Josip Tolić • subota, 04.05.2013.

Popodnevni program 36. kola Premiershipa ponudio je čak šest utakmica. Pitanje posljednjeg putnika za Championship i dalje je ostalo visjeti u zraku jer je Wigan sjajnim preokretom došao do bodova kod WBA-a, a Newcastle odigrao 0:0 kod West Hama. Istim je rezultatom završio i ogled Swanseaja i Manchester City, otpisani Reading produbio je krizu Fulhama slavljem na Craven Cottageu 2:4, a gostujućom pobjedom osladila se i Aston Villa u Norwichu (1:2), došavši tako na koračić od osiguranja nastupa u elitnom razredu i sljedeće sezone. Pogotkom Garetha Balea u posljednjim trenucima utakmice Tottenham je uzeo važne bodove protiv Southamptona.

Uzbudljiv popodnevni program 36. kola Premier lige ponudio je nastavak borbe za ostanak. Najviše je profitirala Aston Villa; pobjedom na gostovanju kod Norwich Cityja Lavovi su se popeli na 13. mjesto i odmakli zoni ispadanja na pet bodova. Gabriel Agbonlahor doveo je goste u vodstvo u desetoj minuti nastavka zahvaljujući sjajnom udarcu iz daljine. 20-ak minuta potom Kanarinci su se vratili u igru iz jedanaesterca kojeg je realizirao Grant Holt, no bodovi su ipak otišli prema Birminghamu jer je minutu prije kraja Agbonlahor poentirao iskoristivši dugu loptu Westwooda.

Paralelno su posljednje atome snage u borbi za osiguranjem prvoligaškog statusa davali i nogometaši Newcastlea i Wigana. Uspješnijim su se pokazali izabranici Roberta Martíneza jer su uzeli tri velika boda kod West Bromwich Albiona, a Svrake odigrale mršavih 0:0 s West Hamom.

Put od pakla do raja prošli su Laticsi prije nego su teren Hawthornsa mogli napustiti sa smiješkom na licu - i to dvaput. Domaćin je, naime, poveo golom Longa nakon kombinacije Lukakua i Rosenberga na istaku pola sata igre, a gosti su se uspjeli vratiti do odmora nakon što je Koné hladnokrvno dovršio kontranapad za 1:1 u 39. minuti.

Vrhunac dramatičnih zbivanja gledatelji su mogli vidjeti u nastavku. Prvo je u 50. minuti McAuley glavom zabio za povratak vodstva Albiona nakon slobodnog udarca, ali samo osam minuta potom novo izjednačenje Wigana donosi McArthur. Za potpunu ekstazu gostujućih navijača pobrinuo se McManaman pobjedničkim golom za 2:3 deset minuta prije kraja, a u samoj završnici sjajnim je intervencijama svoja vrata sačuvao Joel i Wiganov san o ostanku ostao je na životu.

Nešto manje bogato pogocima, ali ne i dramom bilo je na White Hart Laneu gdje je Tottenham ugostio Southampton s prilikom da (privremeno) prestigne Arsenal na četvrtom mjestu. To su izabranici Andréa Villasa-Boasa i učinili jer si je Gareth Bale sjajnom solo-akcijom iskreirao 20. gol sezone. Valja napomenuti i kako je početak utakmice kasnio pola sata zbog prometne nesreće u blizi stadiona.

Bez Mladena Petrića u sastavu, Fulham je pretrpio četvrti uzastopni poraz i pripremio giljotinu za trenersku glavu Martina Jola. Otpisani Reading slavio je na Craven Cottageu 2:4 uz dva pogotka Robsona-Kanua te po jednim Le Fondrea i Karacana. Cottagerse je u igri donekle držao Bryan Ruiz, strijelac dva pogotka, ali bodovi su otišli gostima.

Festival promašaja viđen je na Libertyju gdje su Swansea i Manchester City odigrali neuvjerljivih 0:0. Bodom ne mogu razočarani biti ni jedni ni drugi jer imaju sigurne pozicije; Građani na drugom, a Velšani na diobi devetog i desetog mjesta.