Premiership, 20. kolo, 30.12.2012, 14:30 h
Everton
Everton 1:2(1:1) Chelsea
Chelsea

Marin Vuković • nedjelja, 30.12.2012.

Od povratka sa Svjetskog klupskog prvenstva u Japanu nogometašima Chelseaja gotovo sve polazi od ruke. Premda su se već u ranoj fazi derbija na Goodison Parku našli u rezultatskom zaostatku, smogli su snage okrenuti rezultat u svoju korist i dvama pogocima Franka Lamparda izboriti iznimno važnu, četvrtu uzastopnu pobjedu u Premier ligi.

Nakon što su na 24 sata to zadovoljstvo prepustili Tottenhamu, nogometaši Chelseaja vrijednom su se pobjedom na Goodison Parku vratili na treće mjesto prvenstvene ljestvice. Na tome mogu zahvaliti prije svega odličnom izdanju Franka Lamparda, koji je dirigirao veznim redom još uvijek aktualnog europskog prvaka, ali i postigao oba pogotka kojima je londonska momčad nadoknadila rezultatski zaostatak nakon ranog pogotka Stevena Pienaara.

Everton će svakako žaliti za propuštenim prigodama, posebno iz sjajnih početnih pola sata u kojima su pošteno namučili goste iz Londona. Ponovno sreće nije imao niti Nikica Jelavić, koji je vrlo dobro odigrao svih 90 minuta, ali nije uspio pronaći put do mreže. Hrvatskom reprezentativcu jednom se ispriječila vratnica, drugi put greda, a u sudačkoj je nadoknadi propustio još jednu sjajnu prigodu da Evertonu spasi barem bod.

Susret nije dobro počeo za goste iz Londona, već u drugoj minuti utakmice nakon ubačaja s desne strane Victor Anichebe pogodio je vratnicu, a na loptu potom natrčao Pienaar i zakucao je u mrežu nemoćnog Petra Čecha.

Rano je vodstvo dalo krila Toffeesima, koji su u početnih pola sata mogli u više navrata udvostručiti ili čak utrostručiti svoju prednost. Samo desetak minuta kasnije iz slobodnog udarca na rubu kaznenog prostora gostiju, Jelavić je prebacio živi zid i pogodio vratnicu, a Čech je spašavao Chelsea nakon udarca Leona Osmana.

Gotovo pola sata trebalo je gostima da se probude, a prvu je pravu prigodu propustio Juan Mata, njegov udarac nakon blokiranog pokušaja Ramiresa uspio je obraniti Tim Howard. Tri minute prije odmora, američki vratar pak nije imao izgleda. Ramires je ubacio za Lamparda, a ovaj glavom preusmjerio loptu u donji lijevi kut za 1:1.

Iako je zbog ozljede gležnja u svlačionici nakon poluvremena ostao Petr Čech, njegov zamjenik Ross Turnbull u nastavku nije imao previše posla. Everton nije izgledao opasno kao u prvom dijelu i Chelsea je bez većih problema kontrolirao utakmicu, sve do 70. minute kada je na ubačaj Leightona Bainesa sjajno skočio Jelavić i pogodio gredu.

Što nije uspjelo Jelaviću, pošlo je za rukom Lampardu, nakon udarca Mate gotovo otpisani Chelseajev veznjak, kojega se Londončani navodno žele riješiti, našao se na pravom mjestu u petercu i postavio konačnih 2:1.

Everton je pritiskao u završnici, a najizgledniju prigodu imao je u drugoj minuti sudačke nadoknade kada Jelavić sa samo nekoliko metara od gola Chelseaja nije najbolje zahvatio loptu.

• Obrisan korisnik30.12.2012. u 19:50
    Danas apsolutno nismo zaslužili poraz. Dvije prečke, stativa i neznam kolko još promašenih prilika, a onda ovi od 3 dobre prilike dvije zabiju. Posebno mi žao što je Jelavić promašio loptu u 92 minuti, bod bi bio i više nego zaslužen. Eto, to je nogomet. Šteta, čestitke Chelseu na pobjedi.EFC <3
  • dalmoš30.12.2012. u 19:26
    nisu baš svi takvi.. primjer totti i zanetti.. al dobro, oni pružaju partije ko da im je 27-8 a ne 10god više..