Josip Tolić • subota, 29.12.2012.

Odigrano je šest popodnevnih utakmica subotnjeg programa 20. kola Premiershipa. U najzanimljivijem dvoboju Manchester City slavio je na gostovanju kod Norwich Cityja 3:4, dok je njegov gradski rival United na kišom natopljenom terenu nadvisio WBA 2:0. Wigan je apsolvirao Aston Villu u gostima s 0:3, Swansea se osladio gostujućom pobjedom u Wiganu, dok je Reading kod kuće bio bolji od West Hama. Stoke City na vlastitu je terenu u posljednjim minutama iščupao bod protiv Southamptona.

Oba Manchestera teško do bodova

Edin Džeko zamalo je postigao drugi hat-trick otkad je stigao u Manchester City, no i bez njega Građani su slavili u ogledu 20. kola Premier lige u Norwichu. Bosanskohercegovački reprezentativac zabio je dva pogotka i bio najzaslužniji za treći, koji se naknadno pripisao kao autogol domaćeg vratara Bunna.

Malo se tko mogao nadati uraganskom početku za Mancinijevu družinu, nakon pet minuta na semaforu je već stajalo 0:2. Oba je puta poentirao Džeko, u drugoj minuti iz prve je u mrežu pospremio krasno dodavanje Silve nakon ubacivanja Agüera, a nedugo potom Agüero je napravio pomutnju u obrani žutih i poslužio napadača nebeskoplavih koji zabija loptu u praznu mrežu.

Dva gola prednosti, međutim, nisu zajamčila miran nastavak utakmice gostima. Već u 14. minuti Kanarince je u igru vratio Pilkingtonov slobodan udarac koji je od Clichyja završio u mreži, a ogled je postao još zanimljiviji kad je minutu prije predaha isključen Samir Nasri zbog reakcije nakon prekršaja na Bassongu. Usporena će snimka pokazati da pravog razloga za crveni karton nije bilo.

City je i s desetoricom na kraju uspio zadržati tri boda. Samo pet minuta u nastavku trebalo je Agüeru da vrati dva gola prednosti svojoj momčadi krasnim lobom. Iako je Martin u 63. minuti smanjio na 3:2 golom glavom nakon kornera, odlučujućim se pokazao novi gol Džeke, koji je zapravo bio autogol vratara Bunna od kojeg se lopta nesretno odbila u mrežu nakon što je reprezentativac BiH zatresao vratnicu. Niti novi gol Martina 15 minuta prije kraja nije pridonio promjeni konačnog ishoda - gosti su došli do vrijedne pobjede.

Ona im, međutim, nije donijela smanjenje zaostatka za vodećim Unitedom na čelu ljestvice. Težak za igru bio je teren Old Trafforda na kojemu se WBA suprotstavio Fergusonovim izabranicima, a jedanako tako Crveni su vragovi došli i do pobjede - ne pretjerano lijepom igrom, ali učinkovitom.

I ovdje je momčadi iz Manchestera pomogao autogol. Dogodio se već u devetoj minuti kada je McAuley bio na krivom mjestu u krivo vrijeme i skrenuo loptu u vlastitu mrežu nakon što je Young pokušao poentirati. Gosti su se dobar dio utakmice dobro držali i parirali favoriziranom protivniku, pogodili su i vratnicu upravo preko nesretnog McAuleyja 20 minuta prije kraja, no do bodova nisu došli. Na drugoj strani, u strijelce se 14. put ove sezone u 90. minuti upisao Robin van Persie i još jednom potvrdio da je prvi topnik Premiershipa. Razlika između gradskih rivala ostala je sedam bodova.

Villa upotpunila tjedan iz noćne more, Swansea nastavio Fulhamov crni niz

Momčad Aston Ville na najgori je mogući način zaključila blagdanski tjedan i 2012. godinu. Momčad Paula Lamberta ponovno je visoko poražena na vlastitu terenu; nakon što je Tottenham na Boxing Day utrpao četiri, tek pogodak manje uspio je i Wigan.

