Piszczek ušao s klupe, zabio pa asistirao Lewandowskom za pobjedu Borussije u Stuttgartu

Igor Šestak • subota, 30.03.2013.

U akciju su se na Veliku subotu vratili i Bundesligaši. Nakon dvotjedne stanke zbog reprezentativnih akcija, u poslijepodnevnom je terminu odigrano šest utakmica. Samo su dva domaćina bila uspješna. Schalke je uvjerljivo svladao Hoffenheim, dok je Freiburg bio bolji od Borussije Mönchengladbach. U toj je utakmici četiri minute odigrao Ivan Santini i asistirao za pogodak. Bez pobjednika je završena utakmica Mainza i Werdera, dok su gostujuće pobjede upisali Hannover kod Augsburga, Bayer kod Fortune i Borussija Dortmund u vrlo uzbudljivoj utakmici u Stuttgartu.

30. ožujka 2012. godine Borussia Dortmund i Stuttgart odigrali su na Signal Iduna Parku fantastičnu utakmicu koja je završila rezultatom 4:4. Točno godinu dana kasnije isti su se suparnici sastali na Mercedes-Benz Areni u Stuttgartu i još jednom odigrali uzbudljivu i žustru, ali ipak ne tako efikasnu utakmicu. Domaćini su bili oslabljeni neigranjem Tascija, Molinara, Kvista i Okazakija, a priliku je od prve minute dobio Rumunj Maxim, prvi put od dolaska u Stuttgart. Borussia je bila bez Blaszczykowskog i Hummelsa pa su se u prvih 11 našli Sahin i Santana.

U prvih pola sata bilo je pregršt događanja, a prvi su zaprijetili domaćini preko Niedermeiera u sedmoj minuti. Weidenfeller je taj udarac obranio, baš kao i udarac Traorea u situaciji jedan na jedan pet minuta kasnije. Bio je to dobar period igre za domaćine, čak su i pogodili mrežu, ali je gol Ibiševića poništen zbog zaleđa - činilo se opravdano. Za Borussiju je dvije dobre prilike propustio realizirati Reus, a u 24. minuti Klopp je morao mijenjati zbog ozljede Schmelzera. Ušao je Piszczek pa pet minuta kasnije pogodio za vodstvo Crno-žutih. Reus je ubacio iz slobodnog udarca, a branič glavom proslijedio loptu u mrežu nemoćnog Ulreicha.

S minimalnim vodstvom gostiju otišlo se na poluvrijeme, a nakon desetak minuta mirnije u nastavku, domaćini su velikim pritiskom došli do pogotka. Prvu veliku priliku imali su u 59. minuti nakon udarca iz kuta. Gentner je pogodio vratnicu, a odbijenu loptu je u gol pokušao ugurati Rüdiger. Na pravom se mjestu našao Götze i sačuvao svoja vrata. Ipak, samo četiri minute kasnije lopta se našla u Borussijinoj mreži. Nakon auta s desne strane, Maxim je opalio prizemno iskosa i pronašao suprotni kut Weidenfellera.

U posljednjih 20 minuta Borussia je igrala s igračem više jer je dva žuta kartona zaradio Niedermeier. U 71. minuti odlične je prilike Piszczeka i Subotića zaustavio Ulreich, a plodom nisu urodili ni pokušaji Lewandowskog - barem ne do 82. minute. Tada je vodeći strijelac Bundeslige zabio svoj 20. ovosezonski pogodak i donio pobjedu Borussiji. Asistent je bio Piszczek prizemnim centaršutom s desne strane. Domaćini do kraja susreta nisu uspjeli uzvratiti, dok su igrači Borussije promašili još nekoliko dobrih prilika. Ovom pobjedom Crno-žuti su zadržali četiri boda prednosti pred Bayerom i onemogućili Bayern da već ovoga vikenda potvrdi naslov prvaka.

