Dunkerque 25:21 Paris Saint-Germain
Paris Saint-Germain

Parižani u zaostalom dvoboju upisali prvi prvenstveni poraz

Mihaela Bradovski • četvrtak, 05.12.2013.

Kompletirano je i 10. kolo francuskog prvenstva i više nema zaostalih zadataka. Posljednja zaostala utakmica odigrana je u četvrtak navečer, a u njoj je Dunkerque nanio prvi poraz PSG-u i tako ga uhvatio na vrhu ljestvice. U skromnoj večeri aktualnog prvaka skroman učinak imali su i hrvatski reprezentativci...

Dunkerque Grand Littoral - Paris Saint-Germain 25:21 (13:11)

U tjednu u kojem francuski prvoligaši pauziraju zbog odigravanja All-Stars susreta, Dunkerque i PSG odigrali su zaostali susret 10. kola. Dvoboj je prvotno odgođen zbog europskih obaveza oba kluba, no "rupa" u rasporedu omogućila je da se kolo kompletira bez prevelikog odlaganja.

Parižani su na teško gostovanje došli kao jedina neporažena momčad u dosadašnjem dijelu prvenstva uz samo jedan kiks i to u prvom kolu kada su remizirali 29:29 kod Fenixa. Međutim i Dunkerque je pokazao kvalitetu koju je potvrdio i u ovom dvoboju. Na kraju je slavio s 25:21 i tako prekinuo seriju od devet uzastopnih prvenstvenih pobjeda aktualnog prvaka Francuske.

Domaćin ne samo da se bodovno izjednačio s Parižanima ovom pobjedom, već je pomogao i Montpellieru da ostane na samo dva boda zaostatka iza vodećeg dvojca što dodatno daje čar samom prvenstvu.

Prvo poluvrijeme obilježile su rupe u igri na obje strane. Dunkerque je odlično krenuo i poveo s 3:0 da bi PSG stigao do preokreta i otišao na +2, ali onda je ponovno uslijedilo odlično domaće razdoblje za novi preokret i bijeg na 10:6. Ponovno je odgovorio PSG, smanjio je na samo gol zaostatka (10:9) i vratio neizvjesnost u završnici prvog dijela.

U drugo poluvrijeme krenulo se od 13:11 za Dunkerque i u prvih deset minuta drugog dijela Parižani su se uspjeli vratiti u utakmicu. U 40. minuti su golom Antonija Garcije stigli do poravnanja 16:16, držali su priključak tek pet minuta, a tada domaćin ponovno stvara razliku.

Nakon dvije dobre reakcije vrlo raspoloženog Vincenta Gerarda (18 obrana), Dunkerque se odvaja na +3 i Parižani više nisu ozbiljno zaprijetili. Gerard je u oba navrata nadmudrio Garciju, na drugoj strani nepogrešivi su bili Jaleleddine Touati, Romain Guillard i Baptiste Butto koji su svojim golovima pomogli u stvaranju ključne razlike.

Najveću priliku za povratak u utakmicu PSG je propustio 10 minuta prije kraja susreta kada je kod 22:20 imao igrača više nakon što je isključen Kornel Nagy, ali Gerard brani pokušaje Mladena Bojinovića i Garcije, domaćin preko Touatija odlazi na 23:20 i do kraja susreta više nije bilo neizvjesnosti.

Uz sjajnog Gerarda u domaćem sastavu treba izdvojiti i Touatija koji je bio precizan sedam puta iz osam pokušaja te Butta koji je također bio strijelac sedam puta, ali iz dva pokušaja više. Dunkerque je stigao do pobjede iako su podbacili Espen Lie Hansen (1/6) i Kornel Nagy (2/7), no i PSG je imao preko nekoliko pojedinaca koji su odigrali ispod uobičajene razine.

Među njima je bio i hrvatski reprezentativac Marko Kopljar s dva pogotka, ali uz učinak od tek 25 posto (2/8), a iako je s četiri pogotka predvodio gostujući napad zadovoljan ovom predstavom (šut ispod 50 posto i pet tehničkih pogrešaka) ne može biti niti Narcisse. Što se tiče vratara Patrice Annonay je ubilježio 14 obrana, četiri obrane manje od domaćeg Gerarda. Najefikasniji jr kod Parižana, uz spomenutog Narcissea bio Fahrudin Melić. Igor Vori i Jakov Gojun postigli su po jedan pogodak iz jednog pokušaja.

Nakon All-Stars stanke Parižane očekuje još jedan potencijalno opasan protivnik. Gostovat će kod Nantesa dok će se druge strane Dunkerque ugostiti momčad Dijona koju bi po igrama u dosadašnjem dijelu sezone trebao uspješno apsolvirati.