Damir Žbulj • subota, 02.03.2013.

Novi pogodak Ivice Olića nije bio dovoljan kako bi Wolfsburg u 24. kolu njemačke nogometne Bundeslige stigao do povoljnog rezultat protiv Schalkea, a u novom teškom porazu Vukova Ivan Perišić sudjelovao je u zadnjih 25 minuta. Bez pobjede je ostao i Milan Badelj, koji je s HSV-om odigrao samo 1:1 protiv davljenika Fürtha. Mateo Pavlović prosjedio je čitav susret u domaćem porazu njegova Werdera od Augsburga, dok je Ivan Santini sudjelovao s 45 minuta u remiju Freiburga kod Nürnberga.

Wolfsburg je nakon prolaska u polufinale Kupa u prvenstvu ugostio Schalke, ponovno s Ivicom Olićem među starterima, dok se Ivan Peršić i dalje nalazi među pričuvama trenera Vukova Heckinga. Gosti iz Gelsenkirchena nisu u nekoj bajnoj formi, ali pobjeda u posljednjem kolu ipak je vratila nadu u uspješniji prvenstveni završetak sezone, uz naravno maksimalnu koncentraciju na Ligu prvaka.

Iako su gosti prvi zaprijetili preko Huntelaara, Wolfsburg je prvi trebao do pogotka i to u 15. minuti utakmice kada je Simon Kjaer pogodio gredu. Domaće je uzdrmala i ozljeda stopera Nalda, koji je nakon pola sata zbog ozljede morao van travnjaka. Schalke je uskoro i poveo preko Juliana Draxlera, nakon dobre kombinacije po desnoj strani Farfana i Högera, koji je bio asistent. Gosti su mogli do odmora povećati svoje vodstvo, ali Draxler je pet minuta prije poluvremena pogodio stativu.

Početkom nastavka tračak nade za domaće navijače donio je upravo Ivica Olić, koji je nakon pogotka u Kupu u utorak zabio i u prvenstvu. Vratar Hildebrand zaustavio je pokušaj Polaka, ali na pravom mjestu je Ola koji snalažljivo glavom zabija za poravnanje rezultata na 1:1.

Nije dugo trajala rezultatska ravnoteža, jer su gosti ubrzo stigli do drugog pogotka. Ponovno je precizan bio Julian Draxler, koji je tako trenutno postao i najbolji strijelac Schalkea u ovosezonskoj Bundesligi. Ubrzo je u igru ušao i Ivan Perišić, ali nije to donijelo preokret na travnjaku. Posao su za goste dovršili Farfan, desetak minuta prije kraja, te Huntelaar u samoj završnici, za konačnih, uvjerljivih i za domaćina zabrinjavajućih 1:4.

U idućem kolu Wolfsburg gostuje kod Freiburga, dok će Schalke dočekati dortmundsku Borussiju.

Nakon ispadanja u četvrtfinalu DFB Pokala od minhenskog Bayerna, aktualni prvak u prvenstvu je ugostio Hannover, ali svakako s mislima na utorak i utakmicu Lige prvaka protiv Šahtara. Trener Klopp tako je i odmorio trojicu igrača u odnosu na srijedu, Götze, Piszczek i Bender dobili su priliku za predah, Hummels je izostao zbog kartona, a priliku su dobili Blaszczykowski, Schieber, a zanimljivo kako je Grosskreutz pokrio poziciju desnog beka.

Trener Mirko Slomka jako dobro vodi Hannover i ove sezone, ponovno su u borbi za pozicije koje vode u europska natjecanja, s tim da su u posljednja tri dvoboja ostali neporaženi, uz sedam osvojenih bodova.

Međutim, domaćin na Signal Iduna Parku nije se previše obazirao na želje gostiju, a posebnu napadačku dimenziju donio im je povratak Lewandowskog, kojem je Savez smanjio kaznu zbog crvenog kartona s tri na dvije utakmice pa je mogao slobodno nastaviti puniti suparničke mreže.

Upravo je Poljak već u osmoj minuti svladao Zielera, nakon dobre akcije Kube i Grosskreutza, koji je odlično dotrčao iz pozadine, zavrnuo povratnu loptu u kazneni prostor gdje je Lewandowski bio neumoljiv. Hannover je mogao do izjednačenja u 15. minuti, kada im je pogodak poništen zbog zaleđa, ali umjesto rezultatskog poravnanja, pet minuta kasnije nova lopta u njihovoj mreži.

Opasan udarac vratar Zieler odbio ravno na nogu Lewandowskog, koji je izbjegao zaleđe i loptu bez problema smjestio u gol. Bio mu je to 16. ovosezonski prvenstveni pogodak, čime se izdvojio sam na vrhu najboljih topnika lige. Do odmora je Hannover ipak uspio do pogotka, nakon pogreške obrane domaćih. Santana je loše glavom reagirao, vratar Weidenfeller loptu je uz pomoć vratnice izbacio s linije, ali je natrčao Abdellaoue, koji glavom poentira.

U nastavku domaćin je nakon nekoliko dobrih prilika i inicijative ipak stigao i do trećeg pogotka kojim je riješio susret. Napokon se u strijelce upisao i Schieber, koji je s desetak metara iskoristio dodavanje Blaszczykowskog.

Crno-žuti su tako novom pobjedom zadržali drugu poziciju, bez obzira na rezultat večerašnji rezultat Bayera, a sada se mirno mogu posvetiti utorku i gostovanju Šahtara.

HSV se bez Iličevića u sastavu i s Badeljom od prve minute na terenu pokušao protiv davljenika Fürtha vratiti pobjedama, međutim ponovno su razočarali svoje navijače, ovaj put samo neodlučenim ishodom protiv najslabije ekipe prvenstva.

Nalet domaćih na otvaranju utakmice zaustavio je rani pogodak gostiju, koji su u 14. minuti preko Srbina Nikole Đurđića stigli do prednosti. Domaći navijači ponadali su se brzinskom preokretu kada je Maximilian Beister an asistenciju Aoga poravnao, ali tu je bio kraj svim napadačkim pokušajima HSV-a.

Badelja je zamijenio Arslan sredinom nastavka, ali Van der Vaart i njegovi suigrači nisu uspjeli do pobjedničkog pogotka. U idućem kolu gostuju kod Stuttgarta.

Mateo Pavlović prošlog je vikenda debitirao za Werder u teškom porazu protiv Bayerna, a u novom prvenstvenom njegov trener nije mu dao priliku za igru. Sastav iz Bremena na svom je terenu iznenađujuće poražen od Augsburga, a jedini strijelac bio je Werner, koji je glavom, nakon pola sata igre, odlučio pobjednika.

Ivan Santini bio je čovjek odluke i preokreta u prolazu Freiburga u polufinale Kupa preko Mainza. Postignuti pogodak i iznuđeni kazneni udarac u utorak nisu mu pomogli da se u prvenstvenom dvoboju kod Nürnberga nađe u početnoj postavi, ali je zato u igru ušao odmah početkom nastavka. Njegova ekipa tada je ponovno bila u rezultatskom zaostatku.

Nürnberg je vodio od 33. minute kada je iz penala zabio Simons, međutim, gosti su u nastavku ipak stigli do poravnanja. Upornost im se opet isplatila sedam minuta prije kraja kada je Jonathan Schmid donio vrijedan bod Freiburgu. Bivši Zagrebaš Mensur Mujdža ponovno je čitav dvoboj odsjedio na klupi. U idućem kolu domaćini su Wolfsburgu, kada će braniti svoju trenutnu petu poziciju na bundesligaškoj ljestvici.