Zvezda osigurala drugo mjesto u ligi, Partizan i Budućnost u borbi za Final Four

Filip Han • subota, 16.03.2013.

Crvena zvezda dočekala je u Pioniru Budućnost i upisala pobjedu odigravši dobru utakmicu. Tom je pobjedom Zvezda privremeno došla na prvo mjesto lige, a hoće li tamo ostati ovisi o utakmici Igokee i Krke. MZT je u tijesnoj utakmici kod kuće svladao Partizan, što je Beograđane na ljestvici izjednačilo s Budućnosti i njihova borba za Final Four trajat će i u posljednjem kolu...

Prva četvrtina utakmice u Pioniru bila je prilično neizvjesna. Crvena zvezda većinu svojih poena postizala je nakon dobrih pick and roll akcija putem kojih je dolazila do laganih poena iz reketa, ili otvorenih šuteva na strani pomoći. Budućnost je priključak držala nekarakteristično dobrim šutom izvana i skokovima u napadu. Zvezda je na kraju prve četvrtine imala četiri poena prednosti.

U drugoj je četvrtini počeo lagani pad u šutu iz igre Budućnosti, što je Zvezda iskoristila za povećanje prednosti. Crveno-beli i dalje su nastavili dobru suradnju niskih i visokih igrača, na što Podgoričani jednostavno nisu mogli pronaći pravu obranu. Oni su, s druge strane, i dalje dobro skakali u napadu, pa stoga prednost Zvezde nije postala još veća. Igor Rakočević je položio u posljednjoj sekundi prvog poluvremena i postavio rezultat od 38:26, što je bila i najveća prednost Zvezde do odmora.

Treću je četvrtinu puno bolje otvorila Budućnost. Zvezda je počela nepotrebno komplicirati u svojim napadima, a u obrambenom dijelu nastavili su dopuštati gostima da dolaze do skokova u napadu. Budućnost je vezala nekoliko dobrih napada i Dee Bost tricom, pa zatim i teškim polaganjem preko Samardžiskog dovodi goste na minus od samo pet poena. Zvezda se nakon toga konsolidira i vraća se igri iz prvog poluvremena, što ju u kombinaciji s lošim šutom gostiju ponovo dovodi na dvoznamenkastu prednost.

U četvrtu se četvrtinu ušlo sa sedam poena prednosti domaće momčadi i ta se razlika održavala do sredine četvrtine, kada su se nakon jednog faula porječkali Bost i Nelson. Zvezda je tada ušla u seriju pogođenih šuteva, Budućnost je promašila nekoliko šuteva i razlika se popela na deset poena, a do kraja utakmice ona je i porasla. Konačan rezultat bio je 79:63.

Prvi strijelac domaćih bio je Rakočević sa 16 poena, dva manje imao je Michael Scott, čemu je dodao i sedam skokova. Double-double upisao je Boris Savović s 12 poena i jednako toliko skokova. Goste je predvodio Aleksa Popović s 15 poena, 11 je imao Marko Popović, a 10 Milan Milošević. Vrijedi spomenuti da je Budućnost na kraju imala čak 16 napadačkih skokova, što je protiv najbolje skakačke momčadi lige značajna stvar.

Neizvjesnost utakmice u Skoplju trajala je puno dulje. Egal je trajao od samog početka utakmice, a nešto je blažu prednost u početku imala domaća ekipa. Predvođen Damjanom Stojanovskim i Gjorgijem Čekovskim, MZT-ov napad dobro je funkcionirao. Partizan je uhvatio priključak kad su Makedonci počeli promašivati, a Drew Gordon izveo nekoliko odličnih akcija na oba kraja terena.

U drugoj je četvrtini postotak šuta obiju ekipa pao, rezultat tog perioda igre bio je 11:14 u korist gostiju, a ukupan je rezultat tada iznosio 30:31. Nakon povratka iz svlačionica, nešto je veću prednost stekao MZT, ponovo zahvaljujući Čekovskom i Otaševiću. Partizan nije dopustio veće odvajanje, te je došao do puno skokova u napadu i novih prilika za postizanje koša, što su i radili. Prednost domaćih na ulasku u posljednju četvrtinu bila je samo dva poena.

Početkom četvrte odvojio se Partizan, no ni MZT nije dopustio da sve bude riješeno već u tom trenutku. Sa sedam poena zaostatka, ponovo su se ukazali Stojanovski i Čekovski, a pridružio im se i Cade Davis. U posljednje dvije minute ušlo se s rezultatom 59:59, i uslijedila je otegnuta završnica ispunjena prekršajima i slobodnim bacanjima. Pri rezultatu 64:64 jedno od dva bacanja zabio je Čekovski, Bertans na drugoj strani radi prekršaj u napadu, a potom i Otašević zabija jedno bacanje. Posljednju tricu na utakmici uputio je Bertans, no nije pogodio. Konačan je rezultat bio 66:64.

Najbolji kod domaćih bio je Čekovski s 21 poenom i devet skokova, Otašević je dodao 13, a Stojanovski 11 i pet asistencija. Poražene je predvodio raspoloženi Gordon s 18 poena, 14 skokova. Osim njega, jedini dvoznamenkasti kod Partizana bio je Gagić s deset poena.

• Obrisan korisnik17.03.2013. u 07:15
    suđenje očajno pogotovo na kraju,sudac Vučković iz SLO je jedan od lošijih a sudi tako važnu utakmicu...atmosfera u dvorani prava...ali i partizan je igrao loše...
  • Obrisan korisnik16.03.2013. u 23:40
    Sramota od sudjenja na kraju...mada sad ce tek biti veselo...Partizan - Igokea u polufinalu :)
  • narada10816.03.2013. u 22:38
    ali je stimung bio sjajan. Sta to navijaci MZT-a pjevaju :"Cuba" od Gibson Brothers, vintage 1978??
    narada108
  • narada10816.03.2013. u 22:37
    ajme, koji rusvaj u Skoplju. Niste gore spominjali prekid, no skandal je po meni zapisnicki stol koji kod foula na Lucicu vraca sat od 8 sek (gdje je stao nakon zvizduka) na 10 sek do kraja, sto je u redu, jer je procurio taj mali trenutak. Onda slobodnjake. Ide napad MZT-a, koji traje makar 2... [više na forumu]