Bayeru iz Leverkusena očito je dobro došla reprezentativna stanka. Prije nje upisao je dva poraza, a povratak pobjedama tražio je u Düsseldorfu kod Fortune. Svoj je cilj realizirao na impresivan način. Slavio je s 4:1 iako su njegovi igrači postigli svih pet pogodaka. Apotekari su poveli u 22. minuti. Sam je izborio kazneni udarac, a sigurno ga je realizirao Kießling. Na odmor se otišlo s izjednačenim rezultatom jer je u 41. minuti svoju mrežu nakon nespretne reakcije pogodio Schwaab.

U drugom dijelu Bayer se još malo mučio sa žilavim domaćinima, a onda odjurio do uvjerljive pobjede. Za 2:1 pogodio je Schürrle vrlo lijepim udarcem iz okreta, a do svog drugog pogotka stigao je 22 minute kasnije kada ga je u odličnu priliku gurnuo Kießling. U 88. minuti Kießling je lijepim volejem i sam došao do drugog pogotka na utakmici, 18. ove sezone, te nastavio potjeru za Lewandowskim. Bayer je s nova tri boda zadržao svoju treću poziciju, dok je Fortuna ostala na 15. mjestu. Za pobjedu ne zna već pet kola i nalazi se samo pet bodova iznad opasne zone.

Vrlo važnu pobjedu u borbi za plasman u Ligu prvaka izborio je Schalke na svom stadionu u Gelsenkirchenu. Ugostio je pretposljednji Hoffenheim i dugo lomio njegov otpor, a slomio ga je tek u posljednjih 20 minuta. Mrežu gostujućeg vratara Gomesa načeo je u 71. minuti Höger vrlo lijepim i preciznim udarcem sa 16 metara nakon kontranapada. Otvorilo se tada Rudarima pa je za 2:0 u 79. minuti pogodio Raffael, a samo četiri minute kasnije konačnih 3:0 postavio je Pukki.

U njihov međusobni okršaj Mainz je ušao s nizom od šest utakmica bez poraza, a Werder s pet utakmica bez pobjede. Uspjeli su remizirati rezultatom 1:1 pa su oba kluba nastavila svoje nizove. Mainz je poveo nakon samo 12 sekundi igre i upisao najbrži pogodak u ovoj sezoni Bundeslige. Werderov Lukimya se poigravao nakon početnog udarca, loptu mu je uzeo Ivanschitz i poslužio Szalaija za njegov 13. pogodak sezone. Domaćini ove utakmice ipak nisu zadržali vodstvo. Za 1:1 poentirao je Hunt u 69. minuti nakon centaršuta se desne strane. Ivan Klasnić nije bio među 18 igrača Mainza, dok je Mateo Pavlović utakmicu odgledao s klupe Werdera.

Nakon samo dva osvojena boda u posljednje četiri utakmice, pobjedama se vratio Freiburg. Na svom je stadionu ugostio Borussiju Mönchengladbach i slavio s 2:0, a dvostruki je strijelac bio Kruse. Za vodstvo Freiburga pogodio je u 69. minuti vrlo lijepim udarcem iz daljine nakon solo-prodora, dok je drugi zabio u sudačkoj nadoknadi. Tom ga je prilikom povratnom loptom poslužio hrvatski napadač Ivan Santini, koji je u igru ušao u 86. minuti utakmice. Ovom pobjedom Freiburg je na tablici preskočio današnjeg suparnika te se po bodovnom učinku izjednačio s Mainzom i Eintrachtom, klubovima koji trenutno drže petu i šestu poziciju.

Rezultatom 2:0 završila je i utakmica između Augsburga i Hannovera, ali su se pobjedi u ovom slučaju radovali gosti. Hannover je u prethodna tri kola osvojio samo bod, no negativnu je seriju prekinuo zahvaljujući dvostrukom strijelcu Rauschu. Veznjak je svoj prvi pogodak zabio u 61. minuti preciznim udarcem sa 16 metara, dok je na 2:0 povisio lijepim lobom u sudačkoj nadoknadi. Ovakav rasplet utakmice zaustavio je Augsburgovu dobru seriju i spriječio ga da se dodatno približi ostanku u ligi.