Liga prvaka - završnica, Polufinale - prve utakmice, 23.04.2013, 20:45 h, Allianz Arena
Suci: Viktor Kassai, Robert Kispal, Gabor Eros (svi Mađarska)
Barcelona

Povijesna večer Bavaraca: Müller, Gomez i Robben napunili mrežu Valdesa za veliku pobjedu Bayerna

Igor Šestak • utorak, 23.04.2013.

Münchenski Bayern obavio je veliki dio posla u prvoj polufinalnoj utakmici Lige prvaka. Na Allianz Areni je ugostio Barcelonu i svladao ju s 4:0 zahvaljujući pogocima Thomasa Müllera, Marija Gomeza i Arjena Robbena. Igrači bavarskog diva ponovno su bili na najvišoj razini - rastrčani, disciplinirani i efikasni. Odigrali su sjajnu utakmicu, maksimalno iskoristili sve svoje prednosti i učinili Barcelonu sasvim nemoćnom. Katalonci su teško stradali i uoči uzvrata na Camp Nouu ostaje im tek nada u čudo.

Luiz Gustavo
71'

Claudio Pizarro
83'

Xherdan Shaqiri
89'

David Villa
83'

Francesc Tito Vilanova

Nogometaši Barcelone stigli su na Allianz Arenu s optimizmom, neporaženi u posljednjih osam posjeta njemačkim klubovima. Više od deset godina nisu izgubili na njemačkom tlu, no Bayern im je to vratio - s kamatama. Taktički briljantnu utakmicu odigrala je momčad Juppa Heynckesa i u svakom segmentu nogometne igre nadmašila Barcelonu. Katalonci su prvi udarac na vrata Neuera uputili u 69. minuti, kad je Bayern već vodio s 2:0. U vodstvo ga je doveo Müller u 25. minuti, a za 2:0 je pogodio Gomez u 49. Robben je u 73. minuti zabio za 3:0, a "točku na i" velike pobjede Bayerna stavio je Müller u 82. minuti.

U najavi utakmice Bayerna i Barcelone nije bilo previše skrivanja karata. Treneri su dobro znali koja strana raspolaže kojim adutima i izveli su očekivane sastave. Bayernu su nedostajali ozlijeđeni Badstuber i Kroos te suspendirani Mandžukić, umjesto kojega je napad predvodio Gomez. Jupp Heynckes je najviše dvojio oko stoperskog para i na kraju se odlučio za Dantea i Boatenga, dok je Van Buyten ostao na klupi. I Tito Vilanova je puno razmišljao o stoperskom paru jer nije mogao računati na Puyola i Mascherana. Pique je bio siguran, a uz njega je zaigrao mladi Bartra. Sve ostale pozicije pokrio je očekivanim rješenjima, a u sastavu se našao i oporavljeni Messi.

Početak utakmice donio je očekivani razvoj događaja. Barcelona je pokušavala zadržavati loptu u svojim nogama i tako "umrtviti" igru domaćih. U tome je u prvih 15 minuta uglavnom uspijevala, ali je prema naprijed bila sasvim neopasna. Bayernov odgovor na takvu igru bila je disciplinirana obrana s devet ili deset igrača iza lopte i čekanje prilike za brzi i direktni napad. Jedan takav dogodio se u drugoj minuti kada je pucao Robben, a svoju prvu obranu upisao Valdes.

Igrač utakmice

Thomas Müller: 23-godišnji napadač Bayerna odigrao je odličnu utakmicu. Bio je konstantna prijetnja za Barceloninu obranu, a odigrao je određenu ulogu kod sva četiri pogotka. Zabio je prvi i četvrti pogodak, za drugi je asistirao, dok je kod trećeg njegova uloga bila prilično sporna. Startao je na Albu i omogućio Robbenu prolaz i postizanje pogotka. Imao je još nekoliko prilika, no za napravljeno je apsolutno zaslužio titulu igrača utakmice.

Bavarci su pred vrata gostiju nešto češće i opasnije počeli dolaziti nakon 15. minute. Većinom su ti napadi dolazili po desnoj strani gdje je vrlo aktivan bio kapetan Lahm. Pravih prilika nije bilo, a Valdes je morao zaustaviti tek ne pretjerano opasni pokušaj Müllera. U periodu od 20. do 25. minute obrambeni igrači Barcelone napravili su nekoliko pogrešaka i pružili Bavarcima prilike za kontranapade, ali ih oni nisu znali iskoristiti. U prvih 25 minuta Bayern je izveo pet udaraca iz kuta, a nakon posljednjeg od njih pao je pogodak.

Lopta je s lijeve strane preletjela na desnu gdje su kombinirali Robben i Müller. Nizozemac je centrirao, a do lopte je stigao Dante i pokušao pucati. Nije to učinio dobro, no lopta je stigla na vrh peterca do Müllera koji ju je glavom uspio poslati u mrežu. Barcelonina obrana vrlo je loše pokrivala igrače u toj situaciji, a bolje je mogao reagirati i Valdes jer se lopta u mrežu odbila od njegove noge.

