Iznenađenje na Šubićevcu: posljednjeplasirani Imotski šokirao blijede Šibenčane

Iz Šibenika:Ivana Jurica • subota, 16.03.2013.

Očekivali su Šibenčani kako će u domaćem susretu protiv fenjeraša Imotskog doći i do treće proljetne pobjede. No, umjesto toga doživjeli su veliki šok, gosti su odnijeli sa Šubićevca sva tri boda pobijedivši s 2:1. Kao da su domaćini unaprijed upisali bodove, gostima se isplatila puno veća želja i borbenost od Narančastih. Tepurić je domaćine doveo u vodstvo u prvom dijelu, Krištić je izjednačio, Šibenčanima je potom poništen posve regularan gol, a pobjedu Grabovčevoj momčadi u 85. minuti donio je Brnadić.

Šibenik – Imotski 1:2 (1:0)

Šibenik, stadion Šubićevac, gledatelja 400

Sudac: Slaven Florijančić – Jurjevac

Strijelci: Tepurić 25' – Krištić 58', Brnadić 85'

Žuti kartoni: Čuljak 51', G. Živković 61', Tomić 76', Španja 90' – Barišić 33', Krištić 80', Begić 90'

Šibenik: I. Živković, Pecolaj, Tomić, Kartelo, Čuljak, G. Živković (od 82. Anić), Marina, Mišlov (od 70. A. Živković), Gović, Slavica (od 62. Španja), Tepurić. Trener: Ivo Šupe.

Imotski: Gudelj, Pandžić (od 57. Begić), Brnadić, De Vito, Bekavac, Krištić, Perković-Šantar, Pinheiro (od 84. Pejić), Barišić, Zelenika, Puljiz (od 46. Bakula). Trener: Mirko Grabovac.

Domaćini su u susret ušli bez ozlijeđenog kapetana Blaića (koljeno), odnosno stopera Fuštara koji ima problema s leđima, ali je ipak bio na klupi. Kako su bili i bez mladog Ćalete-Cara (U-17 reprezentacija) Šibenčani su zaigrali i u novoj formaciji u odnosu na prve dvije proljetne utakmice, vratili su se na formaciju s četiri igrača u obrani, a mjesto desnog bočnog zauzeo je debitant, junior Pecolaj.

U sedmoj minuti Šibenčani su prvi put zaprijetili: Tepurić je asistirao (kapetanu u ovoj utakmici) Goviću, on se namjestio na udarac s lijevom nogom, ali prizeman šut nije bio dovoljan jak i precizan da bi završio u mreži. Samo minutu kasnije prvom obranom iskazao se domaći vratar Živković, obranio je udarac Krištića. Perković-Šantar iznimno snažno pucao je iz slobodnog udarca s velike udaljenosti, nije bilo preciznosti. Odmah potom još su jednom gosti zaprijetili, poslije kornera, udarac jednog njihovog igrača otišao je pored gola.

Ivo Šupe, trener Šibenika: "Ono što smo se pribojavali cijeli tjedan: ušli smo pre sigurni da ćemo ovu utakmicu prelagano pobijediti. Nismo bili pravi. Imotski je definitivno više htio ovu pobjedu od nas. Nažalost, propustili smo veliku priliku. Praktički sve ovo dobro što smo napravili u prva dva kola smo prolili. Trebamo se svi skupa dobro zamisliti, razlučiti sami sa sobom i shvatiti da ako uđemo u utakmicu 100% da možemo napraviti velike stvari, a ako uđemo ležerno, pre komodno, s uvjerenjem da smo mi najbolji, da će nam se protivnik predati, jednostavno jako je teško napraviti rezultat. Danas jednostavno nismo bili pravi i to je to."

Mirko Grabovac, trener Imotskog: "Sad smo se donekle kompletirali. Mi smo u prvoj utakmici protiv Pomorca isto odigrali jako dobro, malo je pritiska i grča jer nije bilo rezultata u prvom dijelu. Danas protiv odličnog Šibenika mislim da je ovakva fanatična borbenost mojih igrača, da smo zaslužili ovu pobjedu. Ali svaka čast Šibeniku, vidi se da su kvalitetna ekipa."

