Kopljar pokrenuo PSG prema pobjedi, bez iznenađenja u pet odigranih susreta

Mihaela Bradovski • srijeda, 18.12.2013.

U pet odigranih susreta posljednjeg ovogodišnjeg kola francuskog rukometnog prvenstva nije bilo iznenađenja. Na vlastitom terenu do punog su plijena stigli PSG i Cesson, dok su u ulozi domaćina slavili Fenix, Nantes i Saint-Raphael...

Paris Saint-Germain - Tremblay en France 29:26 (12:12)

Rukometaši PSG-a večerašnjom pobjedom nad predzadnjom momčadi lige prekinuli su negativan niz te se, u iščekivanju sutrašnjeg dvoboja između Dunkerquea i Chamberyja, ponovno nalaze na prvom mjestu. Iako je u konačnici stigao do +6 pobjede, igra sastava PSG-a i u ovom je susretu bila ispod razine koja se od branitelja naslova očekuje.

Od starta dvoboja i pogotka Vladimira Ostarčevića na samom otvaranju, momčad Tremblaya održavala je minimalno vodstvo sve do 19. minute kada je za 6:5 pogodio Daniel Narcisse. No veselje domaćina nije dugo trajalo, već u idućem napadu Matthieu Drouhin donosi brzinsko izjednačenje, a novih +1 postavlja Arnaud Bingo devet minuta prije kraja prvog dijela.

Za 12:12, rezultat s kojim se ušlo u nastavak, u samoj završnici prvog poluvremena pobrinuli su se Hansen i Honrubia. Zahvaljujući Drouhinu, Sallu i Bingu Tremblay drugih pola sata započinje 3:0 serijom, no tada se budi Marko Kopljar te sa svoja četiri pogotka u periodu od 35. do 48. minute iskače u prvi plan kod domaćina te PSG s negativnih 12:15 stiže do 20:19.

Tada preuzetu prednost Parižani više nisu ispuštali, a posebno su se u tim završnim minutama istaknuli Hansen i Abalo. S pet pogodaka na vrh ljestvice strijelaca probili su se Kopljar, Narcisse i kod gostiju Bingo, Igor Vori susret je završio s 0/3 učinkom, dok Jakov Gojun niti jednom nije šutirao prema protivničkim vratima. Ostarčević je ostao na pogotku s otvaranja kojem je dodao i dva promašaja.

Dijon Bourgogne - Fenix Toulouse Handball 23:27 (9:10)

Sastav Dijona jedna je od dvije momčadi koja je u posljednja četiri kola upisala sva četiri poraza. Večeras su od njega bolji bili rukometaši Fenixa koji jesen završavaju na odličnoj četvrtoj poziciji. Domaćin pak drugi dio sezone dočekuje izvan zone ispadanja, no s jednakim brojem bodova kao posljednjeplasirani Tremblay, odnosno s jednim više od Ivryja.

Najbolji strijelci ovog susreta stigli su iz domaćih redova, Pierrick Naudin i Ištvan Redei postigli su po osam pogodaka, a za jednu obranu uspješniji je bio i Dijonov vratarski par Stojinović - Mai. No bez bolje potpore ostatka momčadi 10 poraz sezone nije se mogao izbjeći. Fenixov dvojac Perez de Vargas - Pardin zaustavio je 11 protivničkih šuteva, a ponovno su u napadu u prvi plan iskočili Nemanja Ilić (7) i Valentin Porte (6).

Osim kratkog perioda u prvoj polovici prvog dijela rukometaši Dijona bili su ti koji su morali sustizati protivnički prednost. Iako su odmah na ulasku u nastavak izjednačili na 10:10, a na pogodak zaostatka stigli su i u 48. minuti, četiri obrane Wesleya Pardina u posljednjih 10 minuta susreta dali su Fenixu priliku da održi, ali i poveća prednost na konačnih +3. Jakov Vranković u dresu domaćina ostao je na 0/0 učinku.

Aix en Provence - Nantes 22:27 (9:12)

Uspješan, i to također očekivano, bio je na gostovanju i sastav Nantesa. Večerašnji pobjednik stanku dočekuje na petoj poziciji s bodom manje u odnosu na Fenix, odnosno Montpellier koji ima utakmicu manje. Aix pak otvara donji dio poretka; s 11 osvojenih bodova nalazi se na osmoj poziciji, a eventualnim pobjedama u posljednjem ovogodišnjem kolu priliku da ga dostignu imaju Chambery i Nimes.

