i tako smanjiti zaostatak, međutim nije bilo preciznosti u šutevima njezinih igrača dok je s druge strane domaćin bio ubojit i bez ikakvih problema održavao prednost na iznad 20 poena viška.

U Već na startu posljednje četvrtine krenulo je slavlje u dvorani, a domaćin je igrajući kao u transu serijom 18:4 završio utakmicu i upisao jednu od svojih najvećih euroligaških pobjeda dok je Caja Laboral upisala jedan od najtežih poraza.

Marko Popović je bio najefikasniji igrač susreta s 19 poena (2/4 za dva, 4/8 za tri) dok je Darjuš Lavrinovič dodao 13 poena. Mario Delaš za četiri minute je podijelio tri asistencije i uhvatio dva skoka uz šut 0/2 za dva i 0/1 za tri. Kod gostiju po deset poena su upisali Andres Nocioni i Fabien Causeur.

Žalgiris je susret završio s čak 23 napadačka skoka i 49 skokova ukupno dok je Caja imala 26 skokova manje. Osim toga gosti su izgubili čak 21 loptu i šutirali za tricu tek 4/19 uz 11/24 za dva.