Igor Šestak • nedjelja, 02.12.2012.

Nedjeljno poslijepodne donijelo je bogat program u Serie A - čak šest utakmica. Inter je prekinuo svoj niz slabih rezultata uz veliku dozu sreće i pomoći Palermovog braniča Garcije. U zanimljivom dvoboju Lazio je svladao Parmu, a uspješna je bila i Roma na gostovanju kod Siene. Pobjede su još upisali Udinese, Bologna i Chievo, za koji je čak tri pogotka zabio 22-godišnji Alberto Paloschi.

Milanski je Inter u posljednje tri prvenstvene utakmice osvojio tek jedan bod, a takav crni niz srozao ga je na četvrtu poziciju. Do prekida negativne serije uspio je doći minimalnom pobjedom u domaćoj utakmici utakmici protiv Palerma, ali uz veliku pomoć božice Fortune, a ne kvalitetnom igrom. S tri boda Nerazzurri su nastavili utrku za vrh s Juventusom i Napolijem, a večeras bi im se mogla ponovno priključiti i Fiorentina.

Domaći trener Stramaccioni nije mogao računati na suspendiranog Cassana, a ponovno u sastav nije uvrstio niti Sneijdera. U napadu su zaigrali Milito i Palacio, iza njih Coutinho, a Livaja je priliku čekao s klupe. Ista je sudbina zadesila i Budana, iako Palermov trener Gasperini nije mogao računati na Miccolija, Hernandeza, Mantovanija i Donatija.

U prvom poluvremenu Inter je ponovno prikazao prilično blijedu igru. Imali su Nerazzurri posjed i dominaciju, ali teško su stvarali prilike. Opasan je po gostujućeg vratara Ujkanija bio tek Milito, ali njegovi udarci ili nisu bili precizni ili su išli ravno u vratara. Gosti su se opredijelili za čekanje kontranapada i tijekom prvih 45 minuta dvaput su opasnije pucali prema Handanoviću, ali bez uspjeha.

Slika se nije promijenila niti u nastavku. Interovi igrači imali su loptu u svom posjedu, ali kao da nisu znali što s njom. Na prvu priliku morali su čekati do 59. minute kada je nakon "flipera" pred golom gostiju pucao Ranocchia, ali iznad grede. Neobičan potez povukao je Stramaccioni u 64. minuti uvođenjem Nagatoma i Guarina umjesto Zanettija i Milita. Činilo se tada kako Inter do pogotka ne bi došao da su se igrale još tri utakmice, a onda ga je u 74. minuti darivao Garcia. Ubačaj Ranocchije s desne strane išao je ravno u ruke Ujkaniju, ali se Palermov Argentinac opružio koliko je dug da bi loptu skrenuo u vlastitu mrežu. U 77. minuti u igru je ušao Budan, ali rezultat se do kraja nije mijenjao.

Biava i Klose za novu pobjedu Lazija

Nakon što su početkom ovog tjedna upisali pobjede nad Udineseom i Interom, U Rimu su se sastali Lazio i Parma. Petoplasirani Lazio morao je nastupiti bez ozlijeđenih Diasa, Brocchija, Rochija i Zaratea, dok su gosti novi pomak prema vrhu tablice tražili u najjačem sastavu. Ipak, do njega nisu uspjeli doći. Dobrom igrom u drugoj polovici prvog poluvremena i dvama pogocima Rimljani su stvorili prednost koju su uspjeli sačuvati do kraja utakmice i nastaviti potjeru za vodećom trojkom Serie A.

U prvih dvadesetak minuta gledatelji na Olimpicu mogli su vidjeti izjednačenu igru, ali ne i prilike. No, nakon kornera Candreve u 25. minuti Lazio je dočekao svoju prvu priliku i odmah poveo. U velikoj se gužvi dobro snašao branič Biava i od prečke pogodio mrežu Mirantea. Pet minuta kasnije gosti su tražili kazneni udarac nakon igranja rukom Klosea, ali sudac Guida ostao je nijem. Dok je Parma pokušavala doći do izjednačenja, Lazio je nakon ubacivanja sa strane izveo brzi napad i povećao prednost. Gonzalez je dao loptu u prostor za Klosea koji ju je kroz noge Mirantea proslijedio u mrežu.

