Maccabi odjurio u posljednjoj četvrtini, Tabakova Caja Laboral sve riješila na početku

Ivor Krapac • četvrtak, 10.01.2013.

Treće kolo skupine F Topa 16 Eurolige otvoreno je s dvije pobjede domaćina. Telavivski Maccabi pokazao je previše za Fenerbahče Ülker u dvoboju momčadi koje su poslije prva dva kola bile s dva poraza, dok je Caja Laboral nastavila uspješnu seriju sa Žanom Tabakom na klupi. Bešiktaš nije pružio jači otpor u Vitoriji...

Maccabi uspješniji u lovu na prvu pobjedu

Od dvije utakmice grupe F odigrane u četvrtak, nešto zanimljivija bila je ona u Tel Avivu. No, zanimljivost je trajala samo do posljednje četvrtine, s Maccabijevim brzim odlaskom do dvoznamenkaste prednosti, nakon čega se momčad Davida Blatta više nije osvrtala. Završilo je s 91:73, za dolazak domaćina do omjera 1-2 poslije tri kola, dok je Fenerbahče Ülker sada na 0-3.

U gostujućim redovima, novi dobar nastup imao je Bojan Bogdanović, koji je završio s 15 poena, uz 3/6 za dvicu, 2/7 za tricu i 3/4 s crte slobodnih, a dodao je i četiri skoka. Bogdanović je 12 poena ubilježio u prvom poluvremenu, uključujući i tricu s centra sa sirenom na kraju prve četvrtine. Na drugoj strani, Darko Planinić završio je s četiri poena i izgubljenom loptom za nepunih šest minuta u igri u domaćoj momčadi.

Prije odlučujućih minuta u posljednjoj četvrtini, Maccabi je većim dijelom utakmice bio u vodstvu, ali nijednom tako velikom da se Fenerbahče Ülker ne bi mogao vratiti. Kada se rezultat počeo lomiti, poslije 53:50 za domaće u 31. minuti, Blattova momčad imala je više junaka, a jedan od njih bio je sasvim neočekivan. 30-godišnji razigravač Moran Roth, koji je dosad u Euroligi bio bez veće minutaže i učinka, odigrao je 16 minuta u drugom dijelu susreta i za to vrijeme upisao osam poena i šest asistencija, dobro organizirajući Maccabijevu igru.

U završnih 10 minuta razigrao se i Ricky Hickman, koji je u prve tri četvrtine bio na šest poena, da bi između 32. i 34. minute zabio još osam u domaćem odvajanju do 66:54. U preostalom razdoblju do kraja utakmice, Fener je još samo jednom bio na jednoznamenkastom zaostatku, kod 66:57 šest i pol minuta prije posljednje sirene, a konačnih +18 bila je najveća prednost Blattove momčadi.

S odličnom posljednjom četvrtinom, Hickman je završio s 24 poena, uz po pet skokova i asistencija. Shawn James bio je prvi u pratnji u dresu Maccabija, s 22 poena i pet skokova. Uz Bogdanovića, po 15 poena za goste zabili su i Bo McCalebb i Romain Sato, McCalebb s četiri, a Sato s osam skokova.

Cajinih 25:2 u prvoj četvrtini otklonilo svu neizvjesnost

Caja Laboral uvjerljivo je došla do treće pobjede u Topu 16. Momčad Žana Tabaka je u trećem kolu u Vitoriji sa 77:51 bila bolja od Bešiktaša, za nastavak velike serije koja je počela još potkraj studenog. Caja sada ima šest euroligaških pobjeda zaredom, a 14 ukupno, računajući i uspješni niz u španjolskom prvenstvu.

U četvrtak navečer sve je bilo jasno vrlo brzo. Bešiktaš je držao priključak samo dvije minute, a nakon što je Damir Markota zabio za gostujuće smanjenje na 4:2, Tabakova momčad riješila je utakmicu serijom od 21:0 za bijeg na 25:2 u devetoj minuti. Iako se u drugoj četvrtini približio na 15 razlike, bilo je teško očekivati da će Bešiktaš moći nadoknaditi tako velik zaostatak, što se i potvrdilo u drugom poluvremenu.

Caja je u trećoj četvrtini brzo otišla na više od +20, dok su najveću prednost imali pet i pol minuta do kraja utakmice, sa 70:37 na semaforu.

Brad Oleson vodio je domaće s 13 poena i pet skokova, dok su Maciej Lampe, Milko Bjelica i Tibor Pleiss dodali po 12 poena. Lampe je imao i 10, a Pleiss devet skokova. Daniel Ewing ubilježio je 12 poena i šest skokova, a Curtis Jerrells 10 poena za goste iz Istanbula. Damir Markota je nepunih 20 i pol minuta iskoristio za dva poena i tri skoka, uz 1/4 iz igre, 1/2 za dvicu i 0/2 za tricu.