Matej Milanović • nedjelja, 27.10.2013.

Roma je slavila i u devetom kolu Serie A, usprkos najlošijem nastupu u ovoj sezoni i činjenici da je pola drugog poluvremena odigrala s igračem manje. Pobjede su upisali i Juventus i Napoli i zadržali korak s Romom, a Milan je upisao novi poraz i nastavio katastrofalni start sezone. Prvu sezonsku pobjedu upisala je Bologna.

Roma, koja je nakon prvih osam kola imala stopostotan učinak, je u devetom kolu išla na teško gostovanje kod Udinesea, momčadi s deset bodova na ljestvici, svih ostvarenih na domaćem terenu. Roma je u Udinama odigrala, bez sumnje, najgoru utakmicu u sezoni. Osjetio se nedostanak Tottija i Gervinha, a i ostali igrači nisu bili na nivou proteklih utakmica.

U prvom poluvremenu je uglavnom opasniji bio Udinese, koji je često kretao u kontre i stvarao probleme gostima. Najopasniju priliku za domaće imao je Gabriel Silva, koji je u 38. minuti prebacio golmana, ali je, na sličan način na koji je to De Rossi napravio s Napolijem, loptu pred golom akrobacijom izbio Leandro Castan. Pred sam kraj poluvremena, Udineseov Luis Muriel pošteđen je drugog žutog, koji bi značio isključenje.

U nastavku je Roma krenula agresivnije, stiskala protivnika, ali bez pravih šansi i kada je u 66. minuti Maicon isključen zbog drugog žutog činilo se da se gosti najviše mogu nadati bodu. Međutim, usprkos pritisku Udinesea, jedini pogodak na utakmici zabila je Roma. U 82. minuti Michael Bradley je s ruba šesnaesterca zabio za 1:0.

Roma je tako upisala devetu pobjedu u devet utakmica i izjednačila rekord lige po broju pobjeda na početku sezone. Udinese je, pak, doživio prvi domaći poraz u ovoj sezoni. Kod Udinesea je Kelava branio, dok je Igor Bubnjić bio cijelu utakmicu na klupi, kao i Tin Jedvaj kod Rome.

Nakon poraza u Firenci i Madridu Juventus je ponovno upisao pobjedu. Genoa je bila potpuno podređena, a do prednosti su domaći došli u 23. minuti. Davide Biondini je prekršajem nad Kwadwom Asamoahom uzrokovao jedanaesterac, kojeg je iskoristio Arturo Vidal. Asamoah je sudjelovao i u drugom pogotku. U 36. minuti je ubacio nisku loptu koja je došla do Carlosa Teveza. Argentinac je preskočio jednog protivnika i potom zabio za 2:0. Do kraja susreta Juventus je rutinski kontrolirao utakmicu i upisao trobod, kojim je ostao na pet bodova od vodeće Rome.

Korak s vodećima zadržao je i Napoli, koji se tako odmah vratio pobjedama nakon poraza u Rimu u prošlom kolu. Azzurri su na svom terenu nadigrali Torino. U 13. minuti Dries Mertens je izvrsnom akcijom preskočio nekoliko suparnika, te je na koncu srušen u šesnaestercu. Jedanaesterac je u gol pretvorio Gonzalo Higuain.

U 30. minuti Federico Fernandez je napucao u ruku Kamila Glika iz neposredne blizine, no sudac je domaćima dao još jedan penal. Na bijelu točku je ponovno došao Higuain, koji je još jednom bio precizan, za konačnih 2:0 Napolija.

Do kraja utakmice Napoli je bio opasniji i držao konce igre. Prilika je bilo s obje strane, no golova više nije bilo. Treba tek spomenuti isključenje gostujućeg Migjena Bashe u 86. minuti. Josip Radošević je cijelu utakmicu bio na klupi.

Fiorentina je nakon velike pobjede s Juventusom tražila potvrdu dobre forme na gostovanju kod Chieva. Ipak, do prednosti su došli domaći. U 13. minuti je Boukary Drame ubacio, a Boštjan Cesar glavom pogodio za 1:0. Izjednačenje Fiorentine stiglo je pri kraju poluvremena. Juan Cuadrado je ušao u kazneni prostor, prešao jednog obrambenog i zabio za 1:1.