U preostalom vremenu do odlaska na odmor Barcelona nije uspjela uzvratiti. Jedina opasna situacija pred golom Neuera dogodila se u 28. minuti kada je Pedro centrirao, a Dante dosta rizično spašavao ispred Messija i odbio loptu u korner. Bayernovi igrači su u 32. minuti tražili kazneni udarac zbog igranja rukom Sancheza, no sudac se nije oglasio. U završnih 15 minuta prvog dijela bilo je dosta prekida, Kassai je pokazao i prve žute kartone, dok su prilike i dobre akcije izostale. Barcelona je u prvih 45 minuta bila posve nemoćna, baš kao i odlično čuvani Messi.

U nastavak se ušlo bez izmjena, a nakon samo četiri minute igre Bayern je udvostručio prednost. Za obranu Katalonaca koban je još jednom bio korner. Izveo ga je Robben s desne strane pa na drugoj vratnici pronašao Müllera. On je nadskočio svog čuvara i glavom na liniji peterca pronašao Gomeza, kojem je preostao tek lagani i slatki zadatak pogađanja mreže. Gosti su pritom tražili zaleđe, no zastavica pomoćnog suca ostala je spuštena.

Alba propušta uzvrat

Barcelonin branič Jordi Alba napravio je u 89. minuti priličnu glupost. Bacio je loptu Robbenu u lice i zaradio žuti karton zbog kojeg će propustiti uzvratnu utakmicu. Bez obzira što će uzvrat nakon 4:0 biti više-manje formalnost, Barcelona će u potragu za čudom dodatno oslabljena.

Drugi pogodak dao je krila Bavarcima i u idućim su minutama mogli do novog pogotka. U 52. je pored gola pucao Müller, a tri minute kasnije Ribery nakon dugačke akcije Robbena. Bayern se potom malo primirio čuvajući stečenu prednost, a Barcelona je to iskoristila za ponovno uspostavljanje svoje dominacije - u neopasnom držanju lopte u svom posjedu. Katalonci su uporno pleli mrežu oko postavljene obrane njemačkog kluba, a koliko su bili učinkoviti najbolje govori podatak da su tek u 69. minuti prvi put uputili udarac u okvir gola. Nakon kornera je pokušao Bartra, ali pucao je ravno u Neuera.

Heynckes se tada odlučio na zatvaranje utakmice. Umjesto Gomeza je uveo veznjaka Gustava, a Müllera gurnuo u vrh napada. Izlaskom svog prvog napadača Bayern nije postao neopasan, naprotiv. U 73. minuti došao je do svog trećeg pogotka, doduše kontroverznog. Odličnu kontru pokrenuo je Ribery, a lopta je preko Schweinsteigera stigla do Robbena. On se probio u kazneni prostor s desne strane pa iskosa svladao Valdesa, no njegovom udarcu prethodio je prilično žestoki start Müllera na Albu, koji Kassai nije okarakterizirao kao prekršaj.

Priliku za Barcelonu imao je u 76. minuti Bartra, ali je u dobroj situaciji pucao iznimno loše. Na drugoj je strani Valdes u 80. minuti obranio zicer Mülleru, no dvije minute kasnije nije mogao ništa. Odličnom akcijom po lijevoj strani priliku su za Müllera stvorili Ribery i Alaba, a napadač je bio precizan za golemih 4:0.

Barcelona je utakmicu završila sa 63 posto posjeda lopte, ali i sa samo dva udarca u okvir Bayernovih vrata. Bavarci su uputili devet preciznih udaraca, a četiri su pretvorili u pogotke. Uzvratna utakmica igra se 1. svibnja u Barceloni, a samo bi pravo nogometno čudo spriječilo Bayernov odlazak u finale na Wembley.

Liga prvaka - završnica

polufinale - prve utakmice

Bayern4:0Barcelona
Borussia D.4:1Real Madrid

• Obrisan korisnik24.04.2013. u 16:30
    Ovu pobijedu Bayerna posvečujem svim prepotentnim navijačima Reala i Barcelone koji vide samo jedni druge i kojima samo ti klubovi vrijede, a svi ostali su vam nebitni i manje vrijedni. Nemate pravo nikoga potcjenjivati i ismijavati, a pogotovo ne Bayern koji vas je pobijedio i jedne i druge u... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik24.04.2013. u 14:37
    E nek se ti razumijes u nogomet svaka ti cast. Sigurno si fan bayerna kojeg je trta uhvatila zadnjih 15 minuta u sred Minhena. Poklopi se šabane, a i ovo Rolex mi ne znači da želim SAT nego je to reper kojeg gotivim. Prije nego što glup ispadšen informiraj se loma mišu.
  • Obrisan korisnik24.04.2013. u 14:11
    btw price koje bolji Manda il Gomez, nema veze s vezom drugaciji su tip napadaca, imaju svoj stil tj pristup igri i koliko vidim trener ne grijesi, rastura Bayern i sa jednim,sa drugim i sa trecim... mogli ste onda jos i Pizzara ubacit koje je bolji
  • Obrisan korisnik24.04.2013. u 14:05
    pitaj Ronalda da ti posudi koji rolex (pa se igraj njime) posto se ne razumis u nogomet
  • Obrisan korisnik24.04.2013. u 14:04
    potpisujem ovo, tako bi i tribalo al ima uvik ljudi koji komentiraju sudce i greske a ne komentiraju igru, igracke sposobnosti itd, jednostavno vidilo se koje bolji a ko nije ni zna povezat svoju tiku taku, neznan cemu umanjivat ovu veliku pobjedu jer se nesican koje je ovu generaciju Barce ovako... [više na forumu]