Ante Tomić prvo ime susreta protiv europskog prvaka, Montepaschi zadržao stopostotni učinak

Mišo Gulić • petak, 11.01.2013.

U posljednjim dvobojima grupe F stopostotan učinak, uz Caju Laboral koja je to uspjela dan ranije, sačuvao je i talijanski Montepaschi koji je nakon uzbudljive završnice bio bolji od Himkija, dok je u drugom dvoboju večeri Barcelona na krilima Ante Tomića bez većih uzbuđenja slavila protiv aktualnog europskog prvaka Olympiakosa.

Montepaschi Siena - Himki 82:76 (20:27, 19:14, 21:19, 22:16)

Dvoboj neporaženih momčadi iz grupe F, nakon uzbudljivih i izjednačenih 40 minuta, završen je pobjedom talijanske momčadi koja je u većem dijelu susreta lovila te na kraju i ulovila vrlo čvrste Ruse, za koje su ponovno vrlo dobre role odigrali Krešimir Lončar i Zoran Planinić.

Rusi su odlično otvorili susret, vrlo agresivnom obranom u uvodu su potpuno iznenadili domaće te poslije četiri minute igre bili u plusu od visokih 14 koševa (2:16), no tada su neobjašnjivo stali i dozvolili Montepaschiju da nakon novih pet stigne na samo minus dva (18:20), nakon čega se do odmora, uz odlične role Browna i Lončara, nastavilo u relativno izjednačenom ritmu pa je prvih 20 minuta igre zaključeno rezultatom 39:41 u korist ruske momčadi.

Jednako se nastavilo i nakon povratka s odmora, Rusi su imali blagu inicijativu, držali konstantnih četiri-pet koševa viška, ali pred sam kraj trećeg perioda Ress je povezao nekoliko ubačaja pa se u završnih deset minuta ušlo s egalom (60:60). Igra koš za koš se nastavila i u posljednjem periodu, no u samoj završnici ponovno se kao čovjek odluke u talijanskoj momčadi pojavio Brown i tako svoju momčad odveo do treće pobjede rezultatom 82:76.

Prvo ime u pobjedničkoj momčadi bio je Brown koji je zabio 20 koševa, četiri manje uz deset skokova dodao je Ress, dok je s druge strane vrlo ujednačenu rusku momčad predvodio Rivers s 13, Lončar s košem manje te Planinić koji je uz deset koševa imao i sedam asistencija.

Barcelona - Olympiakos 76:68 (18:13, 23:19, 19:20, 16:16)

Drugu pobjedu u trećem kolu grupe F upisala je Barcelona na domaćem parketu protiv aktualnog europskog prvaka Olympiakosa, a novim bodovima ponajviše mogu zahvaliti hrvatskom centru Anti Tomiću koji je bio prvo ime, ne samo svoje momčadi, nego i susreta ukupno.

Nakon izjednačenih uvodnih pet minuta Barcelona je počela preuzimati inicijativu, domaće je vukao Mickeal, kasnije i Navarro, no u ključnom trenutku probudili su se s druge strane Printezis i Spanoulis te svoju momčad držali u kavom takvom priključku, no bolje od minus devet (41:32), koliko je bilo na poluvremenu, nije moglo.

Grci su se u nastvaku koncentrirali na spomenuti dvojac Barcinih igrača, što je ostavilo više prostora za Jasikevičiusa i Tomića koji su u trećem periodu završavali praktički sve domaće akcije, a hrvatski centar jednako je nastavio i u posljednjem periodu. Španjolci su lakoćom održavali stečenu prednost i mirno priveli susret kraju uz konačnih 76:68.

Sjajnu partiju odradio je Ante Tomić, za nepunih 30 minuta zabio je 15 koševa te uz to ostvario 12 skokova, a dobru ispomoć imao je i u Mickealu, strijelcu 12 koševa, te trojici košarkaša koji su zabili po deset. Kod Olympiacosa je jedini konstantan bio Printezis s ubačenih 14 koševa, no zakazao je ostatak momčadi, pogotovo u nastavku, stoga poraz niti ne čudi.

• Obrisan korisnik13.01.2013. u 10:28
    Lončar dobar. Malo je minuta dobio. Ipakchelsea pogledaj kakvu obranu igra David Moss. To se neviđa svaki dan. Zadavio je Zokija. A i ima Zoki pravo na malo slabiji dan.
  • Obrisan korisnik11.01.2013. u 23:16
    u završnici kad se odlučuje i lončar i planinić loši: lončar pospan, planinić bez muda, vrti se u mjestu s loptom 15 sekundi pa doda na tricu. jer ipak sam njih smatrao prvim violinama khimkija po ranijim člancima.