Primera División, 26. kolo, 04.03.2013, 21:30 h
Sevilla
Sevilla 4:1 Celta Vigo
Celta Vigo

Ivan Dominik • ponedjeljak, 04.03.2013.

Španjolsko nogometno prvenstvo pospremilo je u ladicu i 26. kolo u sezoni 2012./2013. Posljednju utakmicu za zaključak kola odigrale su momčadi Seville i Celte iz Viga u Andaluziji, a domaći je sastav hrvatskog reprezentativnog veznjaka Ivana Rakitića lakoćom upisao pobjedu i tri boda protiv momčadi Danijela Pranjića, bivšeg člana Kockastih...

Kao posljednji susret 26. kola Primere ostala je za odigravanje utakmica Seville i Celte u metropoli Andaluzije. Favoriziran i kvalitetnija domaća Sevilla u susret s Nebeskoplavima iz Viga krenula je s 4-2-3-1 postavom u kojoj je hrvatski reprezentativni veznjak, koji igra u izvrsnoj formi posljednje vrijeme, Ivan Rakitić, počeo na poziciji srednje polušpice u prvih 11, dok je na drugoj strani za Celtu Hrvat Danijel Pranjić počeo na klupi.

Start utakmice bio je dosta "sramežljiv" s obje strane, iako se Sevilla odmah nametnula i počela prijetiti golu gostiju. Jedini je domaćinima na Sanchez Pizjuanu tada odolijevao i prijetio odlični Iago Aspas, no bez rezultata, dok je inicijativa domaćina sve više rasla. Točku usijanja Sevilla je dočekala u 12. minuti, a tada spasa za Celtu više nije bilo te je uslijedila kapitulacija obrane, a to je lijepo iskoristio Alvaro Negredo zabivši svoj prvi pogodak na utakmici za vodstvo svoje momčadi od 1:0.

Slika 2 od 2.

Sevilla je nakon pogotka nastavila pritiskati i napadati, a kod Celte su se gotovo u potpunosti orijentirali na defenzivu, naravno, svi osim i dalje vrlo dobrog i opasnog Aspasa. Međutim, napadač gostiju nije se uspijevao ozbiljnije primaknuti vratima Beta, dok je Sevilla bivala sve bliže drugom zgoditku. On se i dogodio u 29. minuti kada je Negredo ponovno zatresao mrežu ekipe iz Viga udvostručivši prednost Andalužana.

Imao je nakon toga i Ivan Rakitić jednu dobru priliku kada je glavom pucao pored gola, Negredo i Jesus Navas vrlo su aktivno i dalje prijetili Celti, a Sevilla je dominirala. Međutim, i napadi te kontranapadi gostiju morali su se kad-tad isplatiti, a to se dogodilo pet minuta prije kraja poluvremena. Sveprisutni Aspas tada je lijepo poslužio Augusta Fernandeza koji je matirao Beta i poslao loptu u mrežu domaćih za smanjenje vodstva Seville od 2:1, rezultat kojim je završeno i prvo poluvrijeme utakmice. Premda je trgnuta Celta bila bolja u toj završnici prvog dijela i imala je prečku Fabiana Orellane u 42. minuti, kao najbolju neiskorištenu šansu za izjednačenje.

Slika 1 od 1.

Nastavak utakmice, međutim, nije ponudio mnogo drugačiji nogomet, nego što je to bio u prvom poluvremenu. "Probuđena" Celta više je prijetila i nije bila podređena domaćoj momčadi, Aspas je bio odličan i opasan, ali je Sevilla i dalje bila bolja ekipa na travnjaku. Stoga je nastavila napadati i ići po još jedan pogodak, koji je dočekala u 66. minuti, šest minuta nakon što je bivši hrvatski reprezentativac Danijel Pranjić ušao s klupe kod Celte umjesto Orellane. Tada je po treći put pokleknula obrana gostiju, a 3:1 domaćina postavio je ekscentrični Gary Medel.

Rakitić je u to vrijeme, kao i tijekom cijele utakmice, ponovno bio sjajan, aktivan i konkretan, izvršavao je sve svoje zadatke i bio vrlo dobar u ofenzivi. Međutim, nije mogao doći do gola unatoč nekim solidnim šansama, no, zato jesu njegovi suigrači. U 68. minuti Alvaro Negredo biva ponovno kvalitetno pronađen i uposlen te potom zabija za 4:1 Seville, čime završava i kompletira svoju odličnu noć na Sanchez Pizjuanu u kojoj je zabio hat-trick.

Ulaskom u posljednjih 20 minuta i pri rezultatu 4:1 domaćini se povlače i defenzivu i kontrolu utakmice, inicijativu prepuštaju Celti, koja počinje konačno smisleno napadati, no ne i poentirati, budući da se andaluška momčad odlično i organizirano branila. Bilo je do kraja susreta još prilika za oba sastava i nove pogotke, međutim one nisu realizirane pa je susret u Sevilli konačno završen pobjedom ekipe Unaija Emeryja od 4:1. U glatkoj pobjedi svoje ekipe Raketa je odradio vrlo dobrih 90 minuta zaradivši i žuti karton, dok Pranjić nije bio previše vidljiv u posljednjih pola sata koliko je dobio ulaskom s klupe.