Sa Šubićevca:Ivana Jurica • subota, 02.03.2013.

Na najbolji mogući način nogometaši Šibenika otvorili su proljetni dio sezone u Drugoj HNL. Na svom su Šubićevcu s visokih 4:0 pobijedili Radnik revanširavši im se na taj način za poraz na otvaranju sezone. S novim trenerom na klupi, Ivom Šupom, do pobjede Šibenčane su vodili dvostruki strijelac Miro Slavica, povratnik u klub Ivan Fuštar, odnosno kapetan Zvonimir Blaić, ali cijela je momčad odigrala odličnu utakmicu.

Šibenik – Radnik 4:0 (2:0)

Šibenik, stadion Šubićevac, gledatelja 400
Sudac: Mario Zebec – Varaždin
Strijelci: Fuštar 8', Slavica 12', 79', Blaić 59'
Žuti kartoni: G. Živković 51', Blaić 63', Marina 68' – Pajač 32'

Šibenik: I. Živković, Fuštar, Tomić, Kartelo, Blaić, G. Živković (od 86. Ćaleta-Car), Marina, Čuljak, Španja (od 57. Gović), Slavica, Tepurić (od 75. Anić). Trener: Ivo Šupe.

Radnik: Karatović, Gorupec, Barišić (od 46. Cerovec), Miškić, Čabraja, Babić (od 67. Grčić), Pajač, Rožman (od 57. Marotti), Plum, Benković, Perić. Trener: Dinko Jeličić.

Prvo su poluvrijeme Narančasti igrali niz vjetar, što su znali iskoristiti već na samom otvaranju utakmice. Gosti se još nisu ni snašli, a u 12. minuti na semaforu je svjetlilo 2:0. Još u petoj minuti domaći su nogometaši mogli do vodstva, ali ni Tepurić ni Slavica nisu bili dovoljno konkretni, dok je pokušaj Čuljka blokiran. Odmah potom Čuljak je ubacio s boka, a u sredini malo zakasnio Španja. I onda su u osmoj minuti domaćini poveli: korner je s desne strane izveo Španja, na pravom je mjestu stoper Fuštar, koji glavom poentira za vodstvo i tako na sjajan način otvara svoju drugu epizodu u šibenskom dresu.

Izjave trenera

Ivo Šupe, trener Šibenika: "Rezultat možda čak govori da je riječ o laganoj pobjedi, ali ja bih rekao da nije bilo tako. Ušli smo odlično u utakmicu, iskoristili smo vjetar, dali smo dva gola iz prekida, tako da nam je kasnije bilo puno lakše igrati. Ali trebalo je dosta znoja za pobijediti u ovoj utakmici. Čestitao bih svim igračima, od prvog do zadnjeg, na jednoj stvarno lavovskoj borbi, po jako teškom terenu koji nam nije omogućio da igramo i ljepši nogomet. Ali nama je zbog starta i zbog svega najbitnija bila pobjeda. Mi smo je i ostvarili. Čestitao bih i protivničkoj ekipi na fair igri. Ostvarili smo zacrtano, ono što smo htjeli i idemo dalje."

Dinko Jeličić, trener Radnika: "Čestitao bih ekipi Šibenika na posve zasluženoj pobjedi, uvjerljivoj rezultatski. Sve ono što smo u analizi pripremali kao opasnosti od ekipe Šibenika se i obistinilo. Nažalost, naše reakcije nisu bile adekvatne u onom na što smo skretali pažnju. Na neki način su i vremenski uvjeti dosta utjecali na tijek utakmice gdje je Šibenik prvo poluvrijeme igrao uz vjetar i na neki način uspio odmah u startu steći dominaciju. Naša je vizija bila, računajući da ćemo uspjeti barem prvo poluvrijeme držati koncentraciju, čak smo išli u smjeru da prvo poluvrijeme igramo protiv vjetra pokušavajući onda u drugom poluvremenu mi iskoristiti vjetar, ali nažalost dva rana zgoditka su nas presjekla i definitivno usmjerila utakmicu gdje se naša vrlo mlada ekipa nije uspjela vratiti, napraviti pomak koji nam je bio potreban da se vratimo u utakmicu. Treći gol je to samo potvrdio i na kraju još jednom čestitke Šibeniku. Apsolutno zaslužena pobjeda. I želim im stvarno da se što prije vrate u Prvu ligu, jer s igračima koji su se vratili dobili su na iskustvu, uz nekoliko vrlo mladih, talentiranih igrača mislim da sigurno imaju kvalitetu da ponovno igraju Prvu ligu."

