Još jedna pobjeda Tabakove Caje, slavili i u Tel Avivu

Ivor Krapac • četvrtak, 03.01.2013.

Caja Laboral proslavila je svoju petu euroligašku pobjedu zaredom, a 12. uzastopnu sveukupno, računajući i španjolsko prvenstvo. Momčad koju vodi Žan Tabak je u drugom kolu skupine F Topa 16 bila uspješna protiv Maccabija u Tel Avivu, s odlukom u napetoj završnici, uz ključni ubačaj Fernanda San Emeterija osam sekundi do kraja. U domaćem sastavu je među boljima bio Darko Planinić, s osobito kvalitetnih prvih 10 minuta...

Pobjednički niz Caje Laboral sa Žanom Tabakom na klupi nije prekinut ni u četvrtak navečer u Tel Avivu. Momčad iz Vitorije je u drugom nastupu u Topu 16 Eurolige došla do 71:70 protiv domaćeg Maccabija, a glavni junak u odlučujućim trenucima bio je Fernando San Emeterio, koji je osam sekundi do kraja ubačajem poslije prodora zabio posljednje poene na utakmici.

Poslije time-outa što ga je pozvao David Blatt, Maccabi je u završnom napadu imao priliku za pobjedu, no ta šansa propala je promašajem Yogeva Ohayona, koji je potom uhvatio i skok u napadu, ali nije uspio napraviti ništa konkretno u situaciji koja je bila vrlo teška. Ohayon je, tako, u drugi plan gurnuo ono dobro što je napravio nešto ranije, kada je Maccabiju donio posljednje vodstvo na utakmici (70:69) pola minute do kraja.

Darko Planinić, koji se sve više privikava na svoju novu momčad, otvorio je susret vrlo dobro, s osam poena u prvoj četvrtini, a završio je s 11 poena i po dva skoka i blokade za 19 minuta na parketu.

Ogled u Tel Avivu imao je nekoliko uspona i padova na obje strane. Caja je svoju prvu izrazitiju prednost izgradila u drugoj dionici, koju je dobila s 24:9, za odlazak na 44:32 na poluvremenu, dok se Maccabi vratio s čak 24:6 u trećoj četvrtini, čime su domaćini u posljednjih 10 minuta ušli s 56:50 na svojoj strani.

Rano u četvrtoj četvrtini Blattova momčad stigla je i do +8, no gosti su odgovorili serijom od 10:0, zaključenom tricom Brada Olesona za 60:58 nešto manje od pet i pol minuta do kraja. U nastavku su stvari bile sasvim izjednačene, uz tek jedno manje Maccabijevo odvajanje do pet poena prednosti, ali s brzim Cajinim uzvratom prije ulaska u gustu završnicu.

Kada je postalo najvažnije, gosti su imali aduta više i osigurali slavlje na kraju susreta.

Nemanja Bjelica bio je najefikasniji u Tabakovoj momčadi, sa 17 poena i pet skokova, dok se Brad Oleson pridružio s 10 poena, uz 3/4 za tricu.

Ricky Hickman upisao je 18 poena, pet asistencija i četiri skoka za Maccabi, a uz Planinića, dvoznamenkasti broj poena, po 10, dodali su i Devin Smith i Sylven Landesberg. Shawn James istaknuo se s osam poena, 10 skokova i tri blokade.

• Obrisan korisnik04.01.2013. u 11:50
    Darko Planinić jako dobar u napadu, u obrani solidan, ali su falili njegovi skokovi. Jako dobra transformacija iz Širokog u euroligaški Maccabi. Odiše zrelošću i samopouzdanjem. Pozvati u repku, hitno!!!
  • Obrisan korisnik04.01.2013. u 00:16
    Priznajem da sam mislio da je rupa... Opet, i drago mi je da me je demantirao.
  • Obrisan korisnik03.01.2013. u 23:27
    Moram priznat da me Žan pozitivno iznenađuje iz kola u kolo
  • Obrisan korisnik03.01.2013. u 23:12
    bravo tabak ! sumnjam da je itko u hrvatskoj očekivao ovakav start trenerske karijere joze tabaka..
  • narada10803.01.2013. u 22:50