Ivan Dominik • subota, 02.03.2013.

Osim El Clasica subotnje popodne i večer donijeli su još tri utakmice od kojih je najmanje interesantna bila ona prva, odigrana u La Coruni. Deportivo je u Galiciji uzeo samo bod protiv madridskog Raya u utakmici bez pogodaka, dok je samo jedan gol bio dovoljan Baskima iz Bilbaa za slavlje u Pamploni. Posljednji okršaj dana priuštio je novi remi i to Valencije, koja je na svojoj Mestalli odigrala 2:2 s Levanteom...

Najefikasnija i najinteresantnija utakmica dana, u 26. kolu španjolske Primere "sačuvana" je za kraj i dana i okršaj Valencije i Levantea u svojevrsnom gradskom derbiju na Mestalli. Slavodobitno su iz tog dvoboja izašli Šišmiši i time završili dan El Clasica i velikog derbija u kojem je Real Madrid ranije popodne nadigrao Barcelonu.

Valencia i Levante svoj su derbi skoro riješili po kratkom postupku u prvih 45 minuta. Poveli su gosti iz predgrađa golom Iborre, koji je glavom poentirao nakon ubačaja Juanfrana u 16. minuti, čime je valoriziran bolji ulazak Levantea u utakmicu. No, Šišmiši izjednačavaju već u 27. zgoditkom Jonasa, kojeg je uposlio Sergio Canales.

Nedugo zatim, već u 45. minuti, pred sam kraj prvog dijela, Valencia ponovno pogađa mrežu Gustava Munue. Ovoga puta je za 2:1 precizan bio Roberto Soldado, ponajbolji igrač i najopasniji napadač domaćina, koji je na najbolji mogući način iskoristio asistenciju Sofianea Feghoulija. Tim se rezultatom otišlo i na odmor nakon prvog dijela u kojem je daleko najbolji igrač na terenu bio Valencijin Sergio Canales.

Nastavak susreta donio je pak podjednaku igru obje ekipe, ali uz konkretnije i kvalitetnije šanse domaćih, pogotovo Soldada, koji je u 71. minuti pogodio prečku Munuina gola. Svi napadi Bijelih bili su jalovi, a onda se sve vratilo zlom ekipi Ernesta Valverdea, jer je u 89. minuti Barkero bljesnuo i izjednačio na 2:2 matiravši Guaitu. Bilo je to i posljednje uzbuđenje na Mestalli te je utakmica završena podjelom bodova.

Slika 2 od 2.

Drugi susret dana, nakon El Clasica bio je sraz Deportiva i Rayo Vallecana u Galiciji. Depor je ušao u susret kao momčad koja nije izdržala sedam uzastopnih utakmica s praznom mrežom, dok je Rayo bio u seriji od tri gostujuća poraza u nizu. No, obje su ekipe u ovoj utakmici prekinule svoje loše serije, odigravši relativno mirnih 0:0.

Obje ekipe su se trudile zabiti, no nisu uspjela, a kroz cijelu utakmicu nije bilo osjetno bolje i dominantne momčadi. Stoga je remi bio i realan te najzaslužniji rezultat utakmice, u kojoj nije bilo velikih šansi niti uzbuđenja. Ipak, kod domaćih je u 86. minuti utakmice isključen Carlos Marchena zbog drugog žutog kartona, ali je ostalo premalo vremena za Madriđane kako bi iskoristili igračku i brojčanu prednost. Zato je dvoboj Deportiva i ekipe iz Vallecasa završen mirnom podjelom bodova bez zabijenih zgoditaka.

Slika 1 od 1.

U autonomnoj Navarri odigran je baskijski derbi za Baske, u kojem je Osasuna u Pamploni dočekala Athletic Bilbao. Baski iz Bilbaa su došli u Grad San Fermin festivala s tri uzastopna poraza, a nije najbolje započeo ni utakmicu protiv Osasune. Međutim, u ne baš sadržajnom prvom dijelu izdržao je bez primljenog pogotka do isteka 45. minute koja je završena rezultatom 0:0.

U drugom je dijelu ekipa Marcela Bielse ipak krenula mnogo bolje i to joj se isplatilo u 63. minuti, kada je dugi ubačaj Ibaija Gomeza prekrasnim volejem u mrežu Osasune smjestio odlični Markel Susaeta. Potom je utakmica postala odviše agresivna i nije bilo više previše ljepote u igri, kao ni pogodaka, pa je dvoboj i okončan minimalnom pobjedom gostiju u netradicionalnim zelenim dresovima.