Utakmicu je odlučio upravo Cuadrado, u 64. minuti, zabivši svoj drugi pogodak na utakmici za 2:1 Fiorentine. Manuel Pamić je kod Chieva cijelu utakmicu odsjedio na klupi. Uz ostale rezultate, ovaj poraz znači da je Chievo, sa samo četiri osvojena boda, na zadnjem mjestu na ljestvici.

Katastrofalan početak sezone nastavio je Milan. Gosti su kod Parme imali veći posjed lopte u prvom poluvremenu, ali je Parma usprkos tome stvarala puno prilika. U desetoj minuti nakon gužve u šesnaestercu za 1:0 domaćina pogodio je Marco Parolo. Milan je cijelo poluvrijeme tražio izjednačenje, ali je u 46. minuti Antonio Cassano povisio na 2:0 za Parmu.

U nastavku su se gosti vratili u igru i to nakon što je u 58. minuti Walter Gargano pogodio prečku za Parmu. U 61. minuti Alessandro Matri je smanjio na 2:1, a dvije minute kasnije je Matias Silvestre glavom izjednačio na 2:2. Prilika za treći pogodak bilo je s obje strane, a na koncu ga je našla Parma u sudačkoj nadoknadi.

U 94. minuti je slobodan udarac Parola prošao kroz živi zid i iznenadio Gabriela, vratara Milana, poklonivši Parmi 3:2 i pobjedu kojom je na odličnom sedmom mjestu. Milan, pak, ima samo 11 bodova i nalazi se trenutno tek na desetoj poziciji. Kod Parme je pričuvni vratar bio Marijan Ćorić.

Bologna je u domaćem susret s Livornom, koji je prošle godine igrao drugu ligu, tražio prvu pobjedu u sezoni i do nje je došao pogotkom na otvaranju susreta. U trećoj minuti je Marek Čech ubacio, a glavom je zgoditak upisao Jose Angel Crespo za 1:0 Bologne. Tom je pobjedom Bologna pobjegla sa zadnjeg mjesta, dostigla Cataniju i Sassuolo na šest bodova i približila se Livornu na dva boda.

Upravo su Catania i Sassuolo igrali međusobno, dvije momčadi koje su pred ovo kolo bile na pet bodova, djelivši 17. i 18. mjesto na ljestvici. U slabašnoj utakmici nije bilo pogodaka, a najopasniju priliku imao je Sassuolo u 86. minuti. Simone Zaza je preskočio suparničkog vratara, ali je izgubio ravnotežu u trenutku udarca i lopta je završila na vanjskoj strani mreže. Kod Catanije je na klupi bio Bruno Petković.

• gigy29.10.2013. u 17:27
    mislim da je "novinar" mislio samo na ovu utakmicu jer roma bas nije odigrala dobro.:)
    gigy
  • Mithrandir28.10.2013. u 09:55
    "slaba Roma" WTF?!!?!?!!!!! Roma dobila 9/9 i postavila novi rekord u seriji A. NITKO NIKAD NIJE DOBIO 9/9 Kakva slaba Roma?! Svašta.........."novinari"........
    Mithrandir
  • Obrisan korisnik27.10.2013. u 23:24
    Je, al ti si očito onda već unaprijed uračunao pobjede Juvea i Napolija... A to danas baš i ne ide tak...
  • Obrisan korisnik27.10.2013. u 21:22
    ima Roma šanse za Scudetto jer neigra u europi, a more se pojačat na zimu, mogla bi ovo bit njihova sezona, obranom se svaka liga osvaja, a posebno talijanska, a tu su najbolji
  • etti27.10.2013. u 19:53
    Sigurno je da su među kandidatima za Scudetto, ali samo jedan poraz i eto Napolija i Juvea na samo dva boda. Unatoč tom impresivnom nizu nisu daleko odmakli