Gorica 2:0(2:0) Primorac 1929 Stobreč
Primorac 1929 Stobreč

Samir Toplak u Gorici debitirao pobjedom nad Primorcem, Hajdukovom B ekipom

Iz Velike Gorice: Damir Žbulj • utorak, 05.03.2013.

U nastavak proljetnog dijela drugoligaške sezone Gorica je krenula pobjedom, što je i prvi uspjeh njihove nova trenera Samira Toplaka. Pobjednika u dvoboju s Primorcem 1929 iz Stobreča, Hajdukove druge momčadi, odlučila su dva pogotka u prvom dijelu, a čitavu utakmicu 16. kola Druga HNL obilježilo je dosta slabo suđenje Marina Horvata, koji je nekim dvojbenim odlukama, kao i nepotrebnim isključenjem domaćeg igrača Ivana Galića na isteku prvog poluvremena, unio dodatnu nervozu među sudionike ove utakmice...

HNK Gorica - Primorac 1929 Stobreč 2:0 (2:0)

Duga HNL, 16. kolo
Velika Gorica, Gradski stadion, gledatelja: 500

Suci: Marin Horvat (Fodor, Bacinger)

HNK Gorica: Koprić - Šćrbec, Jančetić, Abramović ( Antolek 90'), Grgurović ( Matko 51'), Galić (c.k. 46'), Žutić, Čejvanović, Jankulica ( Milanović 46'), Pejić, Mikulić;
Trener: Samir Toplak

Primorac 1929: Stipica (Bender 46') - Peričić (c.k. 81'), Barić, Bradarić, Bencun, Barišić, Španjić, Jelavić (Vukčević 46'), Župan, Vladović, Medak;
Trener: Josip Španjić

Svoj prvi službeni nastup na klupi Gorice Samir Toplak pamtit će po pobjedi, i po malo čemu drugome. Nije njegova ekipa priredila utakmicu za sjećanje, ali je iz nekoliko dobrih akcija i postigla dva pogotka koji su odlučili utakmicu protiv Primorca, Hajdukove filijale iz Stobreča.

Dok Gorica čvrsto računa na drugoligaški opstanka, gosti su u drugi dio sezone krenuli oslabljeni odlaskom nekolicine dobrih juniora, Plazonić je prebačen u Hajduk, a na klupi je u kadrovskim previranjima dobrog i dokazanog Davora Mladinu zamijenio Josip Španjić. Imat će Primorac puno problema do kraja ove sezone.

Od igračkih pojačanja u Gorici najviše se očekivalo od Ivana Galića, iskusnog kapetana Rudeša iz prvog dijela sezone. ali on neće svoj debi u crvenom dresu pamtiti po dobrom, jer je u dodanom vremenu prvog poluvremena zaradio isključenje, koje će sudac Marin Horvat morati opravdati svom kontroloru.

Međutim, niti u ostatku utakmice i domaći i gosti nisu često bili zadovoljni njegovim odlukama.

Uvodnih 20-ak minuts proteklo je bez nekih pravih prilika, a iz prve opasne situacije Gorica je stigla do vodstva. Šćrbec je već po svom običaju projurio po lijevoj strani, zavrnuo je loptu na peterac, gdje je Jankulica poslao loptu u mrežu. Gosti su prigovarali zbog prekršaja na vrataru Stipici, koji je utakmicu zbog ozljede morao napustiti na poluvremenu, ali bez uspjeha.

Primorac je odgovorio nakon pola sata igre, kada je Barić pucao preko gola, a niti ta akcija nije protekla bez protesta gostiju, koji su tražili kazneni udarac. Najglasniji je bio kapetan Roko Španjić, trenerov sin, koji je i zaradio javnu opomenu.

Odluka o pobjedniku pakla je u 36. minuti. Gorica je povukla kontru, a kada se činilo da je akcija propala, lopta je ipak stigla do Domagoja Abramovića, a napadač domaćih smireno vara vratara za 2:0.

Veliku prigodu za poravnanje imao je Primorac četiri minute prije odmora, kada se Bencun od centra sjurio prema Kopriću, nisu ga zaustavila niti dvojica domaćih, a gostujuća desetka spetljala se u najvažnijem trenutku prije udarca. Šansa je otišla u nepovrat.

I tada, nepotrebno dizanje tenzija. Već je krenula nadoknada, kada su se u borbi za loptu našli jedna domaći i jedan gostujući igrač. Ivan Galić našao se u blizini, a na simuliranje igrača Primorca sudac Novak nezasluženo mu je izravno pokazao crveni karton. Kraj poluvremena obilježila je i dobra prilika Šćrbeca, ali je lopta prohujala pored vratnice.

U nastavak i Španjić i Toplak, koji nije mogao računati na kapetana Sabljaka, Jonjića i Težaka, ulaze s izmijenjenim sastavima, no, Gorica je ta koja je s igračem manje odmah mogla do trećeg pogotka. Šćrbec je sam izbio ispred protivničkog gola, međutim, uputio je izuzetno traljav, slab i loš udarac. U posljednjih pola sata ušlo se s očekivanim pritiskom gostiju i njihovim pokušajima korištenja brojčane nadmoći, ali tada je na scenu stupio vratar Gorice Koprić, koji je zaustavio svaki ozbiljan i opasan pokušaj Primorca.

Gorica je ostala zakinuta za kazneni udarac u 66. minuti, kada Abramović izlazi sam ispred rezervnog vratara Bendera, on ga ruši, lopta odlazi pored gola, a Horvat iznenađujuće svira samo na udarac iz kuta. Goričani su se povukli te prijetili iz kontranapada sve do završnih deset minuta kada su se snage na terenu poravnale.

Apsolutno zasluženo Špiro Peričić zaradio je drugi žuti karton, nakon 'osvetničkog' starta na Matiji Matku. Još je u samoj završnici sastav iz Stobreča imao je veliku priliku za počasni pogodak, ali je Bradarić iz slobodnog udarca sa samog ruba kaznenog prostora dao priliku Kopriću da vrhunskom obranom zaključi ovaj dvoboj.

Gorica je tako Primorcu odmaknula na pet bodova i zakoračila prema sredini ljestvice. U idućem kolu gostuju u Sesvetama, dok Primorac na svom licenciranom terenu u Stobreču dočekuje Hrvatski dragovoljac.