Ante Zovko • srijeda, 26.12.2012.

Javier Hernandez opet je donio preokret i pobjedu Manchester Unitedu. Postigao je četvrti gol protiv Newcastlea koji je tri puta vodio, ali nije izdržao pritisak u završnici. Adam Johnson srušio je svoju bivšu momčad, Manchester City, te donio sedam bodova prednosti Vragovima. Iskoristio je to i Chelsea, koji je pogotkom Juana Mate pobijedio u Norwichu.

Iako je opet gubio na poluvremenu (1:2), Manchester United opet je uspio napraviti preokret. Tri je puta gubio protiv Newcastlea, čiji napad ipak nije mogao zabiti više nego što njegova obrana može primiti, a uz kiks Manchester Cityja, lider prvenstva pred posljednje kolo ove godine ima sedam bodova prednosti pred gradskim rivalom.

Prvi pogodak na utakmici, onaj Jamesa Percha, može se staviti na dušu Davida de Gee, koji je mogao i bolje reagirati. Španjolac je u četvrtoj minuti uspio samo odbiti udarac Dembe Ba iz daljineu, a Perchu nije bilo teško poentirati u praznu mrežu.

Poslije 25 minuta igre, uslijedio je kaos na obje strane, a u svemu tome gol i autogol. Prvo je Jonny Evans poslije velike gužve u šesnaestercu uspio izjednačiti, da bi s druge strane postigao autogol, koji je u prvi mah poništen jer je Papiss Cisse bio u zaleđu. Poslije rasprave suca Mikea Deana s pomoćnikom, pogodak je ipak priznat jer Cisse nije dirao loptu. United je u prvom dijelu opasno živio jer je Marveaux iz slobodnog udarca pogodio gredu.

Kapetan Patrice Evra izvlači neinspirirane suigrače u 58. minuti pogodivši za 2:2 s ruba šesnesterca kroz mnoštvo nogu. No, kao i dosta puta ove sezone, Crveni vragovi bili su iznimno ranjivi u obrani. Iskoristio je to Cisse u 68. minuti silovitim udarcem nakon prodora i ubačaja Obertana s lijeve strane.

Newcastle je opet bio u vodstvu, ali se nije mogao oslanjati na to protiv domaćina koji je napravio mnoštvo preokreta posljednjih mjeseci. Robin Van Persie opet dokazuje taj poučak u 71. minuti, kada mu Tim Krul isprva brani, ali drugi pokušaj ne uspijeva i utakmica je iznjedrila treće izjednačenje.

Počelo je stezanje obruča oko Krulova gola. Nizale su se šanse, domaćin je tražio i jedanaesterac zbog Coloccinijeva igranja rukom, a Ameobi umalo šokirao Fergusonovu družinu pogodivši vratnicu u 85. minuti. Ipak, u posljednjoj minuti utakmice Javier Hernandez uklizava na sjajnu Carrickovu dijagonalu i pogađa za - 4:3.

Koliko god zanimljivo bilo na Old Traffordu, u Sunderlandu se nije igrala velika "ljepotica", ali zanimljivosti nije nedostajalo. Ključni događaj zbio se kad je Hartu u 53. minuti kroz ruke prošla lopta koju je udario njegov bivši suigrač iz Cityja Adam Johnson.

Veznjak kojeg je Mancini otpisao zadao je veliki udarac Cityju pogodivši u bližu stativu. Sunderland je bio blizu i drugog gola s obzirom da je City bacio sve karte na napad, pa je i Hart dvaput dolazio u protivnički kazneni prostor kod kornera.

S utakmicom manje, Chelsea se približio Manchester Cityju na četiri boda. Nije briljirala Benitezova momčad u Norwichu, ali bio je dovoljan trenutak nadahnutosti Juana Mate da Bluesi odnesu treću pobjedu u nizu poslije poraza u finalu Svjetskog klupskog prvenstva.

Oscar i Moses otvorili su prostor na rubu šesnaesterca španjolskom veznjaku u 38. minuti, a on odapinje precizno i snažno ljevicom za velike bodove, na stadionu gdje su oružje morali položiti Manchester United, Arsenal i Tottenham.

Everton se vratio na četvrtu poziciju pobjedom 2:1 protiv Wigana, no opet se nije mogao osloniti na napadačke golove. Udarac koji je promijenio smjer veznjaka Osmana i snažna egzekucija glavom braniča Jagielke donijeli su Evertonu sigurno vodstvo i kontrolu nad susretom koju nije ispustio ni kad je Kone iskoristio konfuziju u obrani pogodivši za konačni rezultat. Nikica Jelavić dobio je svih 90 minuta, ali još traži izgubljenu golgetersku formu.

Mladen Petrić nije bio u sastavu Fulhama zbog ozljede, a njegova je momčad ispustila vodstvo protiv Southamptona i odigrala tek 1:1. Dimitar Berbatov odazvao se na poziv menadžera Jola i zabio u osmoj minuti poslije Sidwellova slabog pokušaja iz daljine. Londonska momčad nije uspjela izdržati pred naletima gostiju kojima je Dowd u 85. dodijelio jedanaesterac. Lambert se iskupio za prijašnje promašaje i donio vrijedan bod Svecima.

West Bromwich Albion zadržao se u društvu velikih kontroverznom pobjedom u Londonu protiv Queens Park Rangersa. Brunt je snažnim prizemnim udarcem donio prednost gostima, a četiri minute poslije poluvremena Green je postigao autogol dok ga je Fortune potezao na gol-liniji. Cisse je smanjio, ali Rangersi nisu mogli do boda.

Reading je u utakmici bez golova sa Swanseajem prekinuo niz od sedam poraza i preskočio QPR, ali još ga šest bodova dijeli od sigurnosti. Bod je bio dobar i za Labudove koji su preskočili Stoke i Norwich te se poravnali s Liverpoolom.

• Obrisan korisnik26.12.2012. u 21:09
    Uprava Citya bi možda trebala početi razmišljati o novom menadžeru. Dosta je vremena Mancini dobio uz skoro pa neograničen budžet za pojačanja. Momčad vrijedi 500 milijuna eura a glatko su ispali iz LP, ne izgledaju dobro, ne igraju dobro, ne stoje dobro.. Dojma sam da ga još na poslu drži osvojeno... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik26.12.2012. u 19:08