I u 13. kolu Nantes je išao na španjolski pogon. 10 pogodaka uz tek jedan promašaj u ovo je slavlje ugradio Valero Rivera, osam je dodao Maqueda uz također visok postotak uspješnosti (80 %), a odličan je bio i Gorazd Škof s 15 obrana. Stefan Vujić ponovno se nije našao u konkurenciji za ovaj susret. Kod domaćina najraspoloženiji je bio Illes sa šest zgoditaka.

Da će domaćinu biti teško doći do pobjede pokazale su već uvodne minute kada je Nantes lako stigao do 4:1, četiri zgoditka više držali su nakon 18. minuta igre, dok se na odmor otišlo pri 9:12. U drugom dijelu Aix je najbliži povratku bio u 53. minuti kada je za 19:21 pogodio Alexandros Vasilakis. No već u idućim trenucima, nakon dva brza pogotka Rivere, bilo je jasno kako će dva boda otići na gostujuću stranu.

Cesson Rennes Metropole HB - Selestat Alsace HB 29:26 (16:15)

U danu u kojem su svi favoriti stigli do pobjeda s 29:26 slavio je Cesson. U ulozi domaćina bolji je bio od momčadi Selestata koja je tako ostala na pet pobjeda, odnosno 10 bodova, dok se sastav iz Rennesa nalazi na sedmoj poziciji s četiri osvojena boda više.

A.S. Monaco Handball - Nimes Gard

Nakon Montpelliera u utorak u osminu finala francuskog Kupa dan kasnije plasirala se još jedna prvoligaška momčad. Na gostovanju kod niželigaša Monaca Nimes je slavio rezultatom 30:25.

Goste je na putu do pobjede i prolaska u iduću fazu natjecanja predvodio sedmerostruki strijelac Steeve Massard-Chanet, a s dva zgoditka manje slijedio ga je Paul Maurioux. Sedam pogodaka postigao je i kapetan domaćina Jordan Perronneau.

Još jedan hrvatski internacionalac uz Dijonova Vrankovića završio je susret s učinkom s kojim ga je i započeo, no zato je na domaćoj strani sjajan bio vratar Yann Genty s nove 22 obrane kojima je samo dodatno učvrstio prvo mjesto na ukupnoj ljestvici čuvara mreže LNH-a. Što se šuterskih učinaka tiče, Sylvain Hochet postigao je šest pogodaka, Benjamin Briffe i Igor Anić dodali su pet, a toliko je postigao i najbolji strijelac Selestata večeras Frederic Beauregard.

Gostujuća momčad bolje je otvorila susret te je nakon četiri minute igre držala 3:1, no bili su to rijetku trenuci u kojima je Selestat bio sastav u vodstvu. Nakon zgoditka Jeremyja Sutyja u 12. minuti Cesson do kraja prvog poluvremena više nije ispuštao prednost. I početkom nastavka Selestat je vrlo kratko bio u plusu, no kako se kraj bližio kraju sve je više padao u zaostatak. Tako je četiri minute prije kraja Benjamin Briffe pogodio za 29:25, i bez obzira na činjenicu što domaćin do kraja nije postigao niti jedan pogodak, doveo svoju momčad na prag na kraju i upisane pobjede.

US Ivry handball - Saint-Raphael 28:30 (15:16)

Iako je u posljednjem ovogodišnjem kolu namučila sastav Saint-Raphaela, momčad Ivryja polusezonu završava na posljednjem mjestu s tek dvije pobjede i jednim remijem. S druge strane, gostujući rukometaši stigli su do ukupno osmog slavlja, četvrtog u nizu, a s tim učinkom izjednačeni su s Nantesom na diobi petog i šestog mjesta.

Možda i najbolji pojedinac čitave večeri, ne samo ovog dvoboja, bio je Raphael Caucheteux s 10 pogodaka, ali i stopostotnim učinkom. Osim njega, u sastavu Saint-Raphaela odličnu je večer imao i vratar Slaviša Đukanović koji je uspio zaustaviti 17 protivničkih šuteva, jedan više od kolege s druge strane, Remyja Gervelasa. U dresu Ivryja osam pogodaka postigao je Jeremy Darras.

Upravo zahvaljujući njemu Ivry je nakon točno 15 minuta igre po prvi puta stigao u prednost. Međutim, tadašnjih 8:7 nije se dugo održalo, čak štoviše, domaći navijači na novi pogodak svoje momčadi morali su čekati punih sedam minuta. U 41. minuti Nicolas Krakowski doveo je Saint-Raphael do +5, što se pokazalo dovoljnim za izdržati posljednji nalet domaćina u izjednačenoj završnici.