MAXtv Prva liga, 8. kolo, 30.08.2013, 20:15 h, Split, Park mladeži, gledatelja: 500
Suci: Ivo Krečak (Šibenik), Perica (Šibenik), Radošević (Gospić)
Split
Split
Henri Belle 74'
1:0(0:0) Hrvatski dragovoljac
Hrvatski dragovoljac

Damir Žbulj • petak, 30.08.2013.

Na otvaranju osmog kola MAXtv Prve lige Split je na svom travnjaku minimalno svladao solidnu ekipu Hrvatskog dragovoljca, a jedini pogodak postigao je Henri Belle, 15 minuta prije kraja, koji je u završnici teren morao napustiti zbog ozljede...

Mario Kvesić
46'
29
Ivan Ibriks
64'
19
Tomislav Dujmović
88'
Leopold Novak
46'
10
Mario Rašić
76'
18
Ivan Todorić
90'
Davor Mladina

Zanimljivo je bilo u oba tabora proteklih dana. Split je tresla euforija oko velikog, višemilijunskog transfera Ante Rebića u Fiorentinu, dok se u Hrvatskom dragovoljcu dogodila smjena trenera. Profesor Ganjto je uz dobru igru osvojio u sedam kola tri boda, bez pobjede i Uprava je priliku za popravak bodovnog stanja angažirala svog starog znanca, Davora Mladinu, koji je već u dva navrata ranije bio na klupi Crnih iz Sigeta.

Niti je Stanko Mršić puno mijenjao ekipu zbog odlaska Rebića, za napadačke zadaća bio je zadužen trojac Belle, Mršić i Mate Bilić, a nije ni Mladina imao previše vremena i prostora za neke radikalne rezove pa je na teren poslao uigrani sastav, ali bez ozlijeđenih Špehara, Zlatara i Sivonjića. Domaći trener morao je u ovaj dvoboj bez Ercega, Barabana, Vitaića i Roce.

Donijeli cvijeće za Rebića

Svečano je bilo prije samog dvoboja. U uvodu utakmice sada već bivši Splitovac, sedam milijuna vrijedni Ante Rebić, dobio je od svog predsjednika Žužula cvijeće i poklone na oproštaju od Parka mladeži.

Dragovoljac nije odustao od svoje prepoznatljive igre s otvaranja sezone, bili su pokretljivi, pokušavali su preko bokova i nisu prepustili inicijativu domaćinu jer su znali kako bi ih to odvelo u propast. Čak je i prva prava prilika bila njihova, Jakšinića s ruba kaznenog prostora nakon kornera u šestoj minuti, no, uskoro je stigao odgovor Splita.

Prvo je Glavina pucao glavom za zagrijavanje, a onda je 32-godišnji Mate Bilić propustio veliku, praktički savršenu priliku. Križanac ga je dugom loptom izbacio iza obrane Dragovoljaca, napadač Splita ju je vrhunski primirio, dobro pucao, ali je kapetan gostiju Čović maestralno reagirao i spasio mrežu svoje ekipe.

Nastavila se dinamična utakmica, Splitovci su napadali čas s desne, čas s lijeve strane, no, niti Dragovoljci nisu ostali dužni. Prednjačio je Jazvić, ali njegove proboje po desnom boku nisu kvalitetno pratili suigrači.

Baš na isteku prvih pola sata ponovno je vratar Čović bio na mukama. Križanac je još jednom odličnom dugom loptom pronašao slobodnog igrača, Antonio Mršić s ruba 16-erca opalio je volej, ali je lopta išla ravno u spremnog čuvara mreže Dragovoljaca.

Još je u samoj završnici prvog dijela mladi Jan Doležal u velike probleme stavio Zagorca, koji je nakon dobrog udarca napadača Crnih iskosa s lijeve strane loptu vrškom prstiju odbio u korner. Moglo se lagano dogoditi da gosti na odmor odu s rezultatskom prednošću.

U nastavak utakmice oba trenera kreću s novim igračima, Kvesić za domaće, Leo Novak za goste, ali nije to donijelo nekih drastičnih promjena na travnjaku. Dapače, jer i dalje se igralo dosta otvoreno na obje strane travnjaka. Bilo je i više pogrešaka, a jedna takva gotovo je koštala domaće primljenog pogotka.

Izborio se Jakšinić za loptu na rubu kaznenog prostora u 51. minuti, odlično pucao malo iznad Zagorca, ali je vratar Splita vrhunskim refleksom podignuo ruku, spasio siguran gol i odbio udarac u korner.

Umjesto očekivane ofenzive Splita sredinom drugog poluvremena razvila se lagana uspavanka, koju je objeručke prihvatio Dragovoljac. Međutim, sve je promijenilo jedno odlično dodavanje Mate Bilića u 74. minuti. Sam je na desnoj strani ostao Henri Belle, krenuo okomito i odlučno prema Čoviću te snažnim i neobranjivim udarcem poentirao za vodstvo Crvenih.

U završnici je Mršić lagano zatvorio utakmicu, a Dragovoljcima kao da je ponestalo snage za posljednji juriš prema suparničkim vratima. Bez pravih uzbuđenja, osim jedne akcije Bilića, domaćin je uzeo važne bodove i mirno priveo utakmicu kraju.

Nakon osmog kola slijedi reprezentativna stanka i dvoboj Srbije i Hrvatske u Beogradu, a u devetom Hrvatski dragovoljac dočekuje Osijek, a Split ide u goste U Zagreb Lokomotivi.