Samo četiri minute kasnije, u 12. minuti, gostujući je vratar još jednom morao u mrežu po loptu. Čuljak je ubacio s desne strane, na drugoj stativi najviši je Slavica koji glavom pogađa za vodstvo od 2:0. Gostujući se nogometaši teško privikavaju na uvjete na Šubićevcu (premda su u Dalmaciju stigli još početkom tjedna), iznimno rijetko dolaze u domaći kazneni prostor, tako da je mladi vratar Ivan Živković tijekom cijele utakmice praktički bez posla. Jedini pokušaj prijetnje gostiju u prvom dijelu zabilježili smo u 33. minuti, kad je stigao centaršut s desne strane, Pajač se našao u sendviči između dvojice domaćih braniča i nije mogao doći do lopte.

Razigrani domaćini, u novom sustavu igre, s trojicom igrača u obrani, mogli su do kraja prvog dijela i do povećanja vodstva. Ponovno je opasno bilo nakon Španjina prekida: u gužvi je skočio netko od Narančastih, lopta je išla prema donjem desnom kutu, ali gostujući vratar Karatović izvadio je loptu iz donjeg desnog kuta. Samo nekoliko minuta kasnije Španja je još jednom odlično asistirao, ali Slavica nije uspio postići novi gol, pa se na poluvrijeme otišlo rezultatom 2:0.

U nastavku je momčad Dinka Jeličića igrala niz vjetar, ali to nisu znali iskoristiti. Imali su terensku dominaciju, više loptu u svom posjedu, ali bila je to jalova inicijativa. O tome dovoljno svjedoči podatak da niti u nastavku utakmice domaći vratar Živković nije imao potrebe za intervencijama, niti jedan udarac, a bilo ih je zaista malo, nije išao u okvir njegova gola.

Domaćin je strpljivo čekao svoju šansu u nastavku utakmice i dočekao je u 59. minuti: odlični Grgo Živković sjajnom je loptu u matnu priliku gurnuo Blaića, a domaći kapetan, iskosa s desne strane, odlično lobuje gostujućeg vratara za povećanje vodstva na 3:0. Prvi je to pogodak domaćeg kapetana u službenoj seniorskoj utakmici. U igru je, nedugo prije toga, ušao i još jedan povratnik u matični klub – Dražen Gović, što je malobrojna, ali vjerna šibenska publika nagradila velikim pljeskom.

I upravo je Gović u 75. minuti svojom dobrom poznatom loptom pronašao Slavicu, ali vratar Karatović bio je malo brži od domaćeg napadača. Ali četiri minute kasnije gostima nije bilo spasa: Gović je izveo prekid, Blaićev je udarac blokiran, u ponovnom pokušaju Blaić se odlučuje na asistenciju, pronalazi na drugoj stativi Slavicu koji još jednom pogađa glavom za konačnih 4:0. S dva pogotka Radniku Slavica je preuzeo i vodstvo na klupskoj ljestvici strijelaca (sad je na šest golova, Tepurić ima pet).

Do kraja utakmice gosti su pokušali doći do počasnog gola: u jednoj situaciji pokušaj jednog njihovog igrača blokirao je Kartelo, dok je u drugoj situaciji, poslije solo prodora, Pajač pucao preko gola. Na drugoj strani Šibenik je zaprijetio još jednom preko Slavice, u 85. minuti odlično ga je pronašao Anić, ali njegov udarac glavom nije bio dovoljno snažan.

Šibenik je tako na najbolji mogući način otvorio proljetni dio sezone, ostvarivši pri tome i najuvjerljiviju pobjedu ove godine. Tri boda iz susreta s Radnikom Šibenčane su gurnuli na treće mjesto na tablici, najavivši tako i visoke ambicije u proljetnom dijelu sezone.