21. minuta donosi novu akciju domaćin: ubacio je Gović, vratar Gudelj reagirao je dobro ispred Tepurića, a u nastavku akcije i ispred drugog domaćeg napadača Slavice. Nešto kasnije, u 23. minuti, vrlo malo dijelilo je goste od vodstva: Perković-Šantar sjajno je odapeo s 22 – 23 metra, ali vodstvu se ispriječila prečka. A onda su do prednosti došli domaćini: Gović je centrirao s desne strane, na prvoj stativi skače Tepurić i glavom pogađa za vodstvo svoje momčadi.

Do kraja poluvremena imali su domaći nogometa još dvije obećavajuće situacije: prvo je Marina okomitom loptom odlično pronašao Pecolaja, ali branič gostiju uklizao je i bez prekršaja osvojio loptu. Mladi Pecolaj potom je dobro asistirao Goviću koji se odlučuje na udarac, nekoga je lopta dirala i otišla uz samu stativu, u novi korner koji nije donio nikakvu opasnost po imotski gol.

I u nastavku su Šibenčani kreirali prvu opasniju situaciju: Tepurić je tražio Govića, ali lopta je bila malo previsoka. U 55. minuti opasno je bilo u domaćem kaznenom prostoru: jedan udarac Imoćana obranio je Živković, dok je u drugoj situaciji blok Narančastih spriječio gostujuće vodstvo. Ali tri minute kasnije ništa nije moglo spriječiti izjednačenje gostiju: u gužvi se najbolje snašao Krištić koji pogađa za, mora se priznati, zasluženo izjednačenje, Imotskog. Šok za Šibenčane i malobrojne promrzle gledatelje, ali i radost za gostujuće nogometaše.

Poslije izjednačenja domaćini kreću po novi gol. Španja je izveo slobodan udarac, lopta je dirala nekoga u gužvi, a na samoj gol crti reagirao je vratar Gudelj i odbio u korner. Prekid je još jednom izveo Gović, a gosti su za malo sami zatresli svoju mrežu. Pokušavali su Šibenčani i dalje iz prekida, Kartelov pokušaj glavom je blokiran, a Tepurić iz teške pozicije, skroz iskosa s desne strane, nije mogao zatresti mrežu.

I onda u 79. minuti vjerojatno i ključan trenutak utakmice: Gović je izveo slobodan udarac iskosa s desne strane, lopta je dirala jednog igrača gostiju i završila u mreži, ali sudac Florijančić iz Jurjevca pokazao je da nema gola, označio je prekršaj u napadu jednog domaćeg igrača. Poludjeli su Šibenčani na takvu odluku, a najžešći je u prosvjedima bio liječnik Marković koji je potom i isključen. Nitko od Imoćana nije reagirao i signalizirao da je riječ o prekršaju, već su, kad se mreža zatresla, hvatali se za glavu. Da su Šibenčani bili u pravu kad su tvrdili da prekršaja nije bilo, potvrdila je i video snimka na kojoj se jasno vidi kako nikakvog prekršaja nema, odnosno kako je postignuti gol posve regularan. I bio bi to gol za domaće vodstvo od 2:1, pitanje je kako bi nakon toga susret završio.

Rasplamsale su se strasti nakon te sudačke odluke, a Šibenčani su u vrlo kratkom roku stvorili dvije mrtve šanse, ali ih, na svoju žalost, i promašili. Prvo je Gović još jednom sjajno asistirao, ovog puta Grgi Živkoviću koji s pet metara ne uspijeva pogoditi mrežu, šalje loptu tik uz vratnicu. Onda je fantastičnu priliku propustio realizirati i Tepurić, poslije još jednog sjajnog dodavanja kapetana Govića.

Stigla je kazna domaće nogometaše za te promašaje: gosti su u 85. minuti došli do punog plijena, poslije slobodnog udarca na drugog stativi skočio je Brnadić i glavom pogodio Živkovićevu mrežu za veliko veselje gostujuće momčadi. Do kraja utakmice bacili su Šibenčani sve karte na napad, pogodili su i okvir gola – Gović, ali nisu uspjeli doći niti do izjednačenja.

Unatoč evidentnoj sudačkoj pogrešci, razloge poraza Šibenčani će morati potražiti u vlastitoj igri i pristupu utakmici. Nisu bili na razini ranijih izdanja i za to su kažnjeni prvim domaćim porazom ove sezone.