Igor Šestak • nedjelja, 17.03.2013.

U nedjelju navečer odigrane su još dvije utakmice 29. kola Serie A. U akciji su bili rimski klubovi, a uspješnija od njih bila je Roma. Na svom Olimpicu igrači Vučice su s 2:0 pobijedili Parmu i nastavili potjeru za plasmanom u europska natjecanja. Uspješni su bili i drugi domaćini. Torino je na svom stadionu ugostio Lazio i slavio s minimalnih 1:0. Utakmica je igrana u snježnim uvjetima, a gosti iz Rima su više od 70 minuta igrali s igračem manje.

Prepuni optimizma nakon pozitivne serije (tri pobjede i remi) igrači Rome su u 29. kolu Serie A na Olimpicu ugostili Parmu. Nastavak uspješnog niza donosio im je ostanak u borbi za plasman u europska natjecanja iduće sezone, a u svom su naumu uspjeli i dobili utakmicu s 2:0. Nije im smetalo što su morali igrati bez Pjanića, Destra i Torosidisa, a svojim su suparnicima nanijeli četvrti poraz u zadnjih pet utakmica. Parma je ovim porazom nastavila svoj niz slabih rezultata na gostovanjima kod Rome. Na Olimpicu je zadnji put slavila još 1997. godine.

Igrači Vučice odlično su otvorili susret i već u sedmoj minuti došli u prednost. Nakon lijepe akcije pucao je De Rossi, a pred gostujućim vratima nogu podmetnuo Lamela i postigao svoj 13. ovosezonski pogodak u Serie A. Gostujući vratar Mirante imao je pune ruke posla, a uspio je zaustaviti pokušaj Tottija u 14. minuti. Samo minutu kasnije bio je sasvim nemoćan prilikom udarca Perrotte, ali je lopta odsjela na gredi. Utakmica se potom malo primirila. Mirante je još morao intervenirati kod pokušaja Lamele u 33. minuti, dok je Stekelenburgu zaprijetio Parolo osam minuta kasnije.

Samo dvije minute nakon početka drugog dijela domaći su još jednom uzdrmali okvir Parminog gola. Ovoga puta to je učinio Totti iz slobodnog udarca. Najbliže izjednačenju gosti su došli u 62. minuti kada je gredu pogodio i Paletta, a nakon perioda dobre igre Parme i nekoliko promašenih prilika, Roma je postigla drugi pogodak. Igrala se 70. minuta kada je Totti namjestio nišanske sprave i iz slobodnog udarca svladao Mirantea. Do kraja utakmice za vratare nije bilo mnogo posla i bodovi su ostali u Rimu.

U Torinu su snage odmjerili istoimeni domaćin i rimski Lazio, a dvoboj je završio pobjedom domaćina s minimalnih 1:0. Obilježili su ga vrlo teški vremenski uvjeti. Teren Olimpijskog stadiona zameo je gusti snijeg i utakmica je odigrana na rubu regularnosti. Lazio je na ovo gostovanje stigao bez nekoliko važnih igrača poput Klosea, Hernanesa i Floccarija, a situaciju mu je dodatno otežala činjenica da je od 16. minute morao igrati s desetoricom. Bio je blizu osvajanja boda, no njegova je obrana pokleknula u 78. minuti.

Slika 1 od 1.

Po vrlo teškom terenu igračima nije bilo lako razviti igru, a do prve su veće prilike došli Rimljani u desetoj minuti. Nakon ubačaja Gonzaleza glavom je pucao Cana i pogodio gredu. Uslijedile su minute "ludila" gostujućeg stopera Cianija. U 15. minuti je zaradio žuti karton, a onda samo 43 sekunde kasnije klizećim startom pokosio Barreta i zaradio put pod tuš. Iako su imali igrača više, igrači Torina nisu uspjeli doći do značajnijih prilika te se na odmor otišlo s početnim rezultatom.

Niti drugo poluvrijeme nije donijelo bolji nogomet. Momčadi su do prilika dolazile vrlo teško, a Lazio se dobro branio čak i s igračem manje. Ipak, u 78. minuti Torino je srušio njegov bedem. Iz kornera je ubacio Cerci, a Jonathas pogodio mrežu Marchettija za 1:0. Brazilcu je to bio prvi kontakt s loptom jer je u igru ušao samo minutu ranije. Gosti u završnici nisu uspjeli opasnije zaprijetiti i Torino je došao do važna tri boda s kojima je stvorio veliku prednost pred klubovima koji se nalaze u zoni ispadanja. Zanimljivo je da trenutno čak šest klubova na kontu ima 35 osvojenih bodova.