Primera División, 26. kolo, 02.03.2013, 16:00 h
Real Madrid
Real Madrid 2:1 Barcelona
Barcelona

Ivan Dominik • subota, 02.03.2013.

Drugi El Clasico u samo pet dana donio je utakmicu manjeg naboja i intenziteta nakon dvoboja u polufinalu Kupa kralja odigranom u utorak. Uz probleme s ozljedama te predstojeće velike utakmice u Ligi prvaka, Real i Barcelona nisu briljirali na Santiago Bernabeuu te su u prvom dijelu odigrali "sramežljiviju" utakmicu no inače, da bi ih u nastavku sve "probudio" fantastični Ronaldo. Naposljetku je utakmica završena pobjedom domaćina 2:1 uz asistenciju Luke Modrića za pobjednički gol Sergija Ramosa...

Real Madrid - Barcelona 2:1 (1:1)

Prva španjolska nogometna liga - Primera
Subota, 2. ožujka 2013. godine, 26. kolo
Madrid, stadion - Santiago Bernabeu
Sudac: Miguel Perez

Strijelci: Benzema 6', Sergio Ramos 82'/ Messi 18'

Real Madrid: Diego Lopez - Coentrao (od 68' Arbeloa), Pepe, Varane, Sergio Ramos - Morata, Modrić, Essien, Callejón - Kaká (od 58' Khedira) - Benzema (od 57' Cristiano Ronaldo)
Trener: Jose Mourinho

Barcelona: Valdes - Jordi Alba, Mascherano, Pique, Dani Alves - Iniesta, Busquets, Thiago Alcantara (od 85' Tello) - Villa (od 67' Alexis Sanchez), Messi, Pedro (od 77' Adriano)
Trener: Jordi Roura/ Tito Vilanova

Žuti kartoni: Ramos 52', Coentrao 62', Morata 68', Arbeloa 90+1'/ Alba 55', Pique 58', Thiago Alcantara 64', Dani Alves 90', Iniesta 90+2'

Crveni karton: Victor Valdes - dva žuta kartona nakon kraja utakmice

Dobiven je odgovor i na pitanje tko će slaviti u prvenstvenom El Clasicu, najvećem španjolskom i ponajvećem svjetskom nogometnom derbiju - srazu Real Madrida i Barcelone. Bio je to madridski velikan uz rezultat 2:1.

Prvenstveni je El Clasico bio drugi dvoboj dva najveća španjolska kluba i dva najveća rivala unutar pet dana, a nakon što je Barcelonu izbacio u utorak iz Kupa kralja te ušao u njegovo finale, madridski je gigant u ovaj susret ušao kao favorit. Međutim, oba su kluba utakmicu počela u izmijenjenim i ispremiješanim sastavima, a najviše je začudilo Mourinhovo ostavljanje na klupi svog najboljeg igrača, Cristiana Ronalda, dok je na njegovom krilu počeo Jose Callejón. Hrvatski je reprezentativac Luka Modrić počeo u veznoj liniji na poziciji desnog veznog odmah uz Ganca Michela Essiena.

Slika 1 od 1.

Realu također nije mogao igrati kartonirani Angel Di Maria, kao ni već dugo ozlijeđeni prvi vratar Casillas te još jedan vrlo važan i ozlijeđen igrač, Xabi Alonso. Dok je Mourinho na klupi još bio ostavio i njemački par Özil - Khedira. Kod Barcelone se u prvih 11 Jordija Roure nije našlo mjesta za Puyola i Fabregasa u standardnih 4-3-3, Lionelu Messiju su se u napadu pridružili David Villa i Pedro, dok je umjesto ozlijeđenog Xavija u vezi počeo Brazilac Thiago Alcantara.

Utakmica je počela bolje za domaćina, koji je odmah od samog početka nametnuo svoju igru i ključni - presing. Barcelonina obrana imala je mnoštvo problema, a vezna linija nije uspijevala, kao bezbroj puta do sada, uspostaviti dominaciju i posjed lopte na travnjaku. Stoga je Real vrlo rano i došao u vodstvo.

Već u šestoj minuti s lijevog krila je ubacio Alvaro Morata, a fantastična je lopta, poluvisoka i paralelna s gol-linijom, prošla trojicu braniča Barce, Pique je zakasnio, a Mascherano promašio loptu te je ona došla do Karima Benzeme, koji je iz peterca lakoćom posprema u mrežu Katalonaca za svoj sedmi gol sezone u Primeri i vodstvo Kraljevskog kluba od 1:0.

Igrač utakmice

Mnogo bi igrača Kraljevskog kluba moglo ponijeti titulu igrača utakmice, čak i nesigurni strijelac pobjedničkog pogotka, Sergio Ramos, kao i asistent za njega, Luka Modrić. Međutim, najviše je tu titulu zaslužio briljantni Cristiano Ronaldo, koji je svojim ulaskom s klupe u zadnjih pola sata podigao nivo igre Madriđana, iznuđivao prekršaje i kartone, pogodio prečku, bio aktivan, konkretan i opasan te je definitivno najzaslužniji igrač za "buđenje" i osjetno bolju igru Reala u drugom poluvremenu.