Zanimljivo, do početka drugog poluvremena igru su napustila oba strijelca. Klosea je u 42. zamijenio Kozak, a Biavu na poluvremenu Cana. Nastavak je počeo vrlo dobrim udarcem Candreve i još boljom obranom Mirantea, a nakon toga prilika nije bilo sve do 66. minute kada je Parma smanjila zaostatak. Mauri je u kaznenom prostoru srušio Sansonea, a loptu je na bijelu točku namjestio Belfodil. Bizzari je obranio njegov udarac, ali Parmin napadač odbijenu je loptu pospremio u mrežu. Tri minute kasnije Bizzari se istaknuo još jednom sjajnom obranom, a utakmica je tada dodatno živnula. Donadoni je naredio totalni napad, ali mreže se više nisu tresle.

Romin preokret u Sieni, hat-trick Paloschija u Genovi

Uspješan je bio i drugi rimski klub. Roma je na gostovanju kod Siene igrala bez Lamele i De Rossija te gubila od 25. minute pogotkom Neta, ali je u nastavku uspjela režirati preokret i s tri pogotka doći do osme prvenstvene pobjede. U 63. minuti za goste je izjednačio Destro, a prednost im je donio Perrota u 86. minuti. Dok je Siena svim silama pokušavala doći do izjednačenja, u prvoj je minuti sudačke nadoknade konačnih 3:1 za Romu postavio Destro svojim drugim pogotkom.

Nakon što pet kola zaredom nije pobijedio, Udinese je žrvu napokon našao u momčadi Cagliarija i mrežu joj napunio s čak četiri gola, a zanimljivo, niti jedan nije bio djelo Di Natalea. Na svom Friuliju Udinese je ponovno igrao bez nekolicine ozlijeđenih igrača, ali je uspio povesti u 33. minuti pogotkom Pereyre. Do odmora je na 2:0 povisio Angella, a u drugom su za visokih 4:0 strijelci bili Danilo i Pasquale. Počasni pogodak za Cagliari u 80. je minuti zabio Dessena.

Vrlo efikasan bio je derbi donjeg dijela tablice između Genoe i Chieva, a u prvom je planu bio napadač gostiju Paloschi. On je u 14. minuti doveo svoju momčad u vodstvo udarcem s bijele točke, a onda osam minuta kasnije još jednom poentirao za 2:0. Genoa je najavila povratak u utakmicu pogotkom Saida u 40. minuti, ali točno prije odlaska na odmor Paloschi je kompletirao hat-trick. Nakon 11 minuta igre u nastavku domaćini su još jednom došli na gol zaostatka nakon pogotka Jankovića, a šanse su im porasle u 71. minuti kada je zbog dva žuta kartona u samo dvije minute Chievu isključen Andreolli. Ipak, do izjednačenja nisu došli, a pobjedu gostiju potvrdio je Stoian u 90. minuti.

Forma nogometaša Atalante u velikom je padu. Na gostovanju kod posljednjeplasirane Bologne poraženi su s 2:1, a to im je bio treći uzastopni poraz. Domaćini su uoči ove utakmice imali velikih problema s ozljedama, ali su ipak uspjeli osvojiti važna tri boda i pobjeći s dna tablice. Za vodstvo domaćina pogodio je u 16. minuti Diamanti, a Atalanta je izjednačila pet minuta nakon poluvremena golom Denisa. Za četvrtu ovosezonsku pobjedu Bologne pogodio je Gabbiadini u 70. minuti.

15. kolo zaključit će Fiorentina i Sampdoria u večernjem terminu.

• soecc03.12.2012. u 12:06
    Pa i ne baš. Protiv Cagliarija ih je jako oštetio sudac, ali više od boda nisu zaslužili.