Kolo ranih pogodaka potvrdio je Iván Ramis zabivši vodeći gol za goste već u trećoj minuti na asistenciju Jeana Beausejoura. Da Benteke u 35. minuti nije bio u nedozvoljenoj situaciji kada su domaćini zatresli mrežu, možda bi se na kraju pričao o drugačijem ishodu - ovako, Athletic je nastavio zabijati. U 11 minuta nastavka svaku dvojbu oko pobjednika riješili su Boyce i Koné. Aston Villa ostala je na 17. mjestu i području opasne zone, dok je Wigan izašao iz "crvenog", no i dalje će morati strepiti.

Gostujućom se pobjedom osladio i Swansea, i to na Fulhamovu Craven Cottageu. Velšani su u Londonu došli do pobjede 1:2 kojom produljuju niz neporaženosti na tri utakmice i sebi donose poziciju u gornjoj polovici poretka. Pogodak Grahama u 19. minuti otvorio je poziciju Labudovima da osiguraju tri boda u ovoj utakmici, a sedam minuta nakon predaha De Guzman se u gužvi pobrinuo udvostručiti gostujuće vodstvo.

Iako je nakon samo nekoliko minuta Bryan Ruiz vratio Cottagerse u igru, momčad u kojoj Mladena Petrića nije bilo niti u zapisniku do kraja je morala priznati deveti poraz sezone i nastavak slabih rezultata.

Jeromeov projektil spasio Stoke, Pogrebnjak donio drugu pobjedu Readingu

Fantastičan pogdak Camerona Jeromea spasio je Stoke City poraza na vlastitu terenu u ogledu protiv Southamptona. Imali su Saintsi vodstvo od dva gola razlike 23 minute prije kraja, no na kraju su se morali zadovoljiti bodom.

Volej Rickyja Lamberta donio je vodstvo Sotonu već u devetoj minuti, a odgovorio mu je Jones nakon šest minuta izjednačujućim golom na ubačaj Shottona. Jay Rodríguez donio je novo vodstvo gostima sredinom prvog dijela, a kad je u 36. minuti Andy Wilkinson poslao loptu u vlastitu mrežu za 1:3, činilo se da se domaćini nemaju čemu nadati.

Međutim, duboko u drugom poluvremenu Matthew Upson digao je domaće navijače na noge prvim ligaškim golom u sezoni, a čak niti isključenje N'Zonzija tri minute potom nije obeshrabrilo Stoke u nastojanju da zadrže niz neporaženosti na Britanniji ove sezone. Potpuno ludilo na tribina izazvala je golčina Jeromea u posljednjoj minuti regularnog tijeka vremena, kada je s više od 30 metara volejem od grede pogodio mrežu i postao heroj.

Zahvaljujući pogotku Pavela Pogrebnjaka novu će godinu u pozitivnom raspoloženju dočekati Reading. Plavo-bijeli su na Madejskom slomili otpor West Hama već u petoj minuti kada je Rus kaznio loše upućeno dodavanje Collinsa i poentirao pokraj Jääskeläinena. Bio je to, pokazalo se, odlučujući trenutak utakmice. Readingu je ovo tek druga pobjeda u sezoni koja će mu barem malo pomoći u borbi za ostanak, dok su Čekićari u kudikamo mirnijoj poziciji.

• Obrisan korisnik29.12.2012. u 20:37
    veliki respekt za van Persija..pogododak je posvetio onoj jadnici iz indije sta je preminula od posljedica silovanja..
  • Obrisan korisnik29.12.2012. u 18:59
    jadna Aston Villa, u zadnje tri tekme su ih totalno pregazili, chelsea, tottenham i sada wigan...swansea kao i obično odličan, jedino su me iznenadili stoke i southampton, 3 gola i to kod kuće dobio stoke, a do sada su ukupno 4 prije ove tekme primili... ajde i da united jednom ima clean sheet... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik29.12.2012. u 18:51
    Po Unitedovim ovosezonskim standardima ovo je bila relativno mirno i ugodno popodne, a najviše veseli clean sheet. Velika pobjeda Cityja, prije svega zbog morala, trebalo im je tako nešto. A Villa tone kao kamen, 0-15 u 3 tekme je jezivo, ne sjećam kad sam zadnji put vidio takvu horor seriju.
  • Obrisan korisnik29.12.2012. u 18:39