Premijer: Zamet pao u Buzetu, Karlovac iznenadio u Poreču, a Dubrava Sisciju

Ivan Dominik • ponedjeljak, 22.04.2013.

Najelitnije natjecanje hrvatskog rukometa, Premijer liga, počela je drugi dio svoje sezone - odnosno natjecanje u tri lige, Ligu za prvaka, Ligu za poredak i Ligu za ostanak. Najinteresantnije je, naravno, bilo u Ligi za prvaka proteklog vikenda gdje su osim CO Zagreba dosta iznenađujuće i lake pobjede upisali i sastavi Dubrave te Karlovca...

Liga za prvaka koja se sastoji od deset kola, počela je utakmicom dvaju najvećih favorita za titulu, CO Zagreba i Nexea, a nakon njih svoje su utakmice odigrale i druge četiri momčadi Lige za prvaka.

Otvaranje natjecanja iznenađujuće je bilo kobno za prvaka "regularnog" dijela sezone, Sisciju, koja je poražena u Zagrebu od Dubrave 29:23. Do uvjerljive su pobjede Veprovi stigli sjajnom igrom tijekom cijele utakmice, do poluvremena su već izgradili prednost od pet golova razlike, 18:13, a Siscia zbog svoje katastrofalne igre u obrani nije do kraja susreta mogla parirati domaćinu. Dubravu su do pobjede odveli fantastični Igor Totić na vratima s 24 obrane te Ivan Dumenčić sa sedam golova, dok su najbolji kod Siščana bili Petar Čutura s osam golova i Luka Bumbak s nedovoljnih 14 obrana.

Još jedno, drugo iznenađenje prvog kola LZP, dogodilo se u Poreču iz kojeg je dva boda odnio Karlovac. Momčad iz Grada na četiri rijeke slavila je protiv domaćina 27:25 velikim preokretom u nastavku nakon što je na poluvremenu gubila 13:11. Vrlo izjednačena utakmica s mnoštvom uzbuđenja odlučena je u završnici kada Karlovčani više nisu dali domaćima da se približe, nakon što su ih "okrenuli" zbog vrlo lošeg ulaska u drugo poluvrijeme. Najbolji je u redovima Karlovačke banke bio Luka Cindrić s deset golova, dok je za Poreč najefikasniji bio bivši reprezentativac Vedran Mataija, koji je zabio šest zgoditaka.

Liga za poredak

U prvome kolu Lige za poredak, koja ih ima samo šest, sastale su se ekipe Vidovec Biosa i Bjelovara, odnosno Buzeta i Zameta. Oba su susreta polučila puno zanimljivosti, a nešto je neizvjesnije bilo u Istri, gdje je domaći Buzet tijesno svladao Riječane.

Buzet je suvereno otvorio utakmicu protiv ekipe Irfana Smajlagića, koja je u tom susretu bila favorizirana, te je do kraja prvih pola sata dvoboja izgradio prednost od 15:10. Nastavak je, pak, donio bolju igru Zamećana koji su već u prvih deset minuta drugog dijela stigli do izjednačenja od 17:17 pa se do kraja utakmice uglavnom igralo u egalu. Međutim, presudila je bolja završnica Buzeta i individualna kvaliteta Bruna Kozine i Marija Galijota, koji su postali junaci Buzeta pogocima u zadnjoj minuti, kojima su donijeli svojoj ekipi pobjedu od 27:25. Kozina je bio najbolji Buzećanin s osam golova, dok se kod Zameta istaknuo Marin Kružić s pogotkom manje.

Liga za ostanak

Prvo kolo Lige za ostanak nije donijelo neka iznenađenja, kao ni velike ili po ičemu posebne partije nekih klubova. Medveščak je lakoćom u gostima "pregazio" Varteks Di Caprio; bilo je 34:19 nakon "plus pet" na poluvremenu, a Medvjedi su do pobjede stigli u jednosmjernoj i lakoj utakmici na krilima Igora Kosa, koji je zabio sedam golova, i svojih mladih igrača - Filipa Štembala i Ante Tokića, koji su dodali po šest pogodaka, odnosno Hrvoja Marinčića koji je zabio pet, dok je vratarski dvojac imao 17 obrana. Za Varteks je najviše, šest golova, zabio Daren Dimitrijević, dok je Luka Trojko poentirao jedan put manje.

Gorica je bila sigurna kod kuće, kao i Spačva u Vinkovcima. Velikogoričani su nadigrali Splićane uz 34:29 vodeći kroz čitavu utakmicu, ali su se ozbiljnije odvojili tek u nastavku, dok su na pauzi vodili 16:14. Najbolji u sigurnoj pobjedi Gorice bili su stopostotni Hrvoje Ceković s osam golova u redovima pobjednika te Luka Bendeviš i Srećko Jerković, koji su isti broj zgoditaka zabili za Split.

Spačva je u svojim Vinkovcima također bila suverena i relativno uvjerljiva te je slavila protiv Marine s četiri gola razlike. Vinkovčani su ekipu iz Kaštel Starog pobijedili kolektivom, a završilo je sa sigurnih 28:24 za Spačvu.