Cedevita izgubila 29 lopti i upisala poraz u negledljivoj utakmici u Beogradu

Branimir Korać • nedjelja, 25.11.2012.

Derbi susret desetog kola ABA lige odigran je u Beogradu gdje je Cedevita gostovala kod Partizana. U lošoj košarkaškoj predstavi slavio je domaćin s tijesnih 58:55...

Puno se očekivalo od dvoboja Partizana i Cedevite, a na kraju osim niza pogrešaka na obje strane nije viđeno ništa posebno. Loša košarkaška predstava na kraju je riješena zahvaljujući Partizanovom dobrom razdoblju igre u posljednjoj četvrtini kada su domaćini napravili 11:0 i preokrenuli rezultat u svoju korist. Cedevita je napravila puno previše pogrešaka da bi na kraju mogla računati na nešto više.

Prvo poluvrijeme bilo je puno pogrešaka i niske kvalitete. Na poluvremenu je Cedevita imala prednost 28:24, a ovako nizak rezultat nije bio zbog nekih predobrih obrana već brojnih pogrešaka na obje strane.

Momčadi su šuterski bile prilično neraspoložene s jedva po 35 posto ubačaja, kombinirano su izgubile čak 20 lopti, a napravljena su i 22 prekršaja.

Dosta problema Partizanu za kratko vrijeme provedeno u igri stvorio je Lukša Andrić koji je na parketu bio tek šest i pol minuta, a igrači Dušana Vujoševića na njemu su napravili čak sedam prekršaja.

Prvih 20 minuta proteklo je većim dijelom u laganom vodstvu Cedevite koja je najveću prednost imala u završnici prve četvrtine kada je vodila 14:8. Partizan se uspio oporaviti i nakon trice Bertansa i ubačaja Gordona je poveo 18:16, no vrlo brzo je Cedevita vratila prednost na svoju stranu i nije ju ispuštala do odlaska na odmor.

Ništa bolje nije bilo niti na startu drugog poluvremena. Iz igre se moglo do poena samo slučajno, većinom se ubacivalo s linije slobodnih bacanja, a prilično neraspoloženi igrači su srljali iz pogreške u pogrešku.

Sredinom treće dionice čak pet napada uzastopno je završilo izgubljenim loptama bez pokušaja šuta da bi nakon toga Gordon u 27. minuti ubacio iz igre za 33:33 čime je Partizan uspio uhvatiti zaostatak nakon što je Cedevita propustila niz prilika za povećanje vodstva.

Na kraju treće dionice Cedevita je već debelo premašila ovosezonski prosjek od 16 izgubljenih lopti po susretu, već tada je imala čak 22 izgubljene lopte što je puno i za utakmice nekih nižih dobnih kategorija.

Istovremeno u tom razdoblju momčadi su nastavile s izrazitom nepreciznosti iz igre pa je Partizan imao samo dva, a Cedevita četiri ubačaja iz igre. Cedevita je uoči posljednje četvrtine imala prednost 38:37, u igri su je držali promašaji Beograđana s linije slobodnih bacanja dok su Partizan u igri držale Cedevitine izgubljene lopte.

Nakon tri četvrtine prave košarkaške antipropagande, očekivalo se da će se barem jedna momčad probuditi i davati naznake bolje igre te tako prelomiti utakmicu na svoju stranu.

Sve do 34. minute Cedevita je održavala malu prednost na svojoj strani, vodila 46:42, a onda Bertans i Lučić poravnavaju na 46:46. Domaćin je tu pokazao kako se polako budi i ubrzo je tricom i dva slobodna bacanja Milosavljevića te ubačajem Gordona stigao do vodstva 53:46. Bila je to serija 11:0 u kojoj je Cedevita izgubila još četiri lopte i promašila nekoliko šuteva i bilo je nemoguće za očekivati da će se baš svih 40 minuta nastaviti igra "poklanjanja" baš s obje strane.

U završnici susreta Andrić i Wright su uspjeli Cedevitu približiti na 55:52 nakon promašenih trica Bertansa i Milosavljevića. Milosavljević je s linije slobodnih bacanja ubacio za plus pet da bi Car tricom vratio neizvjesnost i smanjio na 57:55. Ipak, do kraja susreta domaćin je uspio izdržati, Milosavljević je ubacio još jedno bacanje, a Tomas promašio oba za pobjedu Partizana 58:55.

Cedevita je utakmicu završila s čak 29 izgubljenih lopti i šutom iz igre ispod 40 posto, a s takvim brojevima se teško može ikoga pobijediti. Partizanov šut iz igre je bio još lošiji, a domaćinu su dodatne probleme predstavljala i slobodna bacanja (18/31).

U Cedevitinom sastavu jedini dvoznamenkasti je bio Lukša Andrić s 13 poena (1/4 iz igre, 11/12 slobodna) i sedam skokova dok je negativni rekorder s devet izgubljenih lopti bio Predrag Šuput. U domaćem sastavu po deset poena su ubacili Milosavljević i Gordon.

• Obrisan korisnik25.11.2012. u 19:29
    Tomas od povratka na parket ima šut negdje oko 3-30. Valjda je to normalno nakon ozljede, za jedno godinu, godinu i po bit će onaj stari....... Ovo je danas definitivni kraj nadanja da ćemo dogodine imati euroligaša. Sramota
  • Obrisan korisnik25.11.2012. u 19:25
    i novinari su takodjer krivi za ovu antipropagandu kosarke. samo da se prisjetimo kolume o sudjenju na startu aba lige. e pa uzivajte u ovoj cvrstoj kosarci skupa s pancirovm sa arene
  • narada10825.11.2012. u 19:16
    Nikad bolji naslov na sportnet-u "Antipropaganda".