Wigan izgubio u ključnoj utakmici, Džeko donio Cityju izravni plasman u Ligu prvaka

Ante Zovko • utorak, 07.05.2013.

Wigan, finalist FA kupa, na korak je ispadanja u drugu ligu poslije poraza 2:3 od Swanseaja na domaćem terenu u zaostaloj utakmici 33. kola Premier lige. Manchester City, drugi finalist, osigurao je izravni plasman u Ligu prvaka minimalnim slavljem protiv West Bromwich Albiona.

Wigan je mogao pobjedom protiv rasterećenog Swanseaja preskočiti Newcastle i Norwich dva kola prije kraja i gurnuti Svrake u zonu ispadanja s istim brojem bodova. No, velška momčad, kojoj je ovo bila tek druga ligaška pobjeda poslije osvajanja Capital One kupa, preokretom u drugom poluvremenu gurnula je Wigan prema Championshipu.

Wigan je kao domaćin i momčad kojoj prijeko trebaju bodovi preuzeo inicijativu, ali nije imao dovoljno ljudi u završnici u prvom dijelu kako bi ozbiljnije zaprijetio gostujućim vratima. Sve se promijenilo u najbolji trenutak za domaćina - u posljednjoj minuti prvog poluvremena - Espinoza se našao na pravom mjestu kad je Vorm izbio loptu rukom i pronašao bliži kut.

Gosti nisu htjeli omogućiti Wiganu lagan posao i već u 50. minuti Velšani su sjajnom akcijom stigli do izjednačenja. Routledge ubacuje Rangelu u prostor sa strane, a bočni igrač volejem gađa mrežu.

Odmah uzvraća Wigan. Caldwell izbacuje McCarthyja koji drugim dodirom matira nizozemskog vratara. MacArthur je ubrzo trebao postaviti 3:1, no zahvatio je samo zrak, a ne loptu koju mu je uputio Kone.

Umjesto toga novi šok na DW-u. Obje momčadi krenule su otvorenim gardovima i Shechterov udarac s ruba kaznenog prostora završava pored Roblesa i u golu uz pomoć stative. 2:2.

Bacivši karte na napad, momčad Roberta Martineza ostavila je dosta prostora u pozadini i gubila je sve više formaciju. U 76. minuti dogodilo se ono čega su se domaći najviše bojali. Hernanez ubacuje na suprotnu stativu, lopta mu se vraća, a Tiendalli je posprema u gol za 2:3. Na kraju je Wigan kaotično pokušavao kreirati šansu, no SWansea nije dopuštao domaćima ozbiljniju prijetnju.

Na Etihadu je Edin Džeko jedini uspio pronaći mrežu u susretu prepunom prilika s obje strane i donijeti Manchester Cityju najmanje treće mjesto. Građani će ipak najvjerojatnije osigurati i drugu u posljednja dva kola.

West Bromwich Albion u ovoj utakmici nije imao što izgubiti, kao ni do kraja prvenstva, pa je zaigrao otvoreno opušteno, što je generiralo mnoštvo prilika s obje strane, no uglavnom na gostjućoj polovici.

Lukaku je na početku susreta dvaput bio u sjajnim prilikama dok je njegova momčad vodila riječ, no City je onda preuzeo uzde i ponajviše preko krila stvarao šanse za Teveza i Džeku. Argentinac u 34. minuti pogađa prečku, a reprezentativac BiH u sljedećem napadu zabija za vodstvo.

Tevez mu je nabacio s desnog krila, a Džeko volejem od zemlje vara Myhilla. Milner je do poluvremena pogodio i stativu, a Rodwell iz blizine prebacio cijeli gol, pa je Roberto Mancini mogao žaliti što njegova momčad već do odmora nije riješila susret.

Pogotovo nakon što je WBA zaigrao sjajno u drugom dijelu. Rosenberg iz slobodnog udarca pogađa prečku, zatim Hart jedva brani Morrisonu, a u 79. Mulumbu u izglednoj situaciji dodaje Jonesu koji iz blizine pogađa Cityjeva braniča. Long zatim ne koristi čistu situaciju nego gađa pored gola.

• Mithrandir08.05.2013. u 11:24
    Izgleda da ovaj odlićni trener Martinez ovaj puta neće uspjeti spasiti Wigan. Iako još su 2 utakmice i još ih netreba otpisati. Mnogi su ih tako otpisivali proteklih godina, a oni se uvijek nevjerojatno spašavali. Hoće li i ovaj puta? Teško.......,ali ne i nemoguće.