Rukometaši Kiela 18. put prvaci Njemačke, naslov potvrdili u derbiju protiv Löwena

Igor Šestak • utorak, 14.05.2013.

U utorak su odigrane prve dvije utakmice 31. kola Bundeslige, a vrlo veselo bilo je u Sparkassen Areni u Kielu. Domaća momčad predvođena trenerom Gislasonom u derbiju je svladala Rhein-Neckar Löwen i tri kola prije kraja osigurala naslov prvaka Njemačke, svoj 18. u povijesti. U drugoj utakmici Füchse je u Berlinu svladao Magdeburg, a pobjedi je s četiri pogotka doprinio hrvatski rukometaš Ivan Ninčević.

THW Kiel - Rhein-Neckar Löwen 31:25 (15:7)

Pobjedom 31:25 protiv Rhein-Neckar Löwena rukometaši Kiela su potvrdili obranu naslova prvaka Njemačke. To im je 18. titula prvaka u povijesti, a drugu godinu zaredom održali su apsolutnu dominaciju u njemačkom rukometu. Ranije ove sezone osvojili su DHB-Pokal, a sada su u vitrinu dodali i trofej namijenjen pobjedniku Bundeslige.

Simbolično, igrači Alfreda Gislasona naslov su potvrdili protiv Rhein-Neckar Löwena, svog najvećeg rivala ove sezone. Lavovi iz Mannheima briljirali su u prvom dijelu sezone i držali prvo mjesto na tablici, no tijekom proljeća nisu uspjeli zadržati visoku formu i Kiel ih je pretekao u utrci za naslov prvaka. Do kraja sezone Kiel ima tri utakmice, a Rhein-Neckar Löwen dvije. Razlika među njima je za Lavove nedostižnih pet bodova.

Rhein-Neckar Löwen je imao priliku u Kielu pokvariti slavlje domaćina i odgoditi odluku o prvaku za još koji tjedan, no već nakon prvih 30 minuta bilo je jasno da proslava naslova može početi.

Domaćini su otvorili utakmicu s 3:0, a Lavovi su do prvog pogotka stigli tek u osmoj minuti. Neko su se vrijeme držali na zaostatku od tri do četiri pogotka pa je nakon 22 minute Kiel vodio 9:6. Tada su Zebre krenule u odličnu seriju kojom su prije odlaska na odmor riješile pitanje pobjednika. U završnih sedam minuta prvog dijela zabile su šest pogodaka, a primile samo jedan i okončale prvo poluvrijeme s golemih 15:7.

Napad momčadi iz Mannheima bio je posve sterilan i nikako nije pronalazio put kraj raspoložene i pokretljive obrane Kiela, a situacija se nije promijenila niti u nastavku.

Već u drugoj minuti Kiel je pobjegao na 17:7 i bez većih poteškoća održavao stečenu prednost. Gosti su se malo pokrenuli i u periodu od 33. do 39. minute postigli četiri pogotka, ali zaostatak nisu uspjeli spustiti ispod osam golova. Sredinom drugog dijela Kiel je ponovno ušao u pozitivnu seriju pa prvo vratio prednost na plus deset, a onda u 45. minuti došao do najveće razlike 25:14.

Mogle su si Zebre tada priuštiti i lagano opuštanje pa je Rhein-Neckar Löwen u završnih 15 minuta stigao na 31:25 i ublažio svoj poraz, no nitko se u Sparkassen Areni oko toga nije previše uzbuđivao. Svi su samo očekivali posljednji zvuk sirene kako bi započeli s velikim slavljem.

Najraspoloženiji igrač novih/starih prvaka Njemačke bio je Marko Vujin sa sedam golova, a po četiri su postigli Dominik Klein i Christian Sprenger. Koliko je dobra bila Kielova obrana pokazuje broj primljenih pogodaka, ali i činjenica da su vratari Thierry Omeyer i Andreas Palicka zajedno upisali samo osam obrana.

Ni vratari Rhein-Neckar Löwena nisu bili značajno bolji. Niclas Landin Jakobsen i Goran Stojanović skupili su devet obrana. Napad gostiju predvodio je Bjarte Myrhol s pet golova, a po četiri su postigli Andy Schmid i Patrick Groetzki.

Do kraja sezone Kielu su ostale utakmice protiv Melsungena, Wetzlara i Grosswallstadta te završni turnir Lige prvaka na kojem će pokušati ponoviti prošlogodišnji uspjeh i doći do trećeg ovosezonskog naslova.

Füchse Berlin - SC Magdeburg 29:26 (16:11)

Druga utakmica večeri igrana je u Berlinu, a domaći Füchse uspio je slomiti otpor Magdeburga. Klub Denisa Špoljarića i Ivana Ninčevića imao je veliku prednost pa ju umalo prosuo, no na kraju je upisao bodove i barem privremeno preuzeo treće mjesto od Flensburga. Lisice sada imaju bod više, a Flensburg će svoju utakmicu 31. kola odigrati u petak kod Neuhausena.

Gosti su dobro otvorili utakmicu i nakon sedam minuta vodili s 4:3, no period od šest minuta bez Magdeburgovog pogotka dao je priliku Füchseu za preuzimanje vodstva. Lisice su tu priliku iskoristile i u 19. minuti povele s velikih 10:5, a u posljednjih deset minuta prvog dijela znale su sačuvati prednost pa se na odmor otišlo s rezultatom 16:11.

U 38. minuti Füchse je stigao do najveće prednosti na utakmici. Imao je 20:13, no uslijedio je povratak Magdeburga. Gosti su prvo smanjili zaostatak s tri uzastopna pogotka, a onda se na ulasku u završnih deset minuta novom serijom 3:0 približili Füchseu na samo dva pogotka zaostatka (25:23). Imao je Magdeburg nekoliko napada za dolazak na gol zaostatka, ali ih nije znao realizirati. Lisice su to kaznile u 58. minuti bijegom na 27:24. Tu su prednost uspješno sačuvale do kraja i uknjižile bodove rezultatom 29:26.

Bartlomiej Jaszka bio je najbolji strijelac utakmice sa sedam golova, a jedan manje zabio je Konstantin Igropulo. Po četiri pogotka za domaću momčad postigli su Iker Romero i Ivan Ninčević. Hrvat je dva pogotka zabio iz igre, a dva iz sedmeraca. Denis Špoljarić nije se upisao u strijelce, a zaradio je jedno isključenje. Kod Magdeburga se najviše istaknuo Jure Natek, strijelac pet pogodaka, a po četiri su zabili Stefan Kneer, Tim Hornke i Stian Tönnesen.

13HBW Balingen-Weilstetten 34951:1019-6825
14Minden 34880:1009-12918

• Obrisan korisnik15.05.2013. u 00:53
    nido, vrlo vjerojatno, nisu toliko dominantni ove sezone, kao prošle, ali još uvijek su izrazito jaki. Provukli su se protiv Fotexa, ali budući da igraju protiv HSV-a u polufinalu mogli bi do konačne pobjede, Barelona bi mogla biti konukrent, ali EHF ionako preferira njemačke klubove i završnice u... [više na forumu]
  • nido14.05.2013. u 23:32
    Brijem da ce i Ligu prvaka opet zakucati.