Löwen osigurao mjesto u Ligi prvaka i poslao Neuhausen u Drugu ligu

Igor Šestak • srijeda, 29.05.2013.

U utorak su odigrane dvije utakmice rukometne Bundeslige, a donijele su odgovore na neka važna pitanja. Rhein-Neckar Löwen je u prvoj utakmici 33. kola svladao Neuhausen i osigurao nastup u idućem izdanju Lige prvaka, dok je svog suparnika otpravio u Drugu ligu. Tom neželjenom odredištu približio se i Grosswallstadt nakon što je u zaostaloj utakmici 31. kola doživio pravu katastrofu na gostovanju kod Göppingena.

TV 1893 Neuhausen - Rhein-Neckar Löwen 21:32 (12:15)

U prvoj utakmici pretposljednjeg kola Bundeslige Rhein-Neckar Löwen je na gostovanju kod Neuhausena slavio s uvjerljivih 11 golova razlike i osigurao minimalno treću poziciju na tablici, koja mu osigurava izravni plasman u Ligu prvaka za iduću sezonu. Neuhausen je pak i matematički osigurao put u drugoligaško društvo. Do kraja sezone ostala mu je tek jedna utakmica, a za 15. Gummersbachom zaostaje nedostižna tri boda.

Na početku utakmice Lavovi su se prilično mučili, pogotovo s realizacijom. Prvi su pogodak zabili tek na isteku šeste minute, a nakon osam minuta gubili su 4:2. Vodstvo od jednog do dva pogotka Neuhausen je održavao sve do 24. minute, kad su gosti konačno došli do svog prvog vodstva na utakmici (11:12). Završnica poluvremena pripala je Löwenu i na odmor se otišlo s rezultatom 12:15, a odluka o pobjedniku pala je početkom nastavka.

U samo šest minuta momčad iz Mannheima odvojila se na 20:13 i otvorila si put do pobjede. U završnih dvadesetak minuta Neuhausenov zaostatak nijednom nije bio manji od sedam pogodaka, a Rhein-Neckar Löwen u posljednjih deset i pol minuta nije primio nijedan pogodak te je na kraju slavio s uvjerljivih 32:21.

Prvi strijelac utakmice bio je Löwenov Andy Schmid sa sedam golova. Šest je zabio Bjarte Myrhol, a pet Patrick Groetzki, no pravi junak je bio vratar Niklas Landin Jakobsen s čak 24 obrane. Kod domaćih najviše su se istaknuli Marcel Schiller sa šest i Nico Büdel s pet pogodaka.

Frisch Auf Göppingen - TV Grosswallstadt 38:20 (17:13)

I dok je Neuhausen u utorak postao siguran putnik u Drugu ligu, Grosswallstadt je stigao na korak od identične sudbine. U zaostaloj utakmici 31. kola Bundeslige doživio je pravu katastrofu na gostovanju kod Göppingena pa i on za 15. Gummersbachom zaostaje tri boda. Jedina razlika u odnosu na Neuhausen je da Grosswallstadt do kraja sezone ima još dvije utakmice i barem teoretsku šansu za ostanak u ligi. Morao bi pobijediti Lübbecke u gostima i Kiel doma, a da pritom Gummersbach izgubi obje svoje utakmice.

U prvih 15 minuta utakmice ništa nije upućivalo na katastrofu Grosswallstadta. Momčadi su se izmjenjivale u vodstvu, a onda su domaćini napravili seriju od 5:0 i pobjegli na 13:7. Ipak, na odmor se otišlo sa 17:13 za Göppingen i gosti su još uvijek imali priliku za povratak u utakmicu.

Međutim, u idućih 30 minuta postigli su samo sedam pogodaka. Napad Grosswallstadta posve je zakazao, a nije trebalo dugo čekati da se "raspadne" i obrana. Igrači Göppingena nemilice su punili mrežu gostiju i u drugom im poluvremenu zabili čak 21 pogodak te na kraju slavili s golemih 38:20.

Prvo ime Göppingena bio je Momir Rnić s deset golova, Žarko Marković je zabio sedam, a Tim Kneule pet. Neraspoloženi napad Grosswallstadta predvodio je Cornelius Maas s pet pogodaka.

Göppingen je ovom uvjerljivom pobjedom zasjeo na deseto mjesto na tablici i približio Grosswallstadt prvom ispadanju iz Bundeslige u klupskoj povijesti. Grosswallstadt je inače sedam puta bio prvak Njemačke, no ti slavni dani dogodili su se u dalekoj prošlosti. Prvi naslov osvojio je 1978., a posljednji 1990. godine.

13HBW Balingen-Weilstetten 34951:1019-6825
14Minden 34880:1009-12918
15Gummersbach 34887:1018-13116
16TV Großwallstadt 34848:946-9815
17TV 1893 Neuhausen 34885:1042-15715
18TUSEM Essen 34870:1063-1938