Krcati Santiago Bernabeu doživio je ekstazu, pogotovo znajući da na njemu ove sezone Real nikad nije poražen, osobito kada je imao početno vodstvo od 1:0. No, potom se utakmica dosta smirila, novih prilika dugo nije bilo, a Barcelona se polako počela "buditi". Igrala je Barcelona sve bolje i počela uspostavljati svoju igru, a bljesak je dočekala u 18. minuti. Tada je Daniel Alves lijepo izbacio Messija u priliku, ispred njega je bio samo Sergio Ramos, koji Argentincu nije mogao ništa te je Messi iz šesnaesterca pucao kroz noge Ramosu, uhvatio Diega Lopeza na krivoj nozi i izjednačio rezultat na 1:1 ušutkavši pritom Santiago Bernabeu te razveselivši svoje navijače i Diega Maradonu na tribinama.

Zatim se utakmica ponovno smirila, ali uz bolju igru gostiju koji su imali inicijativu, dok su Madriđani konkretnije napadali i ozbiljnije prijetili. Pogotovo preko Alvara Morate, koji si je iskreirao i zapucao nekoliko šansi od kojih je najbolji bio udarac glavom u 39. minuti, dok je daleko najbolji igrač Barce u tim trenucima bio sjajni Andres Iniesta. Međutim, do kraja poluvremena novih zgoditaka nije bilo, već samo nekoliko prljavština i prekršaja Piquea i Alvesa zbog nemoći, pa se na odmor otišlo u igri u kojoj su prevladavale taktika i oprez s obje strane. Modrić nije pokazao ništa posebno u prvih 45 minuta, ali je bio siguran i solidan na svojoj poziciji te je izvodio prekide.

Nastavak utakmice, pak, donio je iznenađujuće bolju igru igru Barcelone, koja je već u prvih deset minuta drugog dijela počela dominirati i vrlo opasno prijetiti Kastiljancima. Uvidio je to ubrzo Mourinho, a kroničan pad u igri svoje momčadi osvježio je poslavši u igru Ronalda i Khediru umjesto Benzeme i Brazilca Kake. Naravno da je to vratilo Real u igračku ravnotežu, a sjajni je Ronaldo već u prvom kontaktu s loptom vrhunskim driblingom izborio žuti karton za Piquea. No, najvažnije je tada za Los Blancose bilo to što su se vratili u izjednačenu igru kojom se ušlo u posljednjih pola sata dvoboja.

Slika 2 od 2.

Cristiano Ronaldo svojim je ulaskom potpuno probudio domaćine koji su odmah zaigrali bolje i opet "zaštopali" oslobođenog Messija. Prema naprijed je Ronaldo prijetio iz minute u minutu, pucao asistirao... A najbolju je priliku imao u 65. minuti kada je Valdes njegov slobodan udarac jedva izvadio ispod prečke. Ipak, najbolju šansu za Real u nastavku nije iskoristio Morata kojem je Valdes obranio situaciju jedan-na-jedan petnaestak minuta prije kraja. Završnica utakmice je stoga, kao i veći dio cijelog okršaja, bila izjednačena, premda je Real nešto više napadao.

Stoga se Barcelona počela povlačiti u defenzivu, više se braniti i kontrolirati remi, a umjesto Pedra Rodrigueza je Roura za samu završnicu uveo i Adriana, kako bi pojačao obranu. Međutim, ti su se potezi Kataloncima obili o glavu u 82. minuti. Tada korner izvodi Modrić, a najviši u skoku biva Ramos koji odlično pogođen glavom poentira za 2:1 madridskog kluba i veliko slavlje igrača i navijača na Bernabeuu. Nedugo zatim dominacija Reala je pojačana nakon što je Ronaldo iz još jednog slobodnog udarca uzdrmao prečku, a do kraja utakmice ostalo je još samo nekoliko minuta vremena.

U tom vremenu više nije bilo uzbuđenja, osim situacije u kojoj nije suđen evidentan penal Barceloni nakon prekršaja Ramosa, pa je rezultat do kraja ostao 2:1 za Madriđane. Time je Real po drugi put u četiri dana svladao Barcelonu i nanio joj treći uzastopni poraz, ali je katalonska momčad ostala ispred Reala na ljestvici La Lige s čak 13 bodova viška. Luka Modrić bio je generalno vrlo dobar u svih 90 minuta, a poslije kraja utakmice Victor Valdes je "pocrvenio" zbog prigovaranja sucu, a slavlje domaćina moglo je početi.

• Obrisan korisnik03.03.2013. u 19:20
    Super Asistencija i pobjeda. U Utorak jos nokautirati Manu i onda je bio dobar tjedan.
  • Obrisan korisnik03.03.2013. u 12:26
    Čudan naslov, koji sam priznajem previdio. Koji treći uzastopni poraz? Milan - poraz, Sevilla - pobjeda, Real - dva puta poraz... Izgleda da se nisu samo zeznuli što se tiče Messija i gostujućih el cassica!
  • Obrisan korisnik03.03.2013. u 11:54
    drago mi je da je luka odigrao vrlo dobru utakmicu te zatvorio usta svima koji ga pljuju bez razloga
  • Obrisan korisnik03.03.2013. u 10:57
    Ferguson je u Madridu za Ronalda smislio "kavez za messija" u obliku Phila Jonesa kojeg je natjerao da prati Ronalda po cijelom terenu i da mu je stalno na leđima šta je ovaj i dobro radio. Ne kažem da je bilo efikasno kao taktika za Messija, ali je bilo dobro. Biti će zanimljivo vidjeti jel će... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik03.03.2013. u 10:03
    U potpunosti ti potpisujem sve što si naveo. Nogomet je takav, jednostavno nitko ne igra pošteno, a ono čega se najviše bojim, sve je manje onih koji ga